Marta na tripu: Temperamentní a opojná katalánská kráska Barcelona si získá vaše srdce

12. 3. 2022
„Ty a Barcelona jste pro sebe jako stvořené. Jeď tam, určitě si ji zamiluješ!“ řekl mi kdysi můj kamarád. A měl pravdu. Byla to láska na první pohled a na celý život. Barcelonu jsem od té doby navštívila několikrát a stále mě dokáže překvapovat a fascinovat a zároveň mi díky jakési útulnosti okamžitě dodat pocit domova. Co tedy v hlavním městě Katalánska stojí za to vidět?

Po stopách Gaudího

Pro Barcelonu jsou typické stavby geniálního architekta Antoniho Gaudího. Právě kvůli nim se do katalánské metropole sjíždějí turisti z celého světa. V době pandemie se jednalo o nevšední a jedinečný zážitek, jelikož tato místa byla téměř prázdná. Nyní se však situace vrací do normálu, proto je vhodné koupit si vstupenky na Gaudího památky dopředu a zajistit si tak vstup na konkrétní čas. Mým nejoblíbenějším místem v Barceloně je Park Güell, jemuž vévodí Gaudího 110 metrů dlouhá lavička z keramických úlomků, z níž je krásný výhled nejen na takzvané „šmoulí domečky“ u vstupu, ale i na centrum Barcelony a Baleárské moře. Park Güell toho ale nabízí mnohem víc. Vidět můžete majestátní schodiště s pro Barcelonu typickým barevným salamandrem, Síň sta sloupů, Gaudího muzeum i dům, ve kterém dvacet let žil, ale i spletité cestičky mezi zelení, kde vám nad hlavami budou létat papoušci.

Jaká jsou nejkrásnější města ve Španělsku? Podívejte se na video:

Další perlou Gaudího geniality je pak katedrála Sagrada Família, která způsobuje závrať svojí okázalostí, ačkoliv stále ještě není dostavěná. Rozhodně stojí za to vidět ji i zevnitř, protože její interiér vás doslova uhrane. Dejte si pozor na to, aby v době vaší návštěvy bylo slunečné počasí, jedině tak si totiž dokážete vychutnat krásu barevných vitráží v obrovských oknech. V centru pak najdete i další Gaudího mistrovská díla Casa Batlló a Casa Milà nazývaná také La Pedrera. Casa Batlló láká barevnou fasádou i pestrým interiérem, zvenčí strohá Casa Milà inspirovaná pískem na pláži zase ohromí svojí střechou. Zvlněná podlaha může slabším žaludkům způsobit lehkou mořskou nemoc, pokud ale budou mít pocit, že se ocitly ve sci-fi filmu, není to následek halucinací. Právě sochy komínových strážců byly totiž inspirací režisérovi Georgi Lucasovi, který podle nich stvořil Stormtroopery ve Hvězdných válkách.

Návštěva těchto dvou budov ale není úplně levnou záležitostí, vstupné se blíží ke 30 euro za osobu. Chcete-li ušetřit, ale toužíte být ohromena Gaudího umem, navštivte Palau Güell. Za pouhých 12 euro nahlédnete do spletitého a rozmanitého interiéru a vystoupáte až na střechu s pestrobarevnými komíny, zvlněným terénem a výhledem široko daleko. Nutno poznamenat, že všech pět níže zmíněných staveb je součástí světového dědictví UNESCO. Střípky Gaudího práce ale najdete i na dalších místech Barcelony, jako například lampy na náměstí Plaça Reial.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Konečně jste se vymanili z horšího psychického rozpoložení a najeli jste na správnou cestu. Nedeprimujte se tím, že jste to měli udělat už dříve, protože čas nejde vrátit zpátky. Místo…