Vyzkoušejte prověřené a vynikající recepty na mořské plody. Pochutnáte si na nich a ještě svému tělu dodáte vitaminy A, D, E a B, jod, selen a v neposlední řadě omega-3 mastné kyseliny.
Do letního menu mořské plody rozhodně patří. Jejich konzumace prokazatelně pozitivně účinkuje na naše zdraví, odborníci vyzdvihují seafood především jako prevenci a současně léčbu srdečně-cévních onemocnění.
Burger s chobotnicí
4 porce – příprava: 70 minut
- 4 celé chobotnice
- olivový olej
- 4 šalotky
- 4 stroužky česneku
- 2 balení řapíkatého celeru
- rozmarýn
- 200 ml suchého bílého vína
- 500 ml kuřecího vývaru
- 2 lžičky mořské soli
- 3 papričky jalapeños
- hlávkový salát
- 1 velká cibule
- rajčata
- 4 bulky na hamburger
DIP:
- 150 g bílého jogurtu
- 100 g majonézy
- 200 g omáčky guacamole
- 1 lžíce citronové šťávy
- 2 chilli papričky
- sůl a pepř
Chobotnice očistěte, odřízněte hlavy. Na oleji orestujte nasekanou šalotku a česnek, nakrájený řapíkatý celer a rozmarýn. Na směs vložte chobotnice, zalijte vínem, vývarem a dochuťte mořskou solí. Chobotnice musejí být ponořené, podle potřeby dolijte vodu. Přiveďte k varu a vařte 40 minut.
Mezitím si připravte dip: smíchejte jogurt, majonézu a guacamole. Dochuťte šťávou z citronu, nasekanými chilli papričkami, solí a pepřem. Na oleji orestujte řapíkatý celer, cibuli a jalapeños nakrájené na plátky. Přidejte uvařené chobotnice a prohřejte. Housky rozkrojte a prohřejte na grilu. Spodní část potřete dipem, přidejte restovanou zeleninu, chobotnici, dip, salát a plátky rajčete. Přiklopte.
NÁŠ TIP: Můžete podávat i s dipem z majonézy, jogurtu, bylinek a šťávy z limetky.
Těstoviny se slávkami
4 porce – příprava: 40 minut
- 50 ml olivového oleje
- 4 šalotky
- hrst plocholisté petržele
- 200 ml suchého bílého vína
- 500 ml zeleninového vývaru
- 2 kg slávek
- 400 g tagliatelle
Na oleji orestujte nakrájenou cibulku, přidejte nasekanou plocholistou petržel a zalijte vínem a vývarem. Přiveďte k varu a do hrnce vhoďte očištěné slávky. Musejí být ponořené, klidně ještě přilijte vodu. Vařte 6 minut.
Mezitím uvařte těstoviny na skus. Mušle sceďte, otevřené vyloupejte, zavřené vyhoďte. Na trošce oleje na pánvi orestujte nasekané chilli papričky, přidejte uvařené těstoviny a lístky petržele. Dochuťte solí, pepřem a nakonec vmíchejte vyloupané mušle. Krátce prohřejte a podávejte.
Zapečené pikantní ústřice
4 porce – příprava: 30 minut
- 250 g másla
- 80 g parmazánu
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce worcesterské omáčky
- 1/2 lžičky chilli omáčky
- 1/2 lžičky sladké papriky
- čerstvě mletý pepř
- čerstvá petrželka
- 12 ústřic
Rozpuštěné máslo smíchejte s nastrouhaným parmazánem, nasekaným česnekem, omáčkami, paprikou, dochuťte pepřem a nasekanou petrželkou. Ústřice otevřete, rozložte na plech a pokryjte směsí. Pečte v troubě na grilu při 220 °C dozlatova, asi 10 minut. Ještě teplé podávejte.
Pizza s krevetami
4 porce – příprava: 30 minut
- 50 ml panenského olivového oleje + na potření pizzy
- 6 stroužků česneku
- kůra z 1 citronu
- 1 hrst koriandru
- 400 g loupaných krevet
- 200 ml bílého suchého vína
- 2 chlazená pizza těsta
- 100 g parmazánu
- 1–2 chilli papričky
- sůl a pepř
Na oleji orestujte nasekaný česnek s citronovou kůrou, přidejte lístky koriandru a nakonec krevety, dochuťte. Zalijte vínem a zredukujte. Odstavte, vyndejte krevety a zbylou šťávou potřete připravené těsto. Posypte částí strouhaného parmazánu, obložte krevetami a ještě zasypte sýrem. Ozdobte nasekanou papričkou a pečte 10 minut při 220 °C. Pizzu můžete potřít olejem.
Smažené sépiové kroužky
4 porce – příprava: 30 minut
- 8 větších sépiových těl
- 200 g krevet
- mořská sůl
- 3 vejce
- 100 g hladké mouky
- olej na smažení
Očištěné sépie nakrájejte na kroužky. Krevety oloupejte. Osolte. Na těsto vyšlehejte vejce s moukou a obalte v něm mořské plody. Do hrnce nalijte olej, přiveďte ho k varu a smažte dozlatova kroužky a krevety. Musejí být ponořené. Průběžně je obracejte. Osušte přebytečný tuk a podávejte například v papírových kornoutech.
Praktické tipy:
- Slávky kupujte vždy čerstvé, ideálně u obchodníka, s nímž máte dobré zkušenosti.
- Čerstvé slávky voní mořem a slanou vodou, neměli byste cítit nic jiného.
- Slávky properte ve studené vodě a vyhoďte ty, které jsou otevřené nebo prasklé.
- Přebrané slávky očistěte kartáčkem a odstraňte fousy.
- Po uvaření slávky znovu proberte a ty, které se neotevřely, vyhoďte. Neotvírejte je násilím. Odstraňte i ty, které se vám na první pohled nezdají. Není to plýtvání, chráníte tak své zdraví a žaludek.
- To, co jsem uvedl na začátku o nakupování slávek, se týká i jiných mořských plodů a ryb. Zvažte pečlivě, kde je kupujete. Přece jen k nám dary moře putují hodně zdaleka.
Článek vyšel v časopise F.O.O.D.