Opravdu se protiklady přitahují? Odlišnost svědčí víc mileneckým vztahům | Foto: iStock

Foto: iStock

Opravdu se protiklady přitahují? Odlišnost svědčí víc mileneckým vztahům

Ze začátku vztahu možná tvrzení, že se protiklady přitahují, není daleko od pravdy. Pro dlouhodobé partnerství už ale může být soužití dvou zcela rozdílných osobností jednosměrnou jízdenkou do pekla. Na co si dávat pozor?

Jak to vidí psychologové?

„Všechny studie zaměřené na chování, postoje a dlouhodobé trvání vztahů jasně ukazují, že v počátečních fázích vztahu se protiklady sice přitahují, ale z dlouhodobého hlediska jsou odlišnosti zdrojem napětí a příčinou rozchodů,“ tvrdí Alan a Barbara Peasovi, autoři populárního bestselleru Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Opravdu se protiklady přitahují, anebo jde jen o rozšířené mýty v podobě Honzy a princezny, krásky a zvířete či milionáře a prostitutky z Pretty Woman?

Co je ve skutečnosti láska na první pohled? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Příroda sleduje jen jeden cíl

Bylo by zajímavé si představit, jak by soužití v luxusu a dle přísné dvorské etikety vychované princezny a vesnického chasníka Honzy vypadalo čtyři roky po svatbě. Příroda, chcete-li prvotní animální přitažlivost, ve své podstatě sleduje pouze jediný cíl, zdravé potomstvo. A rozdílnost ve všech směrech je z tohoto úhlu pohledu jedním ze základních předpokladů. O další vývoj věcí se však již příroda nestará, svou práci splnila, ostatní je na nás.

Pokračování 3 / 5

Zpočátku to bývá „jízda“

Velká míra rozdílnosti může být v počátcích vztahu strhující až fascinující. Do partnerského života přináší napětí, pohyb, překvapení, nové zkušenosti, prostě velkou dávku energie. Ostatně mnoho mimomanželských mileneckých vztahů bývá tohoto charakteru.

Po čase se však začíná ukazovat, že výrazná odlišnost bývá nevyčerpatelným zdrojem napětí a neshod. Pokud takoví partneři nejsou komunikativní, zralí, nesmírně tolerantní a výrazně empatičtí, má vztah jen malou naději na přežití. To, co bylo zpočátku zdrojem extáze, se postupně mění na frustraci a zoufalství.

Pokračování 4 / 5

Žádné protiklady, žádná pulzující energie

„Nechceme samozřejmě tvrdit, že dvojice s mnoha protikladnými vlastnostmi a ideály nevydrží pohromadě. Nepatrná menšina ano, ale život většiny protikladných párů je plný hádek a neshod,“ uvádějí manželé Peasovi. Mají si tedy být partneři v zájmech a životním nastavení i směřování maximálně podobní?

Je tedy partnerským ideálem souznění duší, těl, zájmů i životních snů a cílů? Nikoliv! Ve vztahu dvou identicky naladěných jedinců se brzy vytrácí jakékoliv napětí, jiskření, pohyb vpřed a pulzující energie. Navíc jsou takové vztahy často vnímány jako příliš těsné. Neučí nás ostatně sama příroda, že ideálem bývá rovnováha?

Pokračování 5 / 5

Od každého trochu

Zdá se, že ideál je někde uprostřed, kdy je zčásti přítomná jak rozdílnost, tak soulad. Pokud máme partnerskou kotvu v podobných základních životních hodnotách a snech, způsobu vnímání i přijímání lásky a podobném životním stylu, je větší šance, že se povzneseme nad to, že on miluje hokej, steaky a pivo a vy knihy, víno a jógu. To všechno jsou věci, na nichž se lze domluvit a najít kompromis.

Doporučujeme

Články odjinud