Pálí vás žáha? Pomáhají mandle, bylinky i kyselá okurka, ale mléko nefunguje

14. 1. 2020
Pálí vás žáha? Pomáhají mandle, bylinky i kyselá okurka, ale mléko nefunguje
Je to nepříjemné, ale poměrně časté. Při pálení žáhy jde vlastně o návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, místo aby mířil do žaludku. To se projevuje pálivou bolestí a vy máte pocit, jako byste byli v ohni. Kromě tlaku na hrudi můžete cítit tlak pod žebry a mít v puse kyselou pachuť. Co na to zabírá a jak se bránit?

Problém s pálením žáhy mívají hlavně těhotné

Každá čtvrtá těhotná žena trpí pyrózou neboli pálením žáhy. Je to způsobeno tím, že vyšší hladina hormonů způsobuje ochabnutí svěrače jícnu, který normálně zabraňuje zpětnému toku šťáv. Zároveň plod jak roste, tlačí žaludek nahoru. Ovšem pálit žáha může i muže nebo ženy, které těhotné nejsou. Nejčastějšími příčinami pálení žáhy jsou konzumace některých druhů potravin, kouření, nadváha či alkohol.

Prevence: Jídelníček musíte osekat a zavést dietu

Některé potraviny zvyšují sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která pak dráždí jícen. Trpíte-li pálením žáhy často, měli byste omezit tučná a sladká jídla, čerstvé pečivo, cibuli, česnek, kořeněná jídla i alkohol. Jícnu nedělá dobře ani čokoláda. Dráždit vás můžou také rajčata či příliš mnoho kávy. Neměli byste ani moc jíst večer před spaním. Objemné jídlo se zdrží v žaludku déle, takže je velká pravděpodobnost, že kyselost stoupne do krku.

Co pomáhá na pálení žáhy? Aloe vera, soda i kyselá okurka

I když se říká, že na pálení žáhy zabírá sklenka mléka nebo smetany, není to tak docela pravda. Mléko sice na chvíli pomůže, ale vápník obsažený v mléce ve finále žaludek donutí, aby vyprodukoval ještě více kyseliny. Takže mléko rozhodně ne.

Naopak osvědčeným lékem na pálení žáhy  je jedlá soda, aloe vera nebo pití rostlinných čajů z meduňky, pampelišky, máty nebo pelyňku. Z bylinek je zřejmě nejefektivnější kopretina řimbaba v kapkách nebo mletý hořec. Dobrou službu vám udělají i mandle, a stačí jen pár. Podle bylinkářů pomůže i kyselá okurka, která téměř hned změní chemické reakce v žaludku.

Léky, které se předepisují

Pokud babské rady na pálení žáhy nepomáhají, lékař vám může předepsat takzvaná antacida, což jsou léky snižující kyselost žaludečního obsahu (Rennie, Ranisan, Anacid). Můžete si je koupit i bez předpisu. Dalšími léky jsou ty, které snižují produkci žaludečních kyselin, nebo léky podporující pohyb trávicí trubice správným směrem. Někdy je nutné podrobné vyšetření žaludku a gastroskopie, kdy vám lékař zavede sondu do úst a kontroluje poškozenou sliznici.

Prevencí můžete obtíže zmírnit

Primární je zejména změna jídelníčku, pravidelnost ve stravě, vhodná kombinace potravin, omezení kouření a alkoholu. Rozhodně vám prospějí pohyb a snížení váhy. Pozor na práci v předklonu a nošení těžkých předmětů nebo spánku na břiše. Tím byste si ještě přitížili. Pokud jdete někam cvičit, neměli byste předtím jíst. Tělesný pohyb může vyvolat reflux a pálení žáhy

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Konec února nepřeje nakupování nových věcí a drahých předmětů, spokojte se s tím, co máte, klidně i něco vyhoďte anebo darujte druhým. Teď není vhodná pro požitkářství a rozhazovačnost, to…