Panická ataka na veřejnosti? Jaké jsou příznaky a co udělat, aby se vám ulevilo!

12. 9. 2019
Panická ataka na veřejnosti? Jaké jsou příznaky a co udělat, aby se vám ulevilo!
Panická porucha patří k úzkostným poruchám. Nejde tedy vlastně o nemoc, ale o narušenou funkci. Přesto dokáže takový záchvat člověka pořádně vyděsit. Typické jsou pro něj totiž potíže s dýcháním, zrychlený dech nebo pocit, že se nemůžete nadechnout, pocit na zvracení, bušení srdce a zrychlená srdeční činnost. K tomu se často přidává strach, že vás právě postihl infarkt nebo že umíráte. Nic příjemného to není.

Není to infarkt

Podobně jako u jiných neuróz i v tomto případě existuje určitá predispozice, zranitelnost nebo citlivost nervové soustavy, na niž pak „nasedají“ životní zkušenosti či okolnosti. Pak stačí zátěžová situace a porucha se v podobě první ataky objeví. Příjemné to skutečně není. U mě se poprvé panická ataka objevila před dvaceti lety, když jsem prožívala nepříjemný rozvod a psychicky jsem na tom skutečně nebyla dobře. Zrovna jsem cestovala autobusem a najednou to přišlo. Pocit, že umírám. Bušení srdce, nedostatek kyslíku, pocení, třes. Sanitka mě odvážela do nejbližší nemocnice, kde tehdy infarkt vyloučili a doporučili mi vyšetření u psychiatra. Diagnóza byla jasná – panická porucha. Trvalo několik let, než jsem se „naučila“ tuhle poruchu zvládat, i když snadné to zpočátku nebylo.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, nepodléhejte svým emocím a náladám. Pokud se chcete zviditelnit, tak rozumným způsobem. Jen tak si to u šéfa následně nerozházíte. Více času věnujte po práci dětem, jsou bez…

Nejčtenější články

Doporučujeme