Oral-B Genius X s umělou inteligencí: testujeme nový kartáček na zuby

24. 11. 2020 Reklama
Oral-B Genius X s umělou inteligencí: testujeme nový kartáček na zuby
Oral-B Genius X – první model elektrického zubního kartáčku s umělou inteligencí. Čím se liší od předchozího modelu Oral-B Genius 10000N, jaká vylepšení nabízí, co můžeme očekávat od tak pokročilé technologie, jako je AI? Rozhodla jsem se to zjistit!

Několik slov na úvod aneb Oral-B X Genius

Několik informací o kartáčku Oral-B Genius X, které byste měli vědět na samém začátku:

Oral-B Genius X je přímým nástupcem Oral-B Genius 10000N, jednoho z nejoblíbenějších modelů elektrického zubního kartáčku pro dospělé.

 • Oral-B Genius X je přímým nástupcem Oral-B Genius 10000N, jednoho z nejoblíbenějších modelů elektrického zubního kartáčku pro dospělé. 

 • Tento typ zubního kartáčku se nazývá 3D nebo ORP. Za svůj název vděčí faktu, že jeho hlava provádí pohyb ve třech směrech, to znamená oscilační, rotační a pulzující. Odtud ta záhadná zkratka ORP.  

 • Hlava má kulatý tvar. Je inspirován tvarem profesionálních stomatologických nástrojů. Kromě toho se všude uvádí, že je právě tento typ hlavy nejúčinnější, a to hned z několika důvodů: nejlépe přilne k povrchu zubu, snadno se dostane na hůře dostupná místa (například zadní povrch zubů, v těsné blízkosti jazyka), je schopen provádět jiný typ pohybů než například sonický kartáček. 

 • Mimochodem, pokud jde o sonickou technologii. To mě překvapilo asi víc než přítomnost umělé inteligence. Ukazuje se, že pohyby kartáčku Oral-B Genius X vytváří zvukové vlny. A to s vyšší frekvenci než tradiční sonický zubní kartáček. Dohledala jsem informace, že oscilační a rotační pohyb vytváří 73 Hz, a pulzující až 333- 400Hz, zatímco sonický generuje vlny se základní frekvencí cca 260Hz. Co to znamená? Podle mého názoru to, že získáme výrobek 2-in-1- kartáček s kulatou hlavou, který má vlastnosti sonického. 

 • Podle výrobce zubního kartáčku Oral-B Genius X byla umělá inteligence použita k tomu, aby kartáček a aplikaci „naučila“, že každý z nás má svůj vlastní individuální způsob čištění zubů. Díky tomu po nás během používání aplikace nevyžaduje určitý způsob čištění, ale upravuje svá oznámení a průběžně reaguje na náš způsob používání. 

 • S aplikací Oral-B od Genius X už nemusíme telefon s aplikací držet před obličejem, abychom ho mohli používat – to musím vyzkoušet! 

Jdu testovat!

Oral-B Genius X – co jsem našla v krabičce

Na první pohled se zdá, že je balení zubního kartáčku Oral-B Genius X menší než v případě jeho předchůdce (Oral-B Genius 10000N). Co je toho příčinou? Pojďme to zjistit. Obal vypadá velmi dobře – konzistentní design, užitečné údaje, informace o AI, tmavší barvy. Líbí se mi!

Po otevření krabičky se před mými zraky objevuje:

 • kartáček Oral-B Genius X

Oceňuji dosavadní snahy výrobců kartáčků, kteří vynaložili veškerou snahu na to, aby byl vzhled elektrického zubního kartáčku také něčím zajímavý. Už jsem viděla ozdobné prvky ve zlaté či šeříkové barvě nebo z růžového zlata (oblíbený rose gold). Černá samozřejmě není žádnou novinkou, ale je třeba přiznat, že je také vynikající volbou pro ty, kdo mají v oblibě spojení moderního a jednoduchého. Zkontroluji, zda se nešpiní více než zubní kartáčky ve světlejších odstínech a zda nebude obtížné ho udržet v čistotě. Musím přiznat, že se mi tato barevná verze opravdu líbí.

 • koncovka Oral-B

V příslušenství je přiložena pouze jedna koncovka, u předchozího modelu jsem našla čtyři, ale ne všechny odpovídaly mým potřebám. Takže s tím nemám problém.

 • nabíječka

Nevím, co by se dalo o nabíječce napsat víc. Jednoduše elegantní a zaoblená. Je trochu škoda, že je bílá, ale uvidíme, jak se bude vyjímat v kombinaci s kartáčkem.

