Pacientkám s rakovinou chybí informace z oblasti sexu

3. 1. 2002
Pacientkám s rakovinou chybí informace z oblasti sexu
Rakovina vaječníků patří spolu s dalšími specificky ženskými druhy rakoviny (například rakovinou děložního čípku) k onemocněním, která mohou výrazně ovlivnit sexuální život ženy.

Pacientkám s rakovinou chybí informace z oblasti sexu

Rakovina vaječníků patří spolu s dalšími specificky ženskými druhy rakoviny (například rakovinou děložního čípku) k onemocněním, která mohou výrazně ovlivnit sexuální život ženy.

Vědci z Univerzity v Leedsu se pokusili zjistit, nakolik ženy takové problémy pociňují a zda jim v této oblasti poskytnou rady či pomoc zdravotničtí odborníci. Studie se zúčastnilo 15 pacientek ve věku 42 - 71 let a 43 lékařů a sester. Výsledky nebyly nijak povzbudivé. 
Ženy potvrdily, že jejich sexuální touha nemocí utrpěla a že se nyní bojí sexuálních styků, mají obavy, že budou odmítnuty nebo že bude jejich vztah postižen jinými problémy. Přitom žádná z žen nedostala žádný informační leták nebo jiný tištěný materiál, který by se podobnými problémy zabýval. 
Dvě ženy uvedly, že obdržely stručnou slovní informaci, podle jedné z nich ale vypadala nějak jako "Kdybyste měla problémy se sexem, v nemocnici na to máme krémy, které pomohou." Většina pacientek se přitom domnívá, že by slovní a tištěné informace o tomto tématu měly dostat právě od zdravotníka - pokud nebudou upozorněny, mohou je případné obtíže zasáhnout mnohem drtivěji.

To, co vědci zjistili mezi zdravotníky, neutěšenou situaci jen potvrzuje. I když se jednohlasně domnívají, že by právě odborníci měli s pacientkami mluvit o možných problémech, jejich příčinách a případných psychosexuálních následcích, sami to příliš nedělají. Jen čtyři lékaři a pět sester ve výzkumu uvedlo, že podobné informace poskytují. Když to měli vysvětlit, mluvili zdravotníci většinou o nedostatku času, o tom, že to není právě jejich osobní odpovědnost, a také o tom, že téma je příliš trapné. Jeden z nich dokonce řekl, že se necítí příliš jistě, když má s pacienty mluvit o sexuálních problémech.

Autoři studie proto konstatují, že bylo třeba učit lékaře, jak snáze komunikovat o sexuální tematice. Přitom s pacientkami s rakovinou by nemuseli vést dlouhé diskuse - stačilo by několik uklidňujících slov, která pomohou odstranit část strachu a problémů, které mohlo onemocnění vyvolat. Na závěr studie výzkumníci poznamenávají, že podle jejich názoru mohou tato zjištění platit i jinde než v Británii.

Myslíte, že u nás je situace lepší?

Zdroj: Zdroj: Reuters Health News
BBC + Reuters Health News - Science 2001
Reuters Health News - Preventive Medicine 2001
British Medical Journal 2001
Reuters Health News - Journal of Agricultural and Food Chemistry 2001

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, vstupujete do úspěšného pracovního týdne. Veškeré povinnosti zvládáte s přehledem a nemáte strach pouštět se do větších akcí. Nadřízený si vašich ambicí ihned všimne a začne…

Nejčtenější články

Doporučujeme