Pamatujete? Takto vypadaly potraviny za komunistů. Mnohé milujeme dodnes

25. 10. 2017
Jesenka, Vegetka, Granko či Kofila a Margot se těší oblibě Čechů už dlouhé desítky let. To jiné výrobky zmizely v propadlišti dějin. Zavzpomínejte s námi na pulty s potravinami z dob socialismu – na plastové obaly na chlazenou drůběž, skleněné láhve na olej či máslo v pergamenovém papíru.

Margot vznikla za války, Pedro v roce 1968

Dezerty Metro, čokoládová tyčinka Milena, Pribináček nebo Termix? To všechno jsou sladké výrobky, které si drží více než 50letou tradici. Retro značky jsou stále in, i když se jejich složení za desetiletí často výrazně změnilo. Někdy k lepšímu, jindy suroviny nahradily levné tuky a sladidla.

Změnila se také jejich cena, některé potraviny byly za socialismu dotované ze státního rozpočtu, a přesto drahé vzhledem k výši platu. V roce 1989 byl podle Českého statistického úřadu běžný měsíční příjem okolo 2000 Kčs čistého. Přitom například kilo kuřete stálo 30 Kčs, jemné párky 25 Kčs za kilo a salám vysočina 1 kg 60 Kčs.

Některé pochutiny předrevoluční éry na pultech už nenajdeme, některé si ale drží místo na výsluní dodnes a Češi je stále milují. Pojďte si s námi projít 12 nejoblíbenějších, mnohé další si můžete připomenout na fotkách ve fotogalerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

FOTO: archiv firmy Orion, Kateřina Moravcová, Zbyněk Pecák

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Za pár dnů začne ve vašem znamení hostovat přející Merkur. Jeho přítomnost vám dává velkou šanci, abyste na profesním poli zazářili. Vedete si ve všem přímo skvěle a ve své profesi můžete…

Nejčtenější články