 • cestovní pouzdro s možností nabíjení

Elegantní, jednoduché, černé pouzdro příjemné na dotek, kde najdeme dostatek místa na zubní kartáček a dvě koncovky. K tomu ještě navíc kabel. Zbožňuji taková řešení, kdy mohu používat něco multifunkčního a zároveň praktického – mohu si bezpečně vzít kartáček s sebou na cesty, uchovávat ho v pouzdře a zároveň jej nabíjet.

 • návod k použití

Srozumitelný, v mnoha jazycích. Češtinu jsem našla bez problému, i když to samozřejmě není prioritou. Koneckonců, nesestavuji přece komodu ze slavného švédského obchodu s nábytkem, chystám se jen čistit zuby. 

Podívejme se na kartáček

Na první pohled jsou vidět dvě hlavní tlačítka umístěná v horní části kartáčku. Jedno se používá k zapnutí a vypnutí kartáčku a druhé k přepínání režimů. Po zapnutí přístroje se podsvítí: tlačítko pro změnu režimu, aktuální režim (kromě každodenního režimu, který je o kousek „před ostatními") a stav nabíjení kartáčku. To se mi zalíbilo nejvíc – nesnáším, když mě zubní kartáček při čištění zubů nemile překvapí. Je to jedna z nejotravnějších věcí, které můžete před odchodem zažít.

Máme k dispozici následující režimy:

 • Každodenní neboli Daily Clean (spustí se při prvním zapnutí kartáčku – žádný jiný režim není podsvícený) 

Jak jeho název napovídá, byl vytvořen pro rutinní, každodenní čištění zubů. Má konstantní průběh – necítím změny v intenzitě ani zrychlení.  

 • Pro-Clean, intenzivní režim označený symbolem zubu s plusem  

Po jeho zapnutí je okamžitě cítit, že kartáček pracuje intenzivněji. Myslím, že se hodí pro speciální úkoly. 

 • Sensitive – režim jemného čištění (označený symbolem peříčka) 

Nemám žádné problémy se zuby ani s dásněmi, takže nevím, jestli ho budu používat. Dozvěděla jsem se, že jej mohou bez obav používat lidé, kteří nosí rovnátka. Je rozhodně méně intenzivní než Pro-Clean a Daily Clean.  

 • 3D White, bělící režim (symbol diamantu) 

Způsob, jakým v něm kartáček funguje, mě překvapil. Vypadá to, jako by se ve velmi krátkém čase rozhýbal do intenzivnějšího pohybu, a znovu, znovu. Zajímalo by mě, jaký je to pocit při čištění zubů. Nepochybně to má vliv na výsledek při odstraňování zabarvení a bělení zubů. Nezastírám, že mi na tom záleží stejně jako na důkladném vyčištění. 

 • Gum Care neboli režim určený pro dásně (tři vlny, pokud se to tak dá popsat) 

Také to není rovnoměrný režim, připomíná 3D White, ale je rozhodně jemnější, v podstatě jde o masírování.  

 • Tongue Clean – čištění jazyka (symbol jazyka) 

Rovnoměrný chod kartáčku je dost jemný, mám dojem, že je o něco intenzivnější než režim pro jemné čištění. 

Je také vidět symbol Bluetooth, který jsem pravděpodobně dosud nezmínila. Ten je také podsvícený.  

Smart Ring a propojení s aplikací

Kartáček Oral-B Genius X je vybaven snímačem tlaku. Takže zapínám kartáček a když opravdu hodně silně zatlačím na pracující hlavu, elegantní kroužek v horní části kartáčku začne svítit červeně. Vím, že barva, která se rozsvítí při správném tlaku se dá přizpůsobit. Chci to vyzkoušet a jsem také mimo jiné zvědavá na celý proces propojení kartáčku s aplikací.

Aplikaci Oral-B jsem bez problému našla v AppStore, stáhla se poměrně rychle. Ukázalo se, že pro spárování zubního kartáčku s aplikací musím zapnout kartáček. A víte co? To je vše. Oceňuji, že jsem se nemusela přihlašovat přes Facebook nebo e-mail, abych mohla aplikaci používat. Takže jaké barvy máme pro Smart Ring k dispozici? Neutrální bílá, oranžová, žlutá, odstíny zelené, modré, fialové a růžové. Myslím, že každý si jistě z 12 barev vybere nějakou, která se mu bude líbit. 

Testuji: jak kartáček Oral-B Genius X čistí?

