Komentáře k článku zpět na článek

Moučka 25. 12. 2021 | 16:43
Dáša 12. 12. 2021 | 10:57
Dáša 12. 12. 2021 | 10:56

@dragondra: Pokud dcera nebude chtít, tak jí vystěhovat nemůže. Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud dítě třeba ještě ve 28 letech studuje na vysoké škole, rodiče vůči němu stále mají vyživovací povinnost, a to i v období školních prázdnin. Dokonce i na druhé nebo třetí VŠ, pokud se dítě rozhodne studovat dál. Až po nástupu do prvního zaměstnání ztrácejí rodiče vyživovací povinnost. A co se týče bydlení, pokud nemá dcera vlastní byt, nemohou jí jen tak vyhodit na ulici, to je také jasné každému, kdo se naučil číst. Budou se s ní muset dohodnout, smůla.

Dáša 12. 12. 2021 | 10:47
Dáša 12. 12. 2021 | 10:39

Já jsem v jejím věku už byla matkou a vychovávala jsem dítě. ------ Ne, má milá, tak to nebylo. Ty jsi v jejím věku neplánovaně otěhotněla a využila toho k odchodu z práce, která tě nebavila. Evidentně jsi nikoho nevychovávala, protože dcera vychovaná není. Pořídila sis tři děti a nepořídila sis k tomu dost velký byt. Nikdy bych neřešila nedostatek místa v bytě tím, že bych se vzdala manželské ložnice, to musí to manželství taky stát za pěkné kulové. A co se týče dcery a jejího vzdělávání - až do ukončení školy, resp. až do nástupu do prvníhoo zaměstnání je vaší rodičovskou povinností dceru živit, šatit atd. (Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole.) Takže vyhodit jí z bytu prostě nemůžete. Smolík, měli jste věnovat více energie její výchově, aby se s ní dalo vydržet a pomáhala vám s domácností.

Petr 1. 12. 2021 | 15:16

Malý příspěvek...doma manželka se čtyřmi dcerami. Podle mých zkušeností je chyba ve Vaší dceři, ale i ve Vás...umožnili jste ji servis mamá hotelu a ona toho dokonale využila.
Co je je dovoleno, není zakázáno.
Pokud chcete na současné situaci něco změnit, musíte nastavit pravidlo práva a povinnosti ( s ohledem na její studium). Ale povinnost od ní bezpodmínečně vyžadujte...pokud vytrváte s dodržováním jednoduchého pravidla, změna se zcela určitě dostaví...nejenom u Vaší dcery, ale i u vás...věřte mi, že vím, o čem mluvím...

