Pamatujete? Takto vypadaly potraviny za komunistů. Mnohé milujeme dodnes

27 komentářů

honza
17. března • 22:48

tak jednoduché to není,vážený pisateli,mzda v 1989 dávno nebyla 2000kč,pro
info,kapitán říční plavby základní plat 2700 kč premie 1500 kč a 100 marek diet marka jako euro,tak si to přepočítejte,co je ale důležitější pro lidi,to je bydlení a dnes je to svinstvo,neda se to srovnat,nikdo z nás se nemusel zadlužit na 30 let.RD jste koupil za roční plat

jenicek54
14. února • 4:09

připomíná mi to zlaté časy kdy bylo všechno za pár korun a i mizerný plat Vám na život stačil ]:-D

mirka
12. února • 11:06

no to je nostalgie. Hlavně když člověk chtěl udělat za pár kaček domácí vaječný koňak. Salko 5 kč, rum 35 kč a vejce ani ne 1 kč....... jo jo. sice někdy nebylo všechno ale neokrádali nás ti tzv. podnikatelé typu Babiš a spol. Dneska chléb se vyrábí ze starého chleba nebo se zamrazí či co. a když ho donesete domů - tak za 2 dny je plesnivý!!! Hnus a to dneska stojí i 50 kč.

Oskar
10. února • 20:40

To byly zlaté časy,ne jako dnes!!! :-D

Oskar
10. února • 23:25

@Oskar: Zlaté časy.Kdyby se to vrátilo.

Eva
10. února • 17:08

To byly časy..., všechno za kačku vč. léků. Kéž by se to vrátilo...
Bylo všeho dost a za babku, takže třeba dovolená na devízák byla měsíc místo nynějšího týdnu za hubičku.

Pamětník
10. února • 16:02

Vepřové ve vlastní šťávě bylo vepřové mase ve vlastní šťávě. Dnes je to pixla sádla bez vepřového :oops:

Evakoe
10. února • 10:59

Tohle je článek za všechny prachy, stahnute staré fotky. Proč bych se nad tím měla rozněžnit. Staré krámy. Žít se má dopředu, ne v minulosti.

bohunka
12. února • 19:27

@Evakoe : Nevolejte do minulosti, nikdo vám nezvedne telefon :pozor :-D :-D

Pilona
23. listopadu • 0:03

Joo, je to vtipný, k téhle příležitosti vždycky dělá Lidl retro týden - https://www.letakomat.cz/lidl/ - člověk občas nostalgicky zavzpomíná..:D

dumajda
5. listopadu • 22:32

Chutnaly nám ty pamlsky tenkrát daleko víc, protože pro nás byly vzácné.

Mata69
29. října • 22:17

helza: máš pravdu, ta debata nikam nepovede. Mohla bych s tebou polemizovat o tom, jestli u nás někdo v současnosti umírá hladem a podobně. Prožila jsem v té době velkou část svého života, nebyli jsme žádní prominenti, ani žádní disidenti, ale vím jak to tu bylo. Mám na dětství a mladé roky hezké vzpomínky, ale není to zásluha režimu. Nesouvisí to s tou dobou. Ale moc dobře si pamatuji věci, které dnes vypadají až absurdně. A zpět bych to nechtěla, právě proto, že vím. ;-)

helza
27. října • 18:17

Mata69: Myslím, že podobné diskuse a porovnávání jsou vždycky o ničem a nikdy se k ničemu nedojde. Možná je to i tím, že se doba minulá příliš často popisuje jako doba hrůzy a nedostatku a ona úplně taková taková nebyla. Přehání se, někdy se i lže a lidi to vnímají a brání se tomu. Potom to vypadá, že si něco idealizují, i když se pouze snaží uvést fakta na pravou míru. A stejně tak je to s tím, když uvádějí nedostatky současnosti. Ani dnešní doba není bez chyb, jenže když uvedeš pouze ty nedostatky, vypadáš jako blb, který nevidí to, co dobré je. A tak jak píše monada, nedají se porovnávat ceny potravin bez toho, kolik stojí bydlení, bez toho, co všechno bylo zadarmo, nedá se psát, že dnes máme platy 10x vyšší, to jsou pouze výjimky, průměrnou mzdu bere málokdo a mohla bych pokračovat. Pravdou je, že dříve nikdo nežil na ulici a neumřel hlady, dnes se ti to stát může. Prostě těm, kteří na to mají, se žije mnohem, mnohem lépe a je jasné, že dříve se takto mít nemohli, ať by se snažili sebevíc. Ale těm, kteří se nemají právě dobře, se zase žije mnohem hůř.

mirka
12. února • 11:11

@helza: jo některým se žije lépe! Pánům podnikatelům, kteří nás OSTATNÍ okrádají a prodávají nám drahé potraviny a vejce za 10 korun!!!! A benzín za 50 kč. tehdy stál 1.70 kč.

Teta
6. října • 15:25

@mirka: Jedli jsme ale kvalitní potraviny. Když koupíte salám máte psáno 60 procent masa. Šunkový salám je samá voda. No bordel!!

