Pátrání po Ester

17. 6. 2005
Pátrání po Ester
Ester Krumbachová patřila mezi nejvýznamnější postavy české kinematografie. Její jméno je objevilo v titulcích mnoha filmů, mj. Kladivo na čarodějnice, Sedmikrásky, O statečném kováři, Vražda Ing. Čerta či Marian. Psala scénáře, režírovala, vytvářela kostýmy a dekorace. Kdo však ve skutečnosti byla? Do pátrání se dala Věra Chytilová.

Filmový portrét „Pátrání po Ester“ je zpověď těch, kteří všestranně talentovanou Ester znali, spolupracovali, přátelili se s ní. Před kamerou postupně vzniká obraz zajímavé a pro český film nepostradatelné tvůrčí osobnosti, který společně skládá celá plejáda filmových osobností v čele s Janem Němcem, Květou Fialovou, Jiřím Krejčíkem, Otakarem Vávrou, Martou Kubišovou, Jiřinou Bohdalovou a mnohými dalšími.

Dle svých kolegů představovala Ester jasný střed uměleckého života 60. let. Její podíl na filmech Věry Chytilové „Sedmikrásky“ a „Ovoce stromů rajských jíme“ je naprosto zásadní pro kariéry obou žen. Ester se však nevěnovala jen filmovému umění, živě se zajímala o divadlo a výtvarné umění, které také vystudovala. Na sklonku svého života, zemřela v roce 1996, stačila natočit videoklip Ivana Krále „Winner takes all“ a svůj nezaměnitelný rukopis zanechala na svém posledním filmu Marian, na němž se podílela jako dramaturg a výtvarník.

Kdo Ester Krumbachovou znal, nikdy nezapomene její fascinující vzhled a vystupování. Ti, kdo ji neměli tu čest potkat, mají šanci díky dokumentu Věry Chytilové „Pátrání po Ester“ seznámit se s jedinečnou osobností české kultury.

Filmový portrét měl premiéru 2. června 2005. Data jednotlivých představení v kinem po České republice najdete na Internetových stránkách www.czech-tv.cz/specialy/patrani-po-ester/kina

autor: Simona

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Do práce se vám po prodlouženém víkendu vůbec nechce, ale nemusíte mít obavy, že se něco pokazí. Budete excelovat a prosazovat své parádní myšlenky. Jste nad věcí, víte, kdy máte přestat a…

Nejčtenější články

Doporučujeme