Katarina 14. 11. 2021 | 17:10

Mladi sa vacsinou tesia ked mozu vypadnut z domu na internat, kde nad nimi rodicia nemaju kontrolu, mozu zurovat s kamaradkami a bavit sa. Tato dcera to nechce, vypada to tak, ze kamaratky v skole ani moc nema. Tu je nejaky problem, bud je utiahnuta a nevzali ju medzi seba, alebo ju dokonca moze niekto sikanovat. Domov citi ako pristav kde sa citi dobre, teda chcela by. Miesto toho tam ma matku ktora sa vobec nezaujima o jej problemy a len ju vyhadzuje z domu. Dievca moze mat velke problemy a matka ju vyhadzuje z domu. Moze sa citit, ze ju nikto nema rad a vsetci by boli najradsej keby nebola, alebo aspon bola niekde inde a nezavadzala. Matka spomina, ze chce izby pre svoje mladsie dcery a ze tato im tam zavadza a zabera miesto. Jak sa dievca asi moze citit. Aby sa nedivila, ked sa raz pokusi o samovrazdu alebo ju rovno spacha. Hovorim zo svojej vlastnej skusenosti, tiez som mala cele detstvo, dospievanie i cely zivot problemy s matkou. Ako tinedzerku ma vyhadzovala z domu, prvy krat v mojich 14-tich rokoch, tiez za to, ze som si neupratala izbu. Ja som vtedy bola v tazkej depresii, v skole som to tiez nemala ruzove ale najhorsie to bolo doma s matkou ktora ma neznasala, povazovala za nevydarenu a stale mi len nadavala a vrieskala po mne. Ked je clovek v tazkej depresii tak ma tazkosti vobec rano otvorit oci a vstat z postele, nieto upratovat. Nema na to absolutne silu. Nema silu na nic, nema silu zit. A mna vtedy ta sila vobec zit kazdy den opustala, citila som, ze sa topim a rodina miesto toho aby mi pomohla, vrieskala po mne a strkala mi tu hlavu este viac pod vodu. Uz niekolko mesiacov pred tym ako som to spravila som citila, ze moj zivot sa blizi ku koncu, sice som neplanovala samovrazdu, ale kazdym dnom ma opustali sily a vedela som, ze pride den, ked ma opusti aj ten posledny zbytok sil, ja klesnem ku dnu a zaborim sa do bahna. A ten den aj prisiel a ja som pojedla vsetky lieky co som nasla doma. Mala som poskodene tri organy, ale prezila som. Ked som neskor hovorila psychiatrovi co vsetko som pojedla a kolko, neveril mi, ze to by som tu uz nebola. Ale ja som nejakym zazrakom prezila a z fyzickych problemov sa postupne uplne uzdravila. Na psychiatrii som pobudla mesiace, musela opakovat rocnik (mala som vtedy 17). Najtazsie obdobie v mojom zivote. Moja matka si az potom nieco uvedomila a snazila sa ku mne spravat lepsie, ale tiez to moc dlho nevyrzalo. Radsej som odisla hned ako sa dalo, teraz zijem stovky km daleko, v inej krajine a som rada, ze som od matky tak daleko. Na navstevu chodim raz za dva roky aj to sa mi nechce. U dcery tejto matky viem rozoznat jasne znaky tazkej depresie - nema kamaratky, je uzavreta, volny cas travi sama zavreta vo svojej izbe, nechut k upratovaniu a matka miesto toho aby sa jej spytala ako sa ma, ci ju nieco trapi, ci nieco nepotrebuje ju vyhadzuje z domu...

jana 11. 11. 2021 | 18:05

Vychovala jste ji vůbec maminko? Leda k tomu, aby byla silná. A tak si s vámi cvičí. Můj také razil názor, že když se holka dobře učí, nemusí doma nic dělat. Rázně jsem to zatrhla. Dokud je člen domácnosti, bude se na chodu podílet. Třeba jen mytím nádobí, nebo úklidem nejen u sebe.

dragondra 9. 11. 2021 | 16:05

Jen ať ji vystěhuje. Dříve se mladí kluci otrkali na internátech( i holky) a o to měli život potom snadnější. Pak se nedivím tomu ,když si takovou někdo vezme, že neumí ani čaj uvařit.

j66 8. 11. 2021 | 14:12

@Radna: Pokud ale je dcera v posledním ročníku vš, tak bych to vůbec neřešila. Naprosto nechápu, kde se vzalo tolik lidí, co říkají dětem "studuj a živ se sám". Je pravda, že lze studovat "kecací" obory a tam se to asi dá spojit s nějakou dlouhodobou brigádou. O přínosu takového studia já osobně teda dost pochybuji, je to dobré, tak akorát na prokázání akademického titulu. Bohužel vš vzdělání je dnes potřeba skoro všude, takže se nedivím tomu množství podobných vysokých škol.

Radna 8. 11. 2021 | 08:17

Já jako vysokoškolačka s dcerou na vysoké to vidím jinak. Koleje opravdu nejsou pro všechny. (Dcera tam bydlí a na víkendy jezdí domů, ale má to hodně daleko).Tak pokud je možnost dojíždění, plno studentů to využívá. Jak píše pisatelka, dcera se domů dostane poměrně pozdě. Na učení v klidu tedy moc času nemá (ve vlaku se někdy dá učit, někdy nedá, autobus už je horší a v metru to většinou nejde). Pokud má běžnou, nebo dokonce těžkou vysokou školu, učit se prostě musí. V posledním ročníku má jistě plno stresu a místo trocha tolerance se najednou matička rozhodne, že jí dcera doma překáží. A aniž bych chtěla být protivná já, ti co by jí teď vyhazovali, nebo posílali do práce asi vysokou viděli maximálně zvenku.