Mata69
26. října • 8:08

monada: Já se musím smát :-) takové věci, co píšeš, by tě tehdy ani nenapadlo shánět. Nebyly základní věci, natožpak aby člověk sháněl nějakou specialitu. Byla bys ráda, kdybys sehnala "jarmilky" a tím by to haslo. Kalhoty s vyšším pasem nebo nižším pasem. ...prd...šilo se doma, dostupná konfekce byla tragická. Ne, zdaleka ted není všechno ok a super a zalite sluncem, to fakt ne. Ale dnes zcela běžné věci byly tenkrát nemyslitelné, zapomíná se a minulá doba se příliš idealizuje.

Teta
6. října • 15:27

@Mata69: Jarmilky byly k dostání pořád. A taky něco vydržely.Pa pá.

Jesa
25. října • 22:57

monada: a sněhový ježci a na nich kupa šlehačky,,a botičky ze SNAHY..??!!

monada
25. října • 21:42

Mata69: To máš sice pravdu , ale i dnes neseženeš vše . Já si chci něco koupit a neseženu . Chtěla jsem boty na cvičení . Povrch plátno spodek do tělocvičny kde je povrch upravený a musí být bota na tento povrch .Prostě nekoupíš a to jsem chtěla dát i nějakou kačku navíc . A hlavně jsem chtěla , aby byla špička do kulata mám rozpláclou nohu. Dívali se na mě jak na cvoka. Ve sportovních prodejnách . Pak jsem náhodou koupila jinde. To samé s kalhotama . Potřebuji do pasu a nejsem tvigi. Mám vytypované nějaké prodejny kde takové prodávají . Jenomže obměňují sortimet a za nějakou dobu zas nejsou.A to jejich číslování pokaždé je jiné i když je napsáno L,S,M atd. liší se bez zkoušení to nejde.

monada
25. října • 21:27

Bosska: na indijánky jsem chodila taky

Bosska
25. října • 21:25

Mně hrozně chutnal šumák v kostce. Dvě kostky šumáku v jednom balení. To byla dobrota! A indiány politý růžovou krustou! Jo jo...

Mata69
25. října • 20:36

A autor článku si nejspíš takovou Jesenku ani nezkusil koupit. Vůbec není v plastovém obalu, ale pořád v té tubě jako kdysi.

Mata69
25. října • 20:30

monada: některé věci komunisti prostě fest dotovali. Třeba to bydlení. Ovšem sehnat byt bylo skoro nemožné, nekonečné pořadníky. A co málokdo ví, důchodci s důchodem 180,- Kčs . O větší kvalitě potravin bych se také radši nezmiňovala, lidé to často říkají a přitom vědí houbelec. Můj otec pracoval v mlékárně, pár známých v masně, jakože ve fabrice zpracovávající maso....Nemám ráda takové porovnávání, protože je to neporovnatelné, kdekdo už zapomněl, že to tak růžové nebylo. Dostupnost, výběr a i ty ceny.

Moučka
10. února • 12:08

@Mata69: Naopak , byty se sehnat daly ,proti dnešku , pro začátky a mladé . A potraviny měly normu ČSN , takže vlašák byl stejný , jak v Košicích , tak v Aši .Prodalo se to chytrákům a teď jíme podřadné suroviny . A taky jsme byli v potravinách soběstační , až na Kubánské pomeranče ]:-D

monada
25. října • 9:53

To ano , ale vem si kolik se platilo za byt procentuálně plat 2000 a za byt se platilo aspoň já 250 kčs dnes mám důchod 9700 kč a za byt platím 6750 kolik mi zbyde na jídlo a oblečení dnes a kolik mi zbylo kdysy.Mléko stálo 1,90 dnes 15kč i víc a to bychom mohli pokračovat. Nedá se to srovnávat to by se muselo vzít vše. Plat a náklady energie jízdné aj. Prostě všechny náklady na domácnost. A pak porovnat.
Kvalita potravin byla vyšší jelikož vše se hlídalo. Neříkám , že se nepoužívaly postřiky aj. ale dovozové ovoce a zelenina je hodně ošetřena chemicky , aby vydržela převoz . Naše jablka byla hned na pultech.Sice jsme je museli přebírat ,a shnilé nebo s flíčky se posílaly zpět.
Hezký den

ptáček5
25. října • 8:53

Zkuste se podívat na ceny na některých výrobcích. Hermelín 3 Kčs, takže dnes 30, máslo 10 - 11 Kčs, takže dnes 100 - 110, čokolády okolo 40 - 50 korun,obyčejné. Kofila 3 Kčs, takže dnes 30, a pokud stály párky 25 Kčs/kg, tak dnes by měly stát 250 ne? tak přestaňme už brečet, že je draho :)

blesik
9. května • 19:56

@ptáček5: Jaksi jste zapomněl kolik dnes stojí např. nájemné a energie.

Doporučujeme

Články odjinud