Péče o mastné a smíšené vlasy

24. 5. 2002
Péče o mastné a smíšené vlasy
Mastné vlasy jsou problematické a vyžadují zvláštní péči. Takzvané smíšené vlasy jsou mastné u kořínků a na konečcích bývají často suché a roztřepené. Pokud ženy poznají příčinu problému a zvolí si vhodnou vlasovou kosmetiku, mohou tento problém napravit.

Péče o mastné a smíšené vlasy

Mastné vlasy jsou problematické a vyžadují zvláštní péči. Takzvané smíšené vlasy jsou mastné u kořínků a na konečcích bývají často suché a roztřepené. Pokud ženy poznají příčinu problému a zvolí si vhodnou vlasovou kosmetiku, mohou tento problém napravit.

Vlas je tvořen keratinem - tuhou bílkovinou, která pro svou existenci potřebuje tuk. Pokud vlas nemá tuku dostatek, praská a láme se. Každý vlas je spojen s mazovou žlázkou, která mu zajišňuje pružnost a výživu. Vlas je proto stále pokrytý jemnou vrstvičkou tuku.

Problematika mastných vlasů je velmi složitá, ale zjednodušeně lze říci, že hlavní podíl na promaštění vlasů mají mazové žlázky - jejich počet, velikost a aktivita tvorby mazu. Počet a velikost jsou dány většinou vrozenou dispozicí. Velikost mazových žlázek může být modifikována i během života - onemocněním, hormonální aktivitou, zevními vlivy a především hygienicko-estetickou péčí. Aktivita žlázek je určována zvláště věkem, hormonálními vlivy a někdy se zvyšuje i nežádoucí iritací, tedy podrážděním.

U mastných vlasů jsou mazové žlázky ve velkém počtu většinou vázány na vlasový folikