Pacientkám s rakovinou chybí informace z oblasti sexu

3. 1. 2002
Pacientkám s rakovinou chybí informace z oblasti sexu
Rakovina vaječníků patří spolu s dalšími specificky ženskými druhy rakoviny (například rakovinou děložního čípku) k onemocněním, která mohou výrazně ovlivnit sexuální život ženy.

Pacientkám s rakovinou chybí informace z oblasti sexu

Rakovina vaječníků patří spolu s dalšími specificky ženskými druhy rakoviny (například rakovinou děložního čípku) k onemocněním, která mohou výrazně ovlivnit sexuální život ženy.

Vědci z Univerzity v Leedsu se pokusili zjistit, nakolik ženy takové problémy pociňují a zda jim v této oblasti poskytnou rady či pomoc zdravotničtí odborníci. Studie se zúčastnilo 15 pacientek ve věku 42 - 71 let a 43 lékařů a sester. Výsledky nebyly nijak povzbudivé. 
Ženy potvrdily, že jejich sexuální touha nemocí utrpěla a že se nyní bojí sexuálních styků, mají obavy, že budou odmítnuty nebo že bude jejich vztah postižen jinými problémy. Přitom žádná z žen nedostala žádný informační leták nebo jiný tištěný materiál, který by se podobnými problémy zabýval. 
Dvě ženy uvedly, že obdržely stručnou slovní informaci, podle jedné z nich ale vypadala nějak jako "Kdybyste měla problémy se sexem, v nemocnici na to máme krémy, které pomohou." Většina pacientek se přitom domnívá, že by slovní a tištěné informace o tomto tématu měly dostat právě od zdravotníka - pokud nebudou upozorněny, mohou je případné obtíže zasáhnout mnohem drtivěji.

To, co vědci zjistili mezi zdravotníky, neutěšenou situaci jen potvrzuje. I když se jednohlasně domnívají, že by právě odborníci měli s pacientkami mluvit o možných problémech, jejich příčinách a případných psychosexuálních následcích, sami to příliš nedělají. Jen čtyři lékaři a pět sester ve výzkumu uvedlo, že podobné informace poskytují. Když to měli vysvětlit, mluvili zdravotníci většinou o nedostatku času, o tom, že to není právě jejich osobní odpovědnost, a také o tom, že téma je příliš trapné. Jeden z nich dokonce řekl, že se necítí příliš jistě, když má s pacienty mluvit o sexuálních problémech.

Autoři studie proto konstatují, že bylo třeba učit lékaře, jak snáze komunikovat o sexuální tematice. Přitom s pacientkami s rakovinou by nemuseli vést dlouhé diskuse - stačilo by několik uklidňujících slov, která pomohou odstranit část strachu a problémů, které mohlo onemocnění vyvolat. Na závěr studie výzkumníci poznamenávají, že podle jejich názoru mohou tato zjištění platit i jinde než v Británii.

Myslíte, že u nás je situace lepší?

Zdroj: Zdroj: Reuters Health News
BBC + Reuters Health News - Science 2001
Reuters Health News - Preventive Medicine 2001
British Medical Journal 2001
Reuters Health News - Journal of Agricultural and Food Chemistry 2001

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Planety dnes maximálně ovlivní vaše citové záležitosti. Mnozí lidé, kteří žijí nebo pracují vedle vás, by vám rádi pomohli. Rýsují se dokonce nová přátelství nebo známosti. Dnes je vám co…

Nejčtenější články