Orientální tanec

16. 7. 2008
Orientální tanec
Krásné tanečnice ve svůdných kostýmech svádí publikum smyslnými pohyby v rytmu exotické hudby zanechají na každém dojem. Není proto divu, že si orientální, nebo chcete-li břišní, tanec získává na popularitě i mimo arabský svět. Stále více žen a s nimi i mužů po celém světě propadá kouzlu smyslnosti.

Břišní tanec je známý po celém Středním východě, ale nejvíce v Egyptě, kde si získal světové uznání díky známým egyptským břišním tanečnicím jako byly Fifi Abdou, Samia Gamal, Soheir Zaki a Nagwa Fouad. Břišní tanec má kořeny v celé řadě folklórních tanců a je směsicí různých tanečních stylů. Přestože si nikdo není přesně jistý, kde tanec vznikl, protože existuje celá řada teorií. Mezi nejzajímavější teorie patří například teorie, která jeho původ odvozuje od prastarých náboženských praktik chrámových kněžek, nebo také od oslavy porodních praktik vzniklých za účelem znázornění a usnadnění porodu.

Břišní tanec je zábavou a podívanou nejen pro mužské oči. V Egyptě i jiných arabských státech se ženy rády společně scházejí a tančí samy pro sebe. K tomu samozřejmě patří patřičná hudba, šaty i doplňky, kterými se právě Arabky nesmírně rády zdobí. Záplavy zlata, stříbra a výrazných barev při takových setkáních nemají hranic.

Tanec je také významnou součástí místní filmové produkce. Jen málokterý film se obejde bez několikaminutových scén s krásnými tanečnicemi. Ty se stávají velkými hvězdami nejen v Egyptě, ale prakticky po celém Blízkém východě. A to platí nejen pro současné snímky, velké vážnosti se těší i ty staršího data.

Orientální tanec ovšem není, jak by se na první pohled mohlo zdát, doménou pouze žen. I muži v Orientu rádi tančí, jejich styl se však samozřejmě liší od žen.

Klasický břišní tanec

V Egyptě se uplatňují tři hlavní styly břišního tance: beladi, sha'abi a sharqi. Přestože jsou si jednotlivé styly relativně podobné, existují jemné odchylky ve stylu oblékání a ve výstřednosti. Zatímco baladi zůstává nejrozšířenější formou břišního tance, sha'abi je používán v poněkud kabaretnějších představeních a raks sharqi je nejčastěji praktikován na venkově.

Kostýmy pro břišní tance představují důležitou složku tanečního zážitku. Závoje, šátky na bocích ozdobené mincemi a flitry jsou neoddělitelnou součástí tanečního představení. Kostým se liší podle prostředí a příležitosti, ke které je tanec určen. Může se jednat o tradiční, jasně zbarvenou obroubenou galabeyu nebo o dvoudílný kostým složený z podprsenky a sukně, které více nosí profesionální tanečnice.

Břišní tanec je něčím, co si může užít celá rodina a zaručuje noc plnou zábavy. Pro ty, kteří se jej chtějí naučit se navíc jedná o skvělé kardiovaskulární cvičení a způsob, jak zůstat ve formě.

Sufijský tanec

Sufijský tanec, spíše známý jako tanec dervišů, je prastarým tancem, který byl prováděn sufijskými muslimy všude po světě po téměř sedm staletí. Sufijský islám představuje nejmystičtější z islámských sekt a tanec, který je založen na neustálém otáčení, je formou meditace, která pochází od tureckých Sufijů.

Tanec se podle tradice zakládá na příběhu obchodníka, který musel vytáhnout vlněné vlákno z pytle nad svou hlavou ve svém obchodě. Muž souvislým pohybem namotával vlákno na vřeteno a opakoval slova la illallah illalallah (není Boha kromě Boha). Obchodník nemohl souvislý pohyb zastavit, jinak by se vlna přetrhla nebo zauzlovala, a tak musel být celou dobu maximálně pozorný. Pro Sufijce je pozornost hlavní částí života, a tak příběh obchodníka vždy znovu přehrávají tímto tancem. Sufijci věří, že právě tato pozornost je přivede na vyšší úroveň bytí. Sufijci rovněž věří, že otáčení je symbolické pro pohyb světa, a že nepřetržité otáčení posiluje soustředění a pomáhá jim zbavit se svého ega.

Sufijskými tanečníky jsou obvykle muži. Tanec sestává z otáčení se v několika barevných sukních a současného opakování dikhr (náboženských frází). Sukně se točí okolo těla tanečníka a nad jeho hlavou. Někdy je tanec téměř neuvěřitelný, a to díky rychlosti, kterou se tanečníci otáčí a díky faktu, že nikdy nezvednou nohy ze země.

Egyptský tanec s holemi

Egyptský tanec s holemi je tradičním folklórním egyptským tancem. Taneční forma pochází s časů faraónů a napodobuje faraónské šermování holemi, které se provádělo ve starověkém Egyptě při náboženských a sportovních příležitostech. Tanec, známý jako tahtib, napodobuje muže, šermující tyčkami za doprovodu rytmických bubnů. Tanec je tradičně předváděn dvěma muži, ale někdy může být tanečníků i více. Podle tradice muži oblékají galabeyu a omotávají si hlavy šátky. Tanec má zdůraznit jejich mužnost. Je rovněž doprovázen na celou řadu tradičních egyptských hudebních nástrojů, jako je rabab (podobný houslím), mizmar (roh s vysokým tónem) a na celou řadu perkusních nástrojů. Předstírané útoky a obrany tancujících mužů jsou velmi zábavné. S hůlkami tančí také ženy, choreografie se samozřejmě od mužských tanečníků liší. Tanec je jemnější, veselejší a smyslnější.

Kde shlédnout představení

Nile Maxim, Saraya El Gezira Street, Zamalek, Giza, Tel: 02 2738 8888/ 02 2737 1486

Probíhají dvě dvouhodinové večeře za večer, které zahrnují vystoupení kapely, břišní tanečnice a folklorní show Tanúra. Ceny jsou vysoké a je doporučeno udělat si rezervaci.

Cairo Marriott Hotel, 16 Saray El Gezira Street, Zamalek, Giza, Tel: 02 2739 4690 Empress Entertainment Lounge Ceny jsou vysoké a je doporučeno udělat si rezervaci.

Raoucha Restaurant, 3 Gameat el Dowal el Arabiya Street, Sphinx Square, Mohandesen, Tel: 02 3303 0615 Nabízí fantastickou libanonskou kuchyni a na programu, který začíná ve 21:30 jsou břišní tanečnice a arabští zpěváci. Ceny jsou přiměřené a je doporučeno udělat si rezervaci.

Cairo Citadel Každou sobotu, pondělí a středu probíhají přestavení sufijského tance. Vstup je zdarma.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše tropí neplechu a trochu vás zkouší, takže pozor na to, abyste nestříleli od pasu. Hlavně buďte v každém ohledu příjemní a taktní. O moc výhodnější je teď ve vašem vztahu přátelství.…

Nejčtenější články

Články odjinud