Mám ráda své zuby a ráda o ně pečuji. Jejich čištění po dobu dvou minut pro mě nikdy nebyl žádný problém. Když jsem doma, čistím si zuby alespoň třikrát denně, ale během pracovního týdne pouze dvakrát – ráno a večer. Takže pojďme na věc. Používala jsem kartáček na zuby po dobu tří týdnů alespoň dvakrát denně. Po dobu dvou minut? Přiznávám, že jsem to nedokázala. Proč? Upřímně řečeno, používání Oral-B Genius X je tak příjemné, že jsem si ráda tuto činnost prodlužovala. Na jak dlouho? Někdy na tři, občas až čtyři minuty.

Klepněte pro větší obrázek

Moje každodenní dobrodružství s Oral-B Genius X obvykle vypadalo tak, že jsem si nejprve vybrala každodenní režim, který jsem používala minutu nebo dvě, podle toho, kolik jsem měla času. Pak jsem zapnula bělící režim (další dvě minuty) a na závěr krátkou masáž dásní a čištění jazyka. No, trvalo mi to sice déle, ale opravdu to bylo příjemné a zvykla jsem si na to. Myslím, že do hezkého úsměvu stojí za to investovat, v tomto případě pouze pár minut navíc.

Jaké byly mé první dojmy? Věřte nebo ne, ale už po prvním čištění jsem měla dojem, že moje zuby jsou prostě... čistší. Nevím, jak bych ten pocit měla popsat slovy, ale když jsem přejela jazykem po zubech, bylo opravdu cítit, že byly dobře vyčištěné. Zpočátku jsem občas stiskla kartáček příliš tvrdě, ale rozsvícení červené barvy a uvolnění kartáčku bylo tak intuitivní, že jsem okamžitě chybu napravila. Pak se to už neopakovalo, zjevně se mi podařilo nacvičit správný tlak.

Po prvním týdnu jsem si všimla zlepšení barvy zubů. Považovala bych to za autosugesci, kdyby se mě o pár dní později kamarádka nezeptala, jaké bělící proužky používám. Co mohu říct o dásních a jazyku? Pokud jde o jazyk, tak toho moc není – prostě ho vyčistím a je to. Pokud jde o režim pro dásně, zbožňuji ho! Po poměrně dlouhém čištění Daily a 3D White měla tato masáž na oblast dásní uklidňující účinek.

Už jsem se zmínila, že jsem měla obavy, jak půjde udržovat kartáček v čistotě. Proč? Většinou je na tmavších barvách více vidět nečistoty. Ukázalo se však, že mé obavy byly zbytečné. Proč? Pokud se hlava dobře opláchne, sundám ji a opláchnu i kartáček (nemusíme se bát, protože je samozřejmě vodotěsný), pak vypadá úplně stejně jako světlejší kartáčky. Koneckonců, proč by taky měl vypadat jinak? 

Čištění zubů s aplikací

Nerada provádím každodenní činnosti pomocí aplikace. Proto jsem k tomu přistupovala skepticky. Po spuštění aplikace na mém chytrém telefonu jsem jej odložila bokem a začala si čistit zuby. K mému překvapení aplikace správně odečítala a reprodukovala pohyby, které jsem prováděla. A co víc, když jsem na ni průběžně mrkla, měla jsem pod kontrolou, zda jsem u vybrané části chrupu strávila dost času.

Klepněte pro větší obrázek

Služební cesta – vzala jsem si kartáček s sebou

Můj předchozí kartáček neměl speciální pouzdro. Obvykle jsem si tedy na služební cesty brala s sebou obyčejný klasický kartáček. Byl skladný, nevyžadoval dobíjení a věděla jsem, že těch pár dní to nějak vydržím. Tentokrát jsem s tím problém neměla. Zabalila jsem Genius-X do pouzdra, přibalila kabel a vyrazila na cesty. Co k tomu dodat – mohla jsem tak pokračovat v mém testování kartáčku. Bezpečně jsem přístroj převezla, a navíc jsem ho mohla dobít, aniž bych ho vytáhla z pouzdra.

Výrobce ujišťuje, že kartáček vydrží bez dobíjení až dva týdny, pokud jej používáme dvakrát denně po dobu dvou minut. Věřím tomu, protože jsem ten svůj musela dobít až po jednom týdnu (používala jsem ho dvakrát až třikrát denně po dobu několika minut). 

Bylo pár slov na úvod, takže je čas i na závěrečné shrnutí

Doporučila bych kartáček Oral-B Genius X? Rozhodně ano. Proč? Hlavně proto, že je prostě efektivní. Na tom mi záleží nejvíc.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes vstupuje Slunce do vašeho znamení a nemáte už tolik vitality, jako doposud. Měli byste dbát na doplnění vitamínů, protože jen tak si zachováte skvělou odolnost proti nemocem. Věřte,…

Nejčtenější články

Doporučujeme