Tuk je důležitou složkou naší potravy

Tuk je důležitou složkou naší potravy

Makový olej působí blahodárně i na pokožku
Přitom mák obsahuje například více vápniku než mléko
Mák obsahuje i hodně hořčíku
Při lisování za studena je řada cenných látek v oleji zachována
16
Fotogalerie

Panenský olej je nabitý zdravím: Jak používat řepkový, makový a lněný olej lisovaný zastudena?

Oleje lisované za studena jsou díky velkému množství zdraví prospěšných látek skvělým doplňkem stravy. Makový olej ocení sportovci jako skvělou prevenci svalových křečí, řepkový má podobné vlastnosti jako olivový a lněný zase zklidní trávení. Využijete je ale i při ekzémech nebo suché pokožce.

Tuky jsou pro zdraví klíčové

U nás si mažeme chleba máslem, Italové si ho místo toho namáčejí do olivového oleje. Jižní národy si na olejích zakládají, vyznat se v nich a rozlišit jednotlivé chuti je stejná věda jako vyznat se ve víně. I u nás se už pomalu učíme, že olej není jen tekutina, na které si usmažíme řízek nebo vánočního kapra. Vznikla tak i v Česku řada firem, které vyrábějí domácí oleje lisované za studena, například rodinná farma ze Stodoly, rodinná firma manželů Ryšavých z Horňácka nebo oleje Bartoš, ale i řada dalších.  

Olejům lisovaným za studena se říká také panenské, i když tento termín přiřazujeme olivovému oleji, ve skutečnosti ho můžete použít pro jakýkoliv olej, který byl získán z dané plodiny bez zahřátí a využití chemie, pouze lisováním. Způsob studeného lisování je důležitý kvůli zdravým látkám, které semínka obsahují. Při lisování do 40 °C se vitamíny a minerály nezničí, což je skvělé pro zdraví i v péči o pokožku. Naopak kuchyňské oleje určené na smažení jsou vyráběny za vyšších teplot, jejich výhodou naopak je, že se nepřepalují. 

Panenské oleje jsou díky velkému množství zdraví prospěšných látek skvělým doplňkem stravy. Ve vašem jídelníčku by proto neměly chybět. Každý olej má pak jinou chuť a i složení. K čemu jsou dobré? 

Makový olej

Tradiční českou surovinou je mák. Skrývá v sobě mnoho zdravých látek,  díky vysokému obsahu vápníku a hořčíku je neocenitelným doplňkem stravy pro sportovce. Dodá jim energii a působí jako prevence proti svalovým křečím. Ženy jej ocení při péči o pleť, kterou vyživí a zanechá hebkou. Makový olej je díky vyživujícím schopnostem oblíbený u masérů.

Dětská koupel s makovým olejem a mlékem

Kvalitní makový olej vyrábí například rodinná firma ze Stodoly, která má tip na dětskou koupel z makového oleje: "Přidejte do koupele lžíci oleje rozmíchanou v hrnku mléka. Díky blahodárným účinkům makového oleje a mléka se pokožka miminek nejen vyživí, ale i snadněji odolá novorozeneckému akné a jiným dermatitidám. Může fungovat i proti ekzému," doporučuje Václav Novák. 

Lněný olej

Lněný olej je ideálním rostlinným doplňkem stravy. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou pro zdraví nezbytné, jsou důležité pro srdce a cévy, které čistí. Tuto schopnost oleje ocení především starší lidé. “Často nám zákazníci říkají, že jim lněný olej spravil trávení, na sobě mám ozkoušeno, že se mi díky němu lépe soustředí, což jsem ocenila hlavně během zkouškového období,” říká Eliška Nováková z rodinné firmy ze Stodoly. 

Tvaroh se lněným olejem

Tip: Olej má jemnou chuť, takže se hodí jak do sladkých, tak slaných jídel. Nejlepším způsobem konzumace je s bílkovinovými potravinami, ty podporují účinnost zdravých látek, které lněný olej obsahuje. Smíchejte tvaroh se lžičkou oleje a čerstvým ovocem, tuhle dobrotu si prostě zamilujete.

Řepkový olej

Řepka je dnes zdiskreditovaná. Kvůli dotacím se pěstuje ve velkém a vytlačuje jiné plodiny, a proto se stala symbolem zemědělství, které nestaví na zdravém selském rozumu, ale na maximalizaci zisku bez ohledu na následky. Řepka ale za nic nemůže, naopak obsahuje řadu cenný látek, smažení na řepkovém oleji je dokonce zdravější než smažení na slunečnicovém, protože řepkový olej lépe snáší vyšší teploty, zatímco slunečnicový se dříve začne přepalovat. Navíc řepkový olej lisovaný za studena má podobné vlastnosti jako olej olivový. Chutná po oříšcích, je skvělý i na pečení. Stačí si pohlídat, aby teplota v troubě nepřesáhla 180°C.

Slyšeli jste už o kanolovém oleji? To je řepkový olej vyráběný z druhu řepky Nexera. Více čtěte ZDE

Pečená zelenina s řepkovým olejem

Tip: Podzimní klasikou je pečená zelenina. Kromě oblíbené zeleniny, jako je řepa, mrkev a cibule, přidejte na plech již uvařenou hnědou čočku. Zakápněte řepkovým olejem a nezapomeňte na bylinky, pepř a sůl.

Doporučujeme

Články odjinud