Martin 19 7. 11. 2021 | 10:59

To je divná ženská. Tomu se nedá říkat maminka. Moje maminka plakala když jsem se stěhoval z domu pryč.
Nasekají si děti a pak pláčí, že mají malý byt. Nepochopil jsem proč chce z domu vyštípat zrovna tuhle.

SandraN 7. 11. 2021 | 09:24

Maminka s dcerou jsou každá na opačné straně barikády. Jedna druhou nemůže pochopit, protože každá hájí to, co je druhé na hony vzdálené.
Zaprvé se někde stala chyba už dřív. Každé dítě má doma pomáhat podle svých možností. Školák, student na střední i vysokoškolák. Tady to asi nikdy nefungovalo. Zadruhé zejména v rodině s více dětmi by měla být nastavena jakási pravidla pro všechny stejná. Živit vás budeme do té a té doby. Nejstarší holka prostě studuje, takže pokud rodičům doma vadí, měli jí říct, běž do práce, osamostatni se a nestuduj. Do doby, než ta škola skončí, mají k ní vyživovací povinnost. Ovšem nikoli sloužit jí celá rodina.
Zatřetí dát dítěti něco do začátku by mělo taky platit pro všechny stejně. Jak s tím dcery naloží, už je jejich věcí. Tedy ne dát to vysokoškolačce, aby už konečně odtáhla z domu a u těch mladších pokračovat v zaběhnutém...zatím vás živíme, nic pro vás nemáme, doufáme, že se vás taky časem zbavíme.Tři děti, to jsou tři radosti i tři starosti. maminka holt nechtěla moc chodit do práce a radši byla po mateřských, dcerka radši studuje a domácí práce jí nic neříkají. Kdyby maminka studovala místo dělání dětí, měla by třeba jen jedno. A dneska by ho nejen uměla pochopit, ale byla by ráda, že to jedno má doma...Moje některé kamarádky - většina má doma děti dvě - na nich požadovaly, aby si VŠ pěkně spolufinancovaly. Budete se divit, ale ty děti dostudovaly, i když chodily po brigádách. Myslím, že není dobrá průprava do života, když dítě doma slyší...ty máš na starosti školu, tak studuj. Nic jiného od tebe nepožadujeme. Já měla bohužel jako nejstarší ze tří dětí práce doma nad hlavu. A nikdy jsem kvůli ní prospěch nezhoršila. Jak na základce, tak na střední. Navíc byla matka jeden čas hodně nemocná, bylo všechno na mě. Bráchové byli malí. Nástavbu jsem dělal při zaměstnání, naši moc peněz neměli, abych si šla dalších pět let studovat. Ono někdy platí, čím méně se toho po dětech chce, tím hůře pro ně. Byla jsem na život připravená a vždycky si musela nějak poradit sama. Když jsem měla malé děti, babičky chodily do práce. Když se pořídila velká zahrada, aby měly děti kde být na vzduchu, dřela jsem se tam hlavně já. Bývalý manžel dojížděl, já ne. Pro něj to byl argument i na domácí práce. Byl totiž bohužel z těch dětí, kterým bylo říkáno, nic po tobě nechceme, máme jen tebe, chodíš do školy, tak studuj. Dost dobře si neumím představit, jak by naše domácnost vypadala, kdybychom byli oba dva takoví. Partner, který nikdy doma nic nedělal, je skutečně to "pravé ořechové" do života.....

Elynor 7. 11. 2021 | 09:17

@Kvik: Jakého přítele? Pavla má doma manžela = otce té dcery. Přítel té dcery = Honza s nimi nebydlí. Nemáte v tom trošku zmatek?

Kvik 7. 11. 2021 | 08:37

Chápu matku, že mít v bytě krásnou mladou holku a zároveň přítele, je, jak se říká o hubu. Kdyby si s ni o tom na rovinu promluvila, věřím, že by to dcera pochopila a na tu kolej by šla.

