Pamatujete se ještě na svůj první make-up?

11. 3. 2010
Pamatujete se ještě na svůj první make-up?
Generace dnešních třicátnic si při slově make-up vybaví svou oblíbenou značku. Když se ale zeptáme svých maminek, dozvíme se, že v 70. a 80. letech se v Československu make-upu neřeklo jinak než „dermacol“.

Klepněte pro větší obrázek

Dermacol nebyl jediný make-up v té době, ale byl kvalitní a dostupný, proto se toto synonymum krycího přípravku tak rychle vžilo. Právě letos slaví tato tradiční česká kosmetika své 45 výročí! Gratulujeme!

Jak to všechno začalo?

Svou úspěšnou dráhu Dermacol zahájil silně krycím make-upem, který byl prvním svého druhu v Evropě a jedním z prvních na světě. Díky němu vznikl i název DERMA-kůže a COLor-barva.
Za svůj vznik vděčí náhodě a dobrému úmyslu. Začátkem roku 1965 přišla do tehdejšího Ústavu lékařské kosmetiky maminka s malou dcerkou trpící dermatologickým defektem (névus) v oblasti tváře. Neléčitelný problém se odborníci ústavu rozhodli vyřešit jeho optickým krytím. Vyslali tedy Olgu Knoblochovou, svou nejzkušenější kosmetičku, do Filmových studií Barrandov, kde měli nejlepší zkušenosti s krycími přípravky. Po pár měsících se tato holčička dočkala doslova zázraku. Na jaře 1965 poprvé uviděla v zrcadle svou tvář bez jediné chybičky.

Klepněte pro větší obrázek Český make-up v Hollywoodu? Proč ne?

Československá kosmetika dobyla světový Hollywood díky náhodě a nesporně i díky své kvalitě. Za vše vděčí návštěvě švýcarského producenta a jeho manželky, kteří při své exkurzi Barrandova v roce 1969 navštívili i Dermacol. Tam jim Olga Knoblochová předvedla, že i tzv. stařecké skvrny, které již oba ve svém pokročilém věku měli, se dají snadno skrýt. S sebou si odvezli dvě kompletní sady make-upů a již za několik týdnů se ozvali, že by chtěli koupit práva na recepturu ke Cover Make-upu Dermacol do Hollywoodu. Ještě v tom samém roce začali maskéři Hollywoodu pracovat s krycím make-upem Dermacol.

Nejdříve název „Dermacol“ označoval jeden produkt, ale postupně po vzniku společnosti Dermacol, která spadala pod Filmová studia Barrandov a stále spolupracovala s Ústavem lékařské kosmetiky, vznikaly další a velmi kvalitní produkty – pleťová mléka, krémy, tělová kosmetika atd. Dnes má Dermacol více jak 200 druhů produktů!

Klepněte pro větší obrázek Olga Knoblochová: „Malovat se, neznamená, zmalovat se.“

Heslo, které Olga Knoblochová vyznává celý svůj profesní život. V kosmetice pracovala od roku 1958, kdy byl založen Ústav lékařské kosmetiky a tento obor ji natolik uchvátil, že se mu věnuje dodnes. Začínala v době, kdy nebylo zvykem, aby se ženy pravidelně líčily nebo používaly krycí a zkrášlovací přípravky. Průlom v kosmetickém odvětví jednoznačně způsobil Ústav lékařské kosmetiky, který byl otevřen v roce 1958. Poskytoval jak kosmetické ošetření, první plastické operace, tak i vyvíjel kosmetické přípravky jako např. krémy a mléka. Zákaznice se musely objednávat a čekací lhůta byla i několik měsíců. Vedle různých druhů kosmetického a dermatologického ošetření nabízel ústav i služby kosmetičky a vizážistky.

Vše začalo náhodou, dnes však nic náhodě ponecháno není. Dermacol je tradice, kterou prověřil čas, ale která se dále vyvíjí a v oblasti kosmetiky přináší stále něco nového.

Těšte se na další díl – Dermacol dnes!

Kamila Netolická

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zatoužíte po společnosti příbuzných či přátel. Je docela možné, že vyrazíte na společný výlet anebo na chatu. Dávejte si však pozor na aktuální omezení, ne vše by mohlo dopadnout dobře.…