Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se jen modlíte, abyste přežila další den. Podle lékařů jste naprosto zdravá, ale vy máte pocit, že jen přežíváte. Co může být příčinou?

Neumíte říct „Ne“

Než se vydáte k lékařům, zamyslete se, zda se dlouhodobě nevyčerpáváte jen tím, že žijete nezdravě. Podívejte se na nejčastější příčiny vyčerpání organismu.

Nemusí to být nutně vaše chyba. Existují lidé, které prostě nelze odmítnout! Ať už se jim cítíte zavázaná nebo ne, říct takovým lidem „Ne“ může být skutečně těžké. Určitě je dobře znáte! Všude jich je plno! Vyžadují neustále vaši pozornost, pomoc nebo radu.

Jsou tak energičtí, až vás z nich bolí hlava, nebo naopak jen kňourají o svých životních nesnázích. Ať děláte, co děláte, nikdy nejsou spokojení a vy se nakonec cítíte jako vyždímaný kus hadru. Je na čase naučit se říkat „Ne“! Není ve vaší moci zachránit celý svět, a pokud vás jeden člověk tak moc vyčerpává, je lepší soustředit se na pomoc někomu jinému.

Pokračování 2 / 8

Jste příliš svědomití

Člověk může v dobrém úmyslu škodit i sám sobě. Pokud jste příliš svědomití, vždy děláte práci navíc, zůstáváte déle v zaměstnání a vše musí být prostě perfektní, nikdy nebudete se svou prací spokojeni! Naučte se odpočívat. Nechte ty méně důležité věci na zítra nebo je prostě nechte udělat někoho jiného, i když to nebude podle vašich představ. Vždyť co nejhoršího se může stát?

Pokračování 3 / 8

Pracujete v kanceláři

Společné kanceláře pro několik desítek lidí dokáží někdy skutečně vysát energii. Neustálý hluk, štěbetání a drby. Jeden chce okno otevřít, druhý zase zavřít a do toho neustále drnčící telefony. To vše celý den vnímáte, vstřebáváte a jeden se nesmí divit, že se pak cítíte unavení.

Zaručený lék? Ordinujte si pravidelné procházky, vždy máte pět minut čas jít se projít na čerstvý vzduch. Nebo si pusťte do sluchátek uklidňující hudbu a připravte si šálek bylinného čaje. Je to skoro jako meditace uprostřed pracovního dne.

Cviky do kanceláře pro rozproudění energie. Podívejte se na video:

Pokračování 4 / 8

Máte málo železa

Cítíte se oslabení, nesoustředění, líní a podráždění? To vše by mohlo ukazovat na nedostatek železa. Pokud vám tento prvek chybí, krev má problém dostatečně okysličovat tělo. Na železo bohaté potraviny, jako jsou například červené maso, fazole, tofu, vejce nebo listová zelenina, vám zaručeně pomohou.

Pokračování 5 / 8

Pijete málo

Ne nadarmo se říká, že bychom měli vypít asi dva litry vody denně. I lehká dehydratace totiž dokáže způsobit únavu nebo bolest hlavy. Kvůli nedostatku vody houstne krev, kterou pak srdce méně efektivně pumpuje do zbytku těla. Tím se tělo nedostatečně zásobuje potřebnými látkami.

Pokračování 6 / 8

Pijete moc … alkoholu

V pátek večer se utrhnete ze řetězu, celý víkend prolenošíte s kocovinou v posteli a v pondělí jdete ztrhaní do práce. Přemíra alkoholu způsobuje deprese a nepravidelný spánkový rytmus zvyšuje únavu. Raději vstávejte i o volných dnech stejně jako během týdne a později si klidně dopřejte dvacet minut pořádného šlofíka.

Podívejte se také na video, jak psychický stav ovlivňuje to, jak často jsme nemocní:

Pokračování 7 / 8

Málo se hýbete

Zní vám to sice nelogicky, ale pokud vynecháváte zdravý pohyb, budete se cítit víc unaveni než po pravidelném cvičení. Cvičení skutečně povzbuzuje jak fyzickou, tak psychickou sílu, vytrvalost a funkci kardiovaskulárního systému. Navíc už během cvičení se do těla vyplavují endorfiny, hormony štěstí, které dokáží i vytvořit zdravou závislost na sportovním vyžití.

Pokračování 8 / 8

Nezdravě jíte

Vynecháváte snídaně, nesvačíte a jíte narychlo, co zrovna v nejbližším obchodě popadnete. Nezdravé, tučné, přesolené jídlo vyvolává pocit únavy. Zdravé, lehké a vyvážené jídlo nás má naopak nabít energií. Věnujte proto ráno extra čtvrt hodinku zdravé snídani a do práce si raději už večer připravte krabičku se zdravou svačinkou.

Doporučujeme

Články odjinud