Pátek třináctého: Kde vzal svoji smolnou pověst a proč se ho lidé bojí?

Pátek třináctého: Kde vzal svoji smolnou pověst a proč se ho lidé bojí?

Už jste se dnes dívala do kalendáře? Pak vám asi neuniklo, že je dnes pátek, a navíc ještě třináctého. Pokud vás zajímá, jak se to stalo, že zrovna pátek třináctého si vysloužil nechvalnou pověst, pak čtěte dál!

Nešťastný pátek najdeme už v Bibli

Nejrozšířenějším vysvětlením, proč je zrovna tento den považován za skrznaskrz nešťastný, je to, že v pátek byl ukřižován Jeříš. V noci na tento den se konala poslední večeře Páně. Apoštolů na ní bylo původně třináct, ale ten třináctý Ježíše zradil, čímž jej vydal na smrt. Nicméně toto vysvětlení není zdaleka jediné.

Hned několik dalších nešťastných událostí, popisovaných v Bibli, se odehrálo také v pátek: začala potopa světa, došlo ke zmatení jazyků, vraždě Ábela jeho bratrem Kainem, Eva nabídla Adamovi jablko hříchu ze stromu poznání.   

Embed:

13 spojená s templáři i prací kata

Rovnou s pátkem třináctého je svázáno rozprášení rytířského řádu templářů, a to v říjnu roku 1307. Pátek býval v mnoha zemích popravčím dnem. Na šibenici vedlo třináct schodů, smyčka byla třináctkrát obtočená a navíc honorář popravčího býval třináct penny, alespoň tedy v Anglii.

Kde se možná vzala pověra o pátku třináctého? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Pokoj číslo 13 chybí. Prevence smůly?

Stalo se vám, že jste si na chodbě v hotelu všimla, že vedle sebe jsou pokoje číslo 12 a 14, a marně jste hledala třináctku? Tím se hotely brání tomu, aby měly jeden pokoj prázdný – podle nich se prý nikdo nechce ubytovat v onom „nešťastném“ pokoji.

Některé hotely to dotáhly dokonce tak daleko, že ignorují i třinácté patro a po dvanáctém zkrátka následuje hned čtrnácté. Dokonce se najdou i letecké společnosti vynechávající třinácté sedadlo a řadu.

Pokračování 3 / 7

Svatební klid zaručen

Přestože pátek je oblíbeným dnem pro konání svateb, vyjde-li na třináctého, mají radnice volno. V tento den se většina lidí nechce vdávat a ženit. Tak silně je zakořeněno vědomí o pátku třináctého…

Pokračování 4 / 7

Ke zkoušce mimo pátek 13.

Málokterý student má nervy z takového železa, aby šel dobrovolně na zkoušku v tento černý den. Ani sportovní klání se v tento den příliš nekonají, taktéž premiéry v divadle. Zkrátka pátek třináctého je den obecného útlumu a klidu.

Pokračování 5 / 7

Věříte v numerologické vysvětlení?

Věříte na numerologii? Pak asi víte, že dvanáctka je takzvané kompletní číslo – měsíců v roce je dvanáct, bohů na Olympu dvanáct, znamení zvěrokruhu je také dvanáct. Třináctka je onou pověstnou „špetkou“ za touto kompletností, čímž lidi zneklidňuje.

Pokračování 6 / 7

V první řadě jde o peníze

Myslíte si, že tato pověra nemá kromě pár rozbitých hrnečků žádné dopady? Mýlíte se! Pojišťovny registrují zvýšený výskyt pojistných událostí právě v tento den. Stejně tak americká ekonomika vždy třináctého v pátek výrazně oslabí. Vysvětlení je více než prosté: Lidé se chovají jinak než v jiné dny a nedělají to, co dělají běžně.

Pokračování 7 / 7

Pověra v pohádce a co z toho plyne

Pátek třináctého se dokonce dostal i do večerníčku. V seriálu Byla jednou koťata si Macourek s Cafourkem všimli, že je pátek třináctého, a ten den měli neskutečnou smůlu. Na co sáhli, to se nepovedlo. A jaké bylo jejich překvapení, když Pacička přišla ke kalendáři, že včera zapomněla utrhnout lístek a že je vlastně sobota čtrnáctého… Takže měli smůlu vlastně omylem a pátek třináctého byl naprosto normální den.

Doporučujeme

Články odjinud