Oprah Winfrey a její neuvěřitelný životní příběh

23. 7. 2012
Oprah Winfrey a její neuvěřitelný životní příběh
Přesně před rokem zmizel z televizních obrazovek dlouholetý debatní pořad Oprah Winfrey Show, který ze své moderátorky učinil dolarovou miliardářku, nejlépe placenou celebritu a jednu z nejvlivnějších žen světa. Úspěšná profesní dráha slavné Oprah Winfrey však zdaleka nekončí a je stejně neuvěřitelná jako celý její životní příběh.

Generace dnešních amerických třicátníků si bez Oprah Winfrey nedokáže svět ani představit. Dobrých pětadvacet let k nim slavná moderátorka každé odpoledne moudře promlouvala z odpolední televizní obrazovky. Vyhnout se jejímu soucitnému pohledu a bezpečným radám, které jí vynesly miliardy v dolarech a titul nejbohatší černošky světa, bylo takřka nemožné. Je docela pozoruhodné, že takového úspěchu dosáhla právě tato žena -Afroameričanka, která vyrostla v nemravně chudém prostředí bez jasných vyhlídek do budoucnosti, v mládí zneužívaná a se zkušenostmi s drogami...

Efekt Oprah

Většina Američanů si Oprah nespojuje s jejím neskutečným jměním. Spatřují v ní televizní moderátorku-psycholožku disponující ohromnou mírou empatie, kterou tak umně vyjadřuje vůči svým zkroušeným hostům a před svými diváky. Oprah Winfrey je přitom ženou, s níž si osud nepěkně pohrál. Všechna příkoří však přestála a dnes je ztělesněním až groteskního pohádkového kýče o americké popelce. Ale je také geniální marketérkou, která obyčejnou talkshow přetvořila ve skupinovou terapii a ze své průhledné asertivity učinila docela novou odnož zábavního průmyslu.

Oprah vsadila na upřímnost a před televizními kamerami se vyznala ze všech svých příkoří, hříchů a neštěstí, které v životě zažila. A nebylo jich vskutku málo! Chudobou a zneužíváním v dětství počínaje a porodem ve čtrnácti letech, drogovými zkušenostmi a věčným bojem s nedostatkem sebedůvěry konče. Totéž vyžadovala a dokázala velmi zdatně vytáhnout z nejrůznějších hostů svého slavného pořadu - ať už to byli obyčejní lidé „z ulice“, či slavné celebrity. Nebyl snad díl, aby se před moderátorkou její hosté nevyplakali. Své emoce takto ochotně projevovaly i velké hvězdy.

Sledovanost díl od dílu závratně rostla a její popkulturní kritici se shodují, že právě pořad Oprah Winfrey Show stál na začátku čehosi, co sami nazývají „confession culture“, tedy odkrytí všech svých tajností před publikem. Kritici míní, že z psychologického hlediska je takové vnitřní osvobození jistě v pořádku, ale na televizní obrazovce a v televizní show před zraky milionů diváků?! Ve výsledku z hostů často padaly až neskutečné banality, z nichž některé úryvky se staly po dlouhé roky vděčným tématem parodických komediálních skečů.

Na straně druhé - kritici ochotně přehlížejí, že to byla právě Oprah, která před zraky televizních diváků rozkryla hromadu do té doby přísně tabuizovaných témat, o nichž se nehovořilo ani v soukromí, natožpak na veřejnosti. (A o řadě z témat to vlastně platí dosud.) Jenže televizní pořad Oprah Winfrey Show výtečně posloužil i jako skrytá továrna na peníze. Vezměme kupříkladu pravidelnou rubriku Favourite Things, tedy „oblíbené věci“. Jinými slovy to je vysněná relace každého marketéra, který má ideální příležitost nabídnout svůj produkt.

Totéž platí o jiné pravidelné části show zvané The Book Club - jakmile Oprah recenzuje knihu, vzápětí se z ní stává celosvětový bestseller. Všem těmto jevům se v angličtině přezdívá tzv. Oprah efekt. Tento jev na vlastní kůži zažili také leckteří začínající herci či hudebníci. Kupříkladu britský kňouravý zpěvák James Blunt - než se poprvé představil u Oprah, v zámoří byl prakticky neznámý. Po návštěvě u Oprah prodeje jeho debutového alba vzrostly přímo raketově.

