Otec paterčat Antonín: Když jsem po porodu zjistil, že jsou celí, spadl ze mě obrovskej šutrák!

27. 8. 2014
Jak už nejspíš víte, každou středu od 10. září, bude Česká televize vysílat třináctidílný dokumentární seriál Paterčata - unikátní osud rodiny, do níž se v červnu 2013 narodila historicky první česká paterčata. Tentokrát vám přinášíme zajímavý rozhovor s šestinásobným otcem Tondou...

ANTONÍN KROŠČEN, nar. 1986

Sedm let pracuje v obchodním domě, z toho rok jako vedoucí úseku lahůdky. Přání a sny: aby byly děti zdravé a aby se o všechny dokázali postarat.


Jak jste prožíval příchod paterčat?

Ze začátku jsem tomu nechtěl věřit. A když jsem tomu uvěřil, zavalil mě velký strach, jestli tak velkou rodinu dokážu uživit. Neuměl jsem si představit život s tolika dětma. Navíc, než se narodily, tak jsem se hodně bál, že nebudou v pořádku. Skoro jsem si byl jistý, že někdo nebude mít třeba prstíček nebo tak. A když jsem pak zjistil, že jsou celí, tak ze mě spadl obrovskej šutrák!

Vzpomenete si na pocity, když jste je poprvé uviděl?

Bál jsem se jich dotknout. Byly tak malinkatý. A taky jsem měl strach, aby nenastaly ještě nějaký komplikace. Když mi doktoři řekli, že už jsou děti mimo nebezpečí a že i Saša je v pořádku, tak jsem byl hrozně šťastnej. Já jsem za nimi chodil každý den. Vůbec jsem nevěděl, že existuje nějaký klokánkování. A teď jsem si měl vzít to malý miminko do ruky a chovat ho. Až asi na počtvrtý jsem se odvážil vzít Alexe, protože z nich byl nejtěžší a vypadal, že něco vydrží.

Jak se změnil Váš život?

Je to obrovská ztráta soukromí. V podstatě máme společný život, jenom když jsme v posteli a děti se neprobouzejí, a to ještě okamžitě usneme.

Jak vypadá den otce paterčat?

Teď momentálně jsem na nemocenské, mám něco se zádama, asi jak tahám těch 20 kilo a víc, když nosím děti po dvou i po třech. Pan doktor říkal, že bych se měl šetřit, ale to nejde. Takže ráno vstanu s dětma kolem páté, pro mě to není nic těžkýho, protože jsem zvyklej vstávat do práce. Takže vstanu, přebalím je, dám postupně do sedačky, pustím jim pohádku a snažím se ještě trochu „pozavřít“ oči. Oni jsou ráno většinou hodní. Ale někdy se to taky nepovede. Pak udělám snídani, nakrmím je, prostě se podílím na všem. Co dělá Saša, dělám i já. V podstatě jsem ženská.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Je něco, co děláte jen Vy?

Jo! Hraju playstation :), fotbálek. Třeba když dávám děti spinkat, houpu je v sedačkách nohama, takže mám volný ruce a můžu si to na chvíli zapnout. Je to taková náhražka, protože teď nemůžu chodit hrát fotbal jako dřív a dost mi to chybí.

Co pro Vás znamenalo natáčení?

Spolupráce s Českou televizí, to pro mě bylo zlomový z mnoha důvodů. Například se mi splnilo pár snů – řidičák, nebýt Líby (scenáristka Libuše Marková), tak bych se k tomu nedostal. Nebo další můj velkej sen – podívat se na Evropu 2! Díky natáčení jsem si mohl všechno prohlídnout, potkat se s Leošem Marešem, popovídat si s ním. A taky jsem se párkrát cítil krásně, protože jsme se dostali do pěkných míst, kde na nás byli lidi hodný. Jako třeba v Boskovicích na setkání vícerčat, tam nás všichni moc hezky přivítali, bylo to úžasný.

Bojíte se něčeho?

Bojím se, že jednoho dne se najde nějaký idiot, který nám bude chtít ublížit. A myslím tím fyzicky, toho se bojím nejvíc.

Co byste si přál do budoucna?

Aby děti byly zaopatřený – abychom mohli žít v domě se zahradou a v bezpečí. Abych měl trošku víc času pro sebe, aspoň dvě hodiny za týden, na fotbal. Když jdu s kočárkem a kluci na mě mávají z hřiště, je mi líto, že tam s nimi nemůžu být. Ale za pár let budou kluci chodit hrát se mnou a na to už se moc těším.

Co jste možná nevěděli o vícerčatech…

• Pravděpodobnost početí paterčat je zhruba 1 : 52 000 000.

• Za poslední 60 let se nenarodila žádná paterčata.

• V roce 2013 se v Ústavu pro péči o matku a dítě narodilo se celkem 5330 dětí – z toho 162 dvojčat, 2 trojčata a 1 paterčata.

• Milovická paterčata mají v celosvětové statistice číslo 796. Z toho přirozeně počatých je ve světě jen 134 paterčat.

• V Česku se naposledy narodila vícerčata (šlo o čtyřčata) před deseti lety.

• Od roku 1950 přišla na svět v Česku čtyřčata celkem jedenadvacetkrát, rekordní byl rok 1974, kdy se čtyřčata narodila čtyřikrát.

• Trojčata se od roku 2000 narodila 188krát.

• Dvojčat se ve světě každoročně rodí několik tisíc – jen loni jich bylo 2048.

• V roce 1946 se stala světovou rekordmankou maminka z Brazílie, která porodila najednou deset dětí, kolik z nich přežilo, není známo.

• Devět sourozenců se narodilo v Austrálii v červnu 1971 – pět chlapců a čtyři dívky v šesti týdnech zemřely, stejný osud potkal devět dětí, které se narodily v roce 1999 v Malajsii.

• Sedm z osmi dětí zůstalo naživu v roce 1998 ve španělské Huevě.

• V roce 2009 porodila tehdy třiatřicetiletá Američanka Nadya Sulemanová osmerčata, poprvé přežily všechny děti!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zkraje týdne záříte a do závěrečného období měsíce vstupujete s velmi dobrou náladou. Není divu, když jste ve všem pohotoví, pyšníte se logickým úsudkem a máte nezbytný nadhled. Pokud…