Lada 7. 11. 2021 | 08:27

Řekla bych - dobře paní tak. Mám dva syny a dceru, od malička věděli že domácnost se sama neuklidí, samo se nevypere a neuvaří. Když jsem zdravotně nemohla, umývání oken zvládl manžel s klukama /dcera byla tehdy malá/ a oni sice nejprve reptali, ale pak se chlubili tím kdo má to okno líp umyté:) S vařením to bylo to samé kluci se mi dívali pod ruce a dnes nemají problém si cokoliv uvařit nebo upéct. S dcerou to bylo těžší, ta vždycky říkala - já si vezmu kuchaře, každý její partner uměl dobře vařit, dnes už to samozřejmě umí i ona. Je to o tom jak od malička zapojujeme děti do toho všeho co domácnost a rodina obnáší. Dcerunka by si měla najít brigádu a přispívat jako dospělá jak nějakou částkou, tak i prací v domácnosti. Podle starého přísloví "bez práce nejsou koláče". Neprala bych jí, nevařila a pokud si neuklízí, jedno varování - vyhážu ti to do popelnice a pokud si to neuklidí, opravdu to vyhodit. Ona by asi rychle pochopila, že to maminka myslí vážně. A je to i do budoucna pro ty dvě další.

Elynor 7. 11. 2021 | 07:34

V tomhle případě jsem na straně dcery. Pavla patrně nemá vysokou školu, když měla děti krátce po dvacítce, a neví, že studium není zas taková procházka rozesmátou Moskvou, jak by se jí asi mohlo zdát. Když dcera "dělá, že se učí", tak se pravděpodobně doopravdy učí. Nevíme, o jakou školu jde, ale dokončit úspěšně studium a vypracovat diplomku, to docela zabere čas a stojí úsilí na každé škole. Pavla si nestěžuje, že by dcera měla nějaké problémy a neplnila si studijní povinnosti. Co se týká bydlení na kolejích, tak ono to není nic moc. Některé studentské koleje totiž poskytují i levné ubytování pro turisty v době, kdy tam nejsou studenti. Tedy dělalo se to v dobách před covidem, teď to je jinak. Ale v těch dobách dříve jsem to osobně viděla, jak vypadá takový pokoj na koleji. Společné sprchy, WC, kuchyně. V pokoji minimum úložných prostor, málo místa, a nulové soukromí. Že by se tam dalo normálně bydlet, mít tam všechny svoje věci, úspěšně studovat, a vůbec nejezdit domů, jak by si Pavla přála... no, možná by si to Pavla měla zkusit, aspoň na týden, a s nějakým "příjemným" spolubydlícím. Někomu to možná vyhovuje, ale dcera Pavly zjevně mezi ně nepatří, a já se tomu fakt nedivím. Dál - dcera je protivná - no, po kom asi? Že by po mamince? Pavla nepůsobí zrovna dvakrát sympaticky a s tou posedlostí úklidem... proč se u nich musí nutně každý víkend uklízet? Nejen úklidem živ je člověk. Většina lidí dělá o víkendu příjemnější věci, než buzerovat bližní, že se musí uklidit. No a v neposlední řadě tu máme řeč zákona - dokud se potomek řádně připravuje na budoucí zaměstnání, například právě studiem VŠ, trvá rodičovská povinnost ho živit. Což samozřejmě neznamená plný servis všeho až pod nosánek, ale hučet do dcery, ať už vypadne, protože já chci mít víc místa a větší klid... no, hlavně že se v úvodu píše, jak moc ty děti Pavla chtěla a miluje je a jsou úplná rodina. Na konci článku to tak už nevypadá.

Vlasta 7. 11. 2021 | 07:06

Myslím, že když rodiče umožní dětem studovat vysokou školu, měli by si uvědomit, že je to velmi náročné na čas a umožnit dceři věnovat se studiu. Úklid a další domácí práce prostě převezmou mladší děti a určitě je to nezabije, když se teď budou starat ony. Zvlášť když dcera studuje poslední rok, což přináší navíc vypracování diplomové práce, praxe, a navíc opakování a příprava na závěrečné státní zkoušky. To rozhodně není jednoduché. Proto mi tento nářek ze strany matky připadá hloupý, zejména když bydlí v bytě, ten je uklizený za chvilku.

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes je váš nejšťastnější den z celého měsíce, proto byste si ho měly užít se vším všudy. I když nejdou…