Komentáře k článku zpět na článek

helza 4. 8. 2020 | 10:50

@Elynor: Hehehe, dala jsem ti +, ne mínus. Já už nikam naštěstí nejezdím, taky bych to nedala. Já ti mám dojem, že ty ROH rekreace ani nebyly v podnikových chatách. Pár takových ROH zařízení, kam jezdili rekreanti typu "Anděl na horách", jsem viděla v Tatrách a nepatřily k žádnému podniku, jen ROH a podniky do nich posílaly ty své vyvolené. Kdysi jsem vařila na stavbě 1. chaty v Petříkově, bydlel tam tehdy hajnej, 1 lanovkář, byla tam vojenská chata a v ní dva vojáci (neschopní nosit zbraň) jako správci, jedna stará němka s kozama a my na té stavbě. Večer jsme sedávali v "mázhauzu", čepovala jsem pivo a podávala večeři. Jednou tam vlezli nějací turisti, tak jsem jim uvařila i čaj, byli promrzlí, dostali i to pivo i večeři a nechali jsme je tam přespat. Když chtěli ráno zaplatit, tak teprve zjistili, že nejsou v hospodě a že byli jen hosti. No - dnes je Petříkov jeden obří Váckavák.A ono to není jenom o tépřodě, je to hlavně o lidech, kteří taková místa navštěvují. To už nejsou lidi, kteří s úctou obejdou kytku a uklidí po sobě každé smítko, kteří tam přijedou nadechnout se vůně lesa a hor i té krás vstřícnosti a pospolitosti horalů, dnes je to dav, který si potřebuje uděla zářez na futru a hromadu fotek k oslňování sousedů. A není to jen toku koronou a není to jen Sněžka, vyděla jsi, jak to dnes probíhá na Čomolungmě?

Elynor 3. 8. 2020 | 21:42

@helza: Já ti nevím - vzpomenu-li právě ten film pro pamětníky "Anděl na horách" nebo "Dovolená s Andělem" - to je sice legrace, když se na to kouká, ale kdyby to měl člověk zažít - ježíšmarjá, ani kdyby mi zlatem platili. Nikdy. Jen ta představa je peklo. Jo, jasně, i dneska jsou v nabídce organizované dovolené s cestovkou, a taky je to peklo, ale proč to teda chtít? To je to, co nechápu. Taky občas jezdím s cestovkama. Ale chci od nich jen dvě věci - dopravu na místo, a zajistit ubytování. Program ne. Kdybych byla mocná cizích jazyků, tak bych nechtěla ani to. Zkusila jsem tzv. poznávací zájezdy. Katastrofa. To se prostě nedá. Samozřejmě že to nezávisí na režimu. Je úplně fuk, jestli to organizuje průvodce cestovky, nebo podnikový kulturní referent Nacpané kempy jsou taky vopruz, a je jedno, jestli teď nebo tenkrát. Ale i dneska můžu putovat samotná krajem, a jsou místa, kde turista není sice vzácným hostem, ale nepošlou na něj psa. I to je dobré Letos je ovšem poněkud jiná situace, protože plno lidí si koupilo vybavení a vydalo se na dovolené v tuzemsku. Zatracený koronavirus, neřád jeden. Příroda to šeredně odskáče. Typický příklad je třeba ta Sněžka. Ještěd. Klínovec. Půl Šumavy. Lipno. Orlík. Mácháč. Hřensko. To by člověk brečel, když to vidí, ty davy a co po nich zůstane

helza 3. 8. 2020 | 19:57

@Elynor: Mínus ti ale nedám, vidíš tu dobu svýma očima, odjinud a já věřím, že ji vidíš tak, jak o ní píšeš. Proto nemohu.Ani dnešek, ani doba totality a ani žádná jiná doba, nikdy nebyla jen černá, nebo pouze bílá. V každé době, dokonce i v té nejčernější válečné, či jakkoliv jinak tragické, byly světlé okamžiky a snaha očernit úplně všechno, co přinášela, je pravděpodobně účelové a to lidi prostě štve. A možná tím, že jsme v této době žili, jsme vůči tomu ještě vnímavější.Mimochodem na totáči bylo báječné, že jsme všichni, až na velmi sporadické výjimky, měli jednoho nepřítele - komouše. A nadávat na ně nás krásně stmelovalo.

