Padání vlasů má mnoho příčin, většinu lze snadno odstranit

6. 5. 2012
Padání vlasů má mnoho příčin, většinu lze snadno odstranit
Bohatá hříva na hlavě je snem každé ženy (i muže). A její ztráta naopak představuje ošklivou noční můru. Nadměrné padání vlasů může mít mnoho příčin – od špatného účesu až po vážné onemocnění.

Průměrný člověk má na hlavě zhruba sto tisíc vlasů. Denně může o několik desítek až stovek vlasů přijít, ale protože další vlasy neustále dorůstají, jedná se o přirozenou obměnu porostu. Takže to, že při česání vám na kartáči zůstávají vlasy, není nic neobvyklého. Ještě víc jich vypadne třeba při mytí hlavy, to mohou být jednorázově tři stovky.

Vlasy vyrostou za měsíc zhruba o jeden centimetr. Jeden vlas vydrží na hlavě v rozmezí dvou až sedmi let. Během života samozřejmě vlasy ztrácíme, nejvíce ve stáří. S tímto přirozeným procesem nemůžeme nic dělat.

Zpozornět byste měla, pokud vám začnou vlasy padat výrazně nad rámec obvyklého množství. Třeba že je nacházíte ve velkém množství na oblečení, na polštáři, při česání vám na hřebenu zůstanou celé prameny. Když za vlasy zataháte a velký trs vám zůstane v ruce, je něco špatně.

Příčin padání vlasů je opravdu mnoho. Zkuste začít u té nejjednodušší a zamyslet se, jak se o vlasy staráte. Častým důvodem padání je nesprávná vlasová kosmetika, která hřívu příliš zatěžuje. Možná si v dobré víře myjete vlasy denně a dopřáváte jim hned několik přípravků naráz – šampon, kondicionér, vlasovou masku, balzám a podobně. Zde ovšem skutečně platí, že méně je někdy více. Máte-li mastné vlasy, které opravdu musíte mít každý den, vybírejte si jemný šampon a nezatěžujte hřívu dalšími přípravky. Přílišná kosmetická zátěž vlasy paradoxně oslabí a začnou padat.

Stejně opatrná buďte v případě kadeřnických experimentů a barvení vlasů. Trvalá je pro porost doslova pohroma, stejně tak časté barvení, obzvláště zesvětlování a melíry. Vyhněte se agresivním peroxidovým barvám, dnes už existuje nepřeberně šetrnějších alternativ. Pokud jdete na melír, nikdy si ho nenechávejte dělat takzvaně přes klobouček, i když naštěstí už není moc kadeřnic, které by tuto drsnou metodu používaly.

Možná v dobré víře hřívu důkladně kartáčujete, ale ani to není pro vlasy to pravé ořechové. Jednak si je drážděním pokožky zbytečně mastíte, jednak štětiny kartáče mohou poškodit strukturu vlasů, polámat je a přispět k jejich vypadávání. Ranní pročesání vlasů proto bohatě stačí. Velmi opatrně zacházejte i s fénem nebo kulmou, horký vzduch vlasům vůbec nesvědčí.

Na mechanické poškození jsou samozřejmě mnohem citlivější dlouhé vlasy. Jedním z jejich největších nepřátel je obyčejná gumička. Čím tenčí použijete, tím víc vlasy trpí. Stažený culík namáhá kořínky a vlasy zeslabují, v místě doteku s gumičkou se lámou. Máte-li v oblibě stažený ohon, používejte co nejširší gumičku nebo ještě lépe sponu, kterou se vlasy pouze volně sepnou.

Padání vlasů může velmi úzce souviset s hormonálními výkyvy v těle a obecně i s psychickým stavem. Nejčastěji za vším stojí špatné fungování štítné žlázy, v tomto případě obvykle stačí klasická léčba potíží příslušnými medikamenty a padání vlasů se zastaví. S kvalitou vlasů hodně zamává těhotenství, prvních několik měsíců po porodu a nebo období přechodu – tedy životní etapy, kdy se v těle mění hladina hormonu estrogenu. Ve všech případech je pokožka hlavy hůře prokrvená a to má vliv na kvalitu vlasů. Naštěstí jde tento stav celkem dobře upravit různými doplňky stravy. Zkuste třeba B komplex, chlorellu, Beta Sistosterol, Gynex či Fitomineral.

Za padáním vlasů často stojí i „obyčejný“ stres – problémy v práci, v rodině, zkrátka negativní myšlenky. A nebo onemocnění, při kterých tělo trápí vysoké horečky. Jejich vliv se však obvykle projeví až dva tři měsíce po uzdravení, takže je těžké si spojit nemoc a padání vlasů dohromady. Pozor také na některé léky, například cytostatika či imunopresiva, nepřehánějte to také s vitamínem A.

Kvalita vlasů a míra jejich vypadávání také velmi úzce souvisí s kvalitou stravy. Je známo, že jedním z průvodních jevů mentální anorexie či bulimie a všech drastických diet je právě enormní úbytek vlasů. To jsou samozřejmě extrémy, nicméně strava má na vlasy zásadní vliv. Především by měla být pestrá a vyvážená. Pro zdravé vlasy je potřeba zejména dostatek železa (často chybí ve vegetariánské stravě), selenu, zinku a fosforu a také bílkovin a aminokyselin.

K omezení padání vlasů a podpoře růstu zdravé kštice vám mohou pomoci i různé přírodní prostředky, respektive přípravky, které je obsahují: blahodárné účinky má zejména kofein, osvědčený je také exktrakt z bílého čaje. Osvědčené výrobky nabízí třeba značky Dercos nebo Eucapil.

ČTĚTE TAKÉ:
Valeria Lukyanova, Barbie z Ukrajiny

ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na květen 2012

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pomáhejte svým dětem, protože to hodně potřebují. K tomu, aby vás poslechly, pomohou momentální úspěchy. Nedávejte se za příklad, ale nabídněte kreativní možnosti. Partnerství si bedlivě…

Nejčtenější články

Doporučujeme