PAVLA (48): Snacha mi nechce půjčovat vnouče, nevěří mi, že to zvládnu | Foto: iStock

Foto: iStock

PAVLA (48): Snacha mi nechce půjčovat vnouče, nevěří mi, že to zvládnu

Pavla čekala na první vnouče. K překvapení všech se ale na roli babičky těšila zbytečně. Snacha jí totiž odmítla vnoučátko půjčovat.

Když mi můj syn oznámil, že se svou novomanželkou čekají miminko, byla jsem štěstím bez sebe. Nemohla jsem se dočkat, až budu babičkou na plný úvazek. Už jsem si představovala, jak budu drandit s kočárkem a skotačit v parku.

Těhotenství probíhalo podle plánu, a tak, než jsme se nadáli, jsme s otevřenou náručí přivítali na světě zdravého vnoučka Jáchyma.

Už už jsem se chystala do porodnice, když mi syn oznámil, že snacha si v nemocnici nikoho nepřeje a že se dokonce dočetla, že by mělo být dítě v období šestinedělí v kontaktu jen se svými rodiči. Vůbec jsem nemohla pochopit, že celých šest týdnů vnouče neuvidím!

Snažila jsem se ale situaci chápat, hormony jsou rozbouřené a jako prvorodička jednala snacha nejspíš unáhleně. Po více než měsíci jsem miminko konečně viděla. Mohla jsem si ho ale pochovat jen asi na dvacet vteřin, a i tak na mně spočíval snašin nedůvěřivý pohled.

Snažila jsem se jí vysvětlit, že jsem vychovala už čtyři děti, ale nic nezabíralo. Ptala jsem se proto syna, jestli je všechno v pořádku, a on kvitoval, že je všechno, jak má být, a že jsou všichni moc šťastní. Z celé situace jsem byla smutná.

Měsíce plynuly a já viděla vnouče jen na rodinných oslavách. Podle slov mé snachy bych mu totiž o samotě cpala samé sladkosti a nechala ho dívat se na televizi. Ona sama je totiž přísnou zastánkyní biostravy a malého Jáchymka nechává si hrát jen s dřevěnými hračkami.

Proti její výchově bych nic neměla a určitě bych jí režim potají nenarušovala. Ať si myslím, co chci, má Jáchymova maminka na svůj styl právo. Ona ale byla za každou cenu přesvědčená, že bych vnoučka prostě zkazila.

Po roce mi syn u sklenky vína přiznal, že se jeho manželka potýkala s poporodními depresemi a že se mu zdá, že se situace moc nelepší… Poradila jsem mu, ať se obrátí na odborníka, ale on se na mě utrhl, že si přece nevzal blázna.

Nedávno mi mladí oznámili, že očekávají dalšího potomka, a já se modlím, aby se situace konečně zlepšila. Po porodu nejspíš snacha nebude vědět, kam dřív skočit, a babička by se jí konečně mohla hodit. V rodině jsme spolu vždycky skvěle vycházeli, tak doufám, že o další vnouče už nepřijdu…

Doporučujeme

Články odjinud