helza 3. 8. 2020 | 18:41

@Elynor: Ono asi záleželo na podniku, co měl a co neměl. To kam jsme jezdili to nebyly ony dovolené ROH, které máš na mysli a o kterých asi psal i Moučka. Nevařilo se tam, nebylo to nijak organizované. Byla to jen chatka, kde jsi dostala klíč od pokoje, se společnou kuchyňkou a sociálním zařízením a vůbec nebyla pro členy ROH, ale pro zaměstnance. Fakt je, že třeba nemocnice, úřady, školy a podobně nic takového neměly, ti měli jen ty rekreace o nichž mluvíš. My jsme s manželem měli jiná zaměstnání. Muž v těžebním průmyslu, to měl i o něco lepší - tedy lépe vybavené chaty. Rekreace ROH byly něco jiného, to jsi dostala poukaz a jela někam, ať na ten Balaton, či někam do ČR, obdobně, jako na zájezd s cestovkou. Něco jako ve filmu Anděl na horách. No a rekreace tohoto typu jsme zase neměli u našich zaměstnavatelů. Nebo jsem o nich nikdy neslyšela. A proč měl moučka tolik plusů? Možná to není touhou po dovolené zdarma a návrat "socíku". Je to tím, že ten článek je ve své podstatě vlastně lživý. Ano, jsme 30 let po sametu, tak snad už nemusíme přesvědčovat lidi o kráse kapitalismu tím, že budeme poukazovat na nechutnosti socíku i ve věcech, které špatné nebyly. To se nedělo ani za totáče. 30 let po únoru se už média fakt nesnažila vytahovat na lidi děsy kapitalismu.Ty hele, v tom článku psali o "řízených rekreacích" a nacpaných kempech. Máš pocit, že dnes jsou rekreace přes cestovky jiné, méně organizované a řízené, koneckonců o čem je na Hříšný tanec? Nebo že kempy jsou dnes poloprázdné? Myslím, že je to spíše naopak. Dříve sis mohla postavit stan někde, kde jsi živáčka nepotkala, mohla jsi putovat samotná krajem, byla místa, kde zbloudilý turista byl vzácným hostem - dnes je všude hlava na hlavě, Sněžka, Praděd - všude je přecpáno. To přeci nemá nic společného s režimem.

Elynor 2. 8. 2020 | 18:25

... a pořád mi chybí těch cca 30 mínusů, protože entropie stále vzrůstá, když nebude počet plusů a mínusů vyrovnanej, tak chaos zvítězí a vesmír se bude řítit do záhuby zas o něco rychleji.

Elynor 2. 8. 2020 | 18:21

@helza: Chvíli jsem přemýšlela, jestli se mám přít, ale na to nemám asi dost argumentů. Jen ty sdělené zkušenosti. Dodatečně jsem si vzpomněla, že jsem vlastně byla v ROH ve svém prvním zaměstnání po maturitě, ale to vzniklo tím, že paní mzdová účetní mě automaticky přihlásila, a teprve až jsem se ptala, co se mi to strhává ze mzdy a proč, tak mi řekla, že jsou to příspěvky ROH, a legitimaci že mám u ní v šuplíku. Jako všichni zaměstnanci. A ona že tam vylepuje ty známky a vede evidenci, a rovnou to taky strhne ze mzdy. Neměla jsem z toho vůbec nic. V dalších zaměstnáních už jsem se bránila členství v ROH, a tudíž nemohu mít zkušenosti s rekreacemi. Mí rodiče sice v ROH byli, ale jediný benefit byly kolekce na vánoce a chlebíčky na MDŽ. Žádné rekreace. Na dovolenou museli za svoje. Rodiče exmanžela taky byli v ROH, a jelikož tchán byl "dobře zapsán", tak měli vždycky v zimě týden na podnikové chatě v Krkonoších, ale taky placený, nebylo to za 0 Kčs. Tak dobře zapsán asi nebyl, nevím. V létě jezdili pod stan a taky za svoje. Žádný Balaton, žádná Kuba, jak jest v článku psáno. Jižní Čechy, kemp u rybníka. Ovšem to samozřejmě nevylučuje, že Ty jsi jezdila každý rok zadarmo, a níže moučka taky. Poměry mohly být různé v různých podnicích, pochopitelně. K privatizaci se nevyjadřuju, o tom článek není. Trochu mě zaráží počet moučkových plusů - to je sakra hodně lidí, co by asi chtěli něco zadarmo, nebo možná jen návrat těch řízených rekreací? Nejsem si jistá. Návrat "socíku" jako takového snad ne, proboha, to by bylo dost tristní, 30 let po "sametu".