Neradostné dětství

Oprah Gail Winfrey se narodila před osmapadesáti roky ve venkovské části Mississippi svobodné náctileté matce, ale vyrůstala na samotě se svou babičkou, která byla velmi přísná a chudá.

I v celkově zchudlé oblasti se maličká Oprah pěkně vyjímala v oblečení z hrubé pytloviny - na normální oděv rodina neměla. Oč méně peněz její babička vydávala za oblečení, o to spíš se snažila zapracovat na vnuččině výchově. Vzdělávací činnost malé dívky však poněkud polevila, když se Oprah přestěhovala zpátky k matce do města Milwaukee. Ta neměla na vzdělání své dcery čas, nadto jí porodila mladší sestru (Patricia Winfrey se později předávkovala kokainem).

Byly to neradostné časy. Oprah se později doznala, že od devíti let ji znásilňovali strýc, bratranec a matčin přítel, její matka o dceřiných obviněních nechtěla ani slyšet. Namísto toho potají porodila další dceru, kterou hned umístila do dětského domova (jmenovala se také Patricia a Oprah se o nevlastní sestře dozvěděla až v roce 2010). Porodila rovněž syna, který později zemřel na AIDS. Neradostné časy pokračovaly.

Třináctiletá Oprah, dlouhé roky zneužívaná a opomíjená, kradla své matce peníze, aby vůbec udržela krok s majetnějšími spolužáky. Ve čtrnácti letech sama otěhotněla a porodila. Její dítě zemřelo krátce po porodu.

Začátky v televizi

V té době ji matka vyslala k jejímu biologickému otci, a to se pro zmatenou adolescentku ukázalo jako spásný nápad. Přísný otec Vernon Winfrey byl původně horníkem, později městským zastupitelem a nakonec sloužil v armádě. Svou dceru už matce nevrátil (ta o ni koneckonců stejně nežádala).

Otec, který sám na vzdělání nedosáhl, značně dbal o dceřinu výchovu, kupoval jí knihy a nechával si od ní pravidelně každý týden vypracovávat podrobný čtenářský deník. Pro teenagerku Oprah to nebyla však jen nutná povinnost, ale naopak učiněná radost a vítaná cesta ze všech psychických problémů, jimiž tolik trpěla. Záliba ve vzdělání se záhy projevila v jejích studijních výkonech. Z dosud vyloženě problémové žákyně se jako zázrakem proměnila v premiantku třídy a snadno si zabezpečila přijetí na státní univerzitu v Tennessee.

Sebevědomí se Oprah zvýšilo i poté, co v sedmnácti letech zvítězila v soutěži o nejkrásnější Afroameričanku státu Tennessee. Tento úspěch jí přinesl také první džob, a to práci v lokálním rádiu na pozici moderátorky podvečerních zpráv. V práci snů vydržela i po první dva roky na univerzitě. Vzápětí naskočila do televize. V Nashvillu se stala ve dvaadvaceti letech nejmladší moderátorkou zpráv, mimoto také první černošskou ženou na tomto postu v historii televize. Poté přestoupila ke konkurenci do Baltimoru, kde vyjma čtení denních zpráv poprvé zakusila moderování televizní soutěže. Odtud už vedla cesta do Chicaga, tedy města, které mělo na její pozdější kariéru zásadní vliv.

Oprah Winfrey show a její host- Brad Pitt

Snadný úspěch

V Chicagu Oprah Winfrey převzala moderování lokálního půlhodinového bloku pro hospodyňky. Podle ratingů to byl před jejím příchodem nejméně sledovaný pořad v televizi a spíše se očekávalo, že brzy zanikne. Stačilo však pouhých pár epizod s novou moderátorkou v čele a show ve sledovanosti diváků rázem vedla. Bylo jen otázkou času, kdy mladá agilní moderátorka dostane příležitost také v celostátní americké televizi. K tomu došlo 8. září 1986, kdy se poprvé odvysílal pořad Oprah Winfrey Show. V segmentu odpoledních talkshow nový debatní pořad záhy neměl konkurenci. Ve sledovanosti rychle přeskočil i klasiku odpolední americké televizie, a to show Phila Donahue.

Stárnoucí americký novinář, byť nesmírně zkušený a populární, neměl proti empatické a energické mladé černošce žádnou šanci. Pořad Oprah Winfrey Show měl na angloamerické televizní konzumenty nebývalý vliv. Oprah svou show postupně nasměrovala od obyčejného bulváru k prémiovému pořadu o cestě za sebezdokonalením. Pravda, nebylo snad epizody, ve které by chyběl patřičný patos, emoce a slzy jak účinkujících, tak i diváků - ale o to právě v takovém typu pořadu jde. Oprah Winfrey Show nastavila laťku všem obdobným pořadům, které v americké televizi rychle začaly vznikat.

Problematická televize

Vzhledem k okamžitému úspěchu si Oprah Winfrey za svůj džob nechávala královsky platit. Vůbec se brzy projevila jako nečekaně zdatná obchodnice, která si dokázala vyhádat výtečné startovní podmínky. Pro natáčení své show založila společnost Harpo Productions (jméno Oprah pozpátku, Harpo se rovněž jmenovala filmová postava manžela Oprah ve slavném dramatu Purpurová barva od Stevena Spielberga, moderátorka byla za svou roli nominovaná na Oscara).

Společnost Harpo Productions se také čile začala angažovat v produkování hollywoodských filmů a v televizi. Ať už to byl kabelový televizní kanál Oxygen, anebo později stanice OWN - Oprah Winfrey Network. Ta jí, po pravdě, v poslední době dělá spíše starosti. Poté, co Winfrey vloni definitivně skončila se svou talkshow (bylo to srdceryvné finále za účasti Beyoncé, Madonny, Halle Berry, Toma Hankse, Toma Cruise a desítek dalších „těžkých vah“ amerického showbyznysu), veškerou energii věnuje právě své stanici OWN. O to smutnějším faktem je, že televizní stanici se příliš nedaří (po pravdě, vůbec se nedaří) a ratingy nezachraňují ani skalní moderátorčini fanoušci.

Za loňský rok Oprah dokonce vydělala o 150 milionů dolarů méně, než je u ní obvyklé. Pro redaktory renomovaného ekonomického magazínu Forbes, který se zabývá pravidelným sestavováním všemožných tabulek, to byl přinejmenším skandál. Otázkou pro ně také zůstává, jak se Oprah se svou průšvihovou investicí do televize OWN (a rovněž tak s ekonomickým propadem svého časopisu O - the Oprah Magazine) vyrovná. Ozývají se dokonce i hlasy, že to udělá tím nejjednodušším způsobem - vrátí se v obnovené Oprah Winfrey Show…

Navzdory všem současným potížím soucitná moderátorka Oprah Winfrey zůstává nejbohatší Afroameričankou všech dob a vůdčí osobností amerického (tedy i světového) showbyznysu. Zůstává také dynamickou ženou, která je díky svému životu naprosto dokonalou ukázkou vydařeného amerického snu. A rovněž - jak s oblibou v zámoří prohlašují - skutečnou americkou ikonou se vším všudy...

To nejlepší z Oprah Winfrey Show

  1. v roce 1988 Oprah do studia přivezla vozík s 30 kg tuku, aby divačkám ukázala, kolik zhubla.
  1. známá komička Ellen DeGeneres se veřejně přiznala, že je lesbičkou.
  1. v roce 1993 Oprah otevřeně vyzpovídala Michaela Jacksona v jednom z mála interview, která dal v pozdějších letech médiím. Nejsledovanější díl vůbec…
  1. Oprah se v roce 1995 přiznala, že v předešlém nevydařeném vztahu užívala drogy.
  1. v roce 2004 dostal každý divák v hledišti nový automobil pontiac od sponzora General Motors (celkem 276 lidí).
  1. Tom Cruise se vyznal z čerstvé lásky k herečce Katie Holmes a výstředně poskakoval po gauči. Jedna z nejparodovanějších scének v americké televizi…
  1. v roce 2009 v pořadu vystoupila žena, které šimpanz znetvořil celý obličej.

Foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Dcery Demi Moore nechtějí, aby se k nim matka přiblížila

ČTĚTE TAKÉ:
Petra Faltýnová a Leoš Mareš nafotili sexy fotky

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud chcete sportovat a protáhnout každičký sval v těle, je to dobrý nápad. Hvězdy vám však radí opatrnost, protože byste se mohli poranit. Vyberte si takovou aktivitu, která vás…