Partnerská jóga či akrojóga? Proč cvičit jógu s partnerem?

12. 11. 2019
Partnerská jóga či akrojóga? Proč cvičit jógu s partnerem?
Chcete posílit svůj vztah v manželství či partnerství nebo naopak potřebujete, aby vám to lépe klapalo v práci s kolegy? Zkuste speciální jógu pro partnery nebo pro partu lidí, kteří spolu mají nějaký vztah. Co získáte, když nebudete cvičit sami?

Partnerská jóga versus akrojóga

Úplně na začátek je třeba vysvětlit, jaký je rozdíl mezi partnerskou jógou a akrojógou. Obě cvičení znamenají, že necvičíte jógu sami, ale s někým. Přitom cvičení partnerské jógy je vyčleněno pro páry, které k sobě mají blízký vztah – tedy pro partnery, milence, ale i kamarády. Naopak akrojóga je pro skupinku lidí, například kolegů z práce. 

„Podstatou partnerské jógy je praktikování jednotlivých cviků za pomocí partnera, přičemž oba partneři jsou do cvičení plnohodnotně zapojeni. Charakteristické pro tento druh jógy je zejména to, že oba partneři se díky vzájemné spolupráci stávají zkušenějšími. Jejich vztah je o rovnocennosti, nikoliv o dominanci,“ říká zakladatelka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Partnerská jóga napomáhá budovat harmonické vztahy, dokáže partnery sladit na stejnou vlnu a rozvíjí neverbální komunikaci.

Akrojóga je kombinace jógy, párové akrobacie a vzdáleně i thajské masáže. I když má některé prvky společné s partnerskou jógou, není to partnerská jóga. Cvičení akrojógy lze přirovnat k nápaditým dětským hrám, které jsou plné pohybu a taky smíchu. Na rozdíl od partnerské jógy se při cvičení akrojógy pracuje ve skupinkách, díky čemuž je vhodná pro partnery, přátelé i pracovní týmy. „Akrojóga je skvělým nástrojem na rozvíjení spolupráce a mezilidských vztahů. Má dokonce terapeutický rozměr,“ říká instruktorka Jitka Sedlářová z Domu Jógy. Akrojóga buduje důvěru v druhé lidi, prohlubuje vlastní odpovědnost a stoprocentně vás vytrhne z denního stereotypu.

Partnerská jóga i akrojóga jsou skvělé nástroje k rozvíjení spolupráce,  což se promítne nejen do vaší fyzické kondice, ale je to i způsob, jak vylepšit vztahy.  „U těchto druhů jógy se vzájemná spolupráce posouvá. V průběhu cvičení si totiž člověk snadněji uvědomí, že bez pomoci toho druhého by daný cvik jen těžce zvládl,“ vysvětluje Věra Vojtěchová. Společným znakem pro akrojógu i partnerskou jógu je tak také terapeutický rozměr. „Díky tomu, že si oba v páru vzájemně dopomáhají, ať už při samotném cvičení či při některých relaxačních pozicích (například vzájemné protažení zad), jsou si na konci lekce určitým způsobem vděční za zprostředkování příjemných pocitů,“ dodává odbornice.

Je nutná příprava? Aspoň základy a dobrá nálada!

Partnerská jóga ani akrojóga nevyžadují žádnou zvláštní přípravu, přesto je lepší, pokud znáte alespoň základy klasické jógy. Mnohem důležitější je v tomto případě ovšem to, abyste na lekci jógy přišli pozitivně naladění. „Při partnerské józe cvičíte v páru, v případě akrojógy dokonce ve třech i více lidech. V průběhu cvičení se tedy vaše energie míchají s energií vašeho partnera, proto je důležité, aby ve vás byla pozitivní energie. Mějte na paměti, že napětí či negativita se může na druhého velice snadno přenést,“ upozorňuje Vojtěchová. Na závěr instruktorka jógy dodává, že nemusíte mít obavy přijít na lekce těchto druhů jógy v páru muž–muž, žena–žena či dokonce sami: „Na lekce akrojógy chodí celkem často i lidé bez partnera, proto se nemusíte stydět. Je to skvělý způsob, jak poznat lidi se stejnými zájmy a rozšířit si okruh přátel o zajímavé lidi.“

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Někdo z kolegů vám nepřeje úspěch a může vyvolat dojem, že se ženete za penězi a jdete doslova přes mrtvoly. Dávejte si pozor na fámy a klepy na pracovišti. Na sto procent se nálada ke…

Nejčtenější články

Doporučujeme