helza 1. 8. 2020 | 19:57

@Elynor: Omlouvám se, článek jsem nečetla, ale podle titulku (možná titulkem pomýlená) si myslím, že se týká podnikových chat a nikoliv dovolené ROH o níž se asi zmiňuje Moučka. Podnikové chaty skvěle fungovaly až do sametu a opravdu nebyly pro ty více vyvolené, natož pro členy ROH. Pro ty vyvolenější byly různé luxusní a zahraniční rekreace a pro členy ROH rekreace na poukaz v chatách ROH a to bylo úplně něco jiného. Podnikové chaty si zaměstnanci obvykle vybudovali sami a sami si je udržovali. Rekreace pak v nich byla zdarma, proplácelo se i cestovné. Kuchyňky byly skvěle vybavené, pokud šlo o letní pobyt u vody, pak k chatám patřilo i skvělé vybavení pro nejrůznější vodní sporty. Nejen že jsi tam nic neplatila, ale doma jsi ušetřila za elektriku, vodu a plyn. Parádní na tom bylo, že se tam sešla vždycky skvělá parta lidí, kteří se za ta leta už znali, znala se i jejich drobotina a každý rok se už všichni na takovou dovču těšili. Jezdilo se v létě nejméně na tři týdny obvykle k vodě, ale i na víc (když sis nadělala náhradní volna), v zimě na týden na lyže. Chaty byly volné vždycky, mohla jsi tam zajet i na víkend, protože ne každý chtěl jet na takovou "prachobyčejnou" rekreaci. Po listopadu ovšem způsob prodeje těchto chat rozhodně nebyl "čistý". Privatizovaly se podniky a novým majitelům spadly do klína i ty chaty. A z rekreace za 0 Kč byl rázem nedosažitelný luxus za 100 Kč na osobu a den - no a to už bylo jen pro ty papaláše.

Elynor 30. 7. 2020 | 20:11
Elynor 30. 7. 2020 | 20:10
Elynor 30. 7. 2020 | 12:15

Nepamatuju. Jednak jsem na to moc "mladá" - většina těch fotek vypadá, že je z doby před rokem 1960, spíš padesátá léta. A to jsem ještě nebyla na světě. Druhak jsem nikdy nebyla v ROH, a podle vyprávění rodičů to stejně nestačilo, i tam si byli někteří "rovnější" než jiní a tu rekreaci zdaleka nedostali všichni (zatímco ti vyvolení i opakovaně několik let po sobě). Pamatuju dovolené v sedmdesátých letech a později, ale to bylo za své a vesměs pod stanem, s ROH a těmi v článku jmenovanými podnikovými chatami to nemělo nic společného. Nikdy jsem "za socíku" nebyla ani u Balatonu, ani jinde v zahraničí, to bylo taky jen pro určitou skupinu lidí.

Moučka 30. 7. 2020 | 07:56

Ono to ROH nebylo na škodu , zažil jsem dvě krásné rekreace za hubičku . Dnes mnoho zařízení buď nestojí , nebo chátrá a je v žalostném stavu. V dnešní krásné době nic nedostaneš atd

Přečtěte si také

Horoskopy

Nový pracovní týden začal přímo ukázkově a vy pokračujete v krasojízdě úspěchu. Moc dobře víte, že…

Nejčtenější články

Doporučujeme