Pařížské šílenství

28. 1. 2010
Pařížské šílenství
Pokud jste v posledních třech dnech navštívili Paříž, mohli jste jasně poznat, že nejluxusnější róby, slavné celebrity a spousta peněz zcela ovládly metropoli nad Seinou. Hlavní město Francie hostilo nejvěhlasnější módní návrháře, kteří se opět snažili ohromit své movité zákaznice a pečlivě vybrané novináře z celého světa. Haute Couture týden má zkrátka onu nepopsatelnou auru, po které všichni touží.

Stačilo v pondělí ráno vystoupit na letišti Charles de Gaulle a pečlivě se rozhlédnout. Na první pohled se dalo poznat, kdo přijíždí za památkami a prací a kdo již netrpělivě čeká na sérii haute couture přehlídek. Tolik vysokých podpatků a luxusních zavazadel s logem Louis Vuitton, Chanel či přinejmenším Lancel jasně hlásaly, že sezóna nových trendů netrpělivě klepe na dveře. Pánové v přepychových oblecích, kteří tu trávili předchozí týden na přehlídkách pánských kolekcí pro jaro 2011, se vystřídali s pečlivě upravenými dámami, které se do Paříže slétly na ty nejdražší, nejluxusnější a také nejbláznivější modely „vysoké krejčoviny“.


Haute Couture po léta reprezentuje umění francouzských švadlen, fantazii vyhlášených designérů a sen té nejbohatší klientely. Každý model musí být podle přísných pravidel vyroben ve Francii, minimální podíl ruční práce musí být 80 procent a módní dům se musí prezentovat v patřičném stylu dvakrát ročně na prestižních místech v samém srdci Paříže. To sebou nese velmi vysoké náklady a proto není divu, že ceny haute couture kreací stojí deseti tisíce až sta tisíce euro. Plus se jedná o velmi prestižní záležitost určenou jen pro vybraný okruh, proto si značky cení tyto kolekce tak vysoko. Haute Couture představuje pomyslnou třešničku na dortu.


Na lednový týden haute couture módy pravidelně jezdí větší množství celebrit a těch nejlepších stylistů, neboť právě zde si hollywoodské krásky vybírají své večerní toalety na slavnostní předávání Oscarů. V první řadě na přehlídce Armani Privé usedla Anne Hathaway a Tina Turner, u Diora zase Kylie Minogue a Dita Von Teese, na Chanel se přišly podívat Claudia Schiffer, Lara Stone, Kay West či Charlotte Gainsbourg a u Givenchy se sešla Amber Rose, Stella Tennant a opět rapper Kay West.

Ocitnout se uprostřed tohoto dění a nechat se vtáhnout do celé atmosféry je snem každého módního znalce. A také v nemalé míře zábava, haute couture je méně hectické než klasické týdny módy nabyté desítkami přehlídek, kde se nestačíte skoro ani přesunout z jedné prezentace na druhou. Zde se stalo naopak dobrým zvykem se na jednotlivé přehlídky převlékat do stylových šatů a zkrátka si vedle práce také užívat. A to i navzdory zcela ochromené dopravě v centru města, kde parkují limuzíny slavných obklopené zástupy jejich obdivovatelů, kteří čekají na svou oblíbenou hvězdu.

Přehlídka Dior Haute Couture jaro – léto 2010


Foto: autorka

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zkraje nového týdne jste plni ideálů a nemáte strach chopit se své příležitosti jako praví bojovníci. V posledních týdnech jste to neměli vůbec jednoduché, ale s tím je nyní konec! Síla…

Nejčtenější články

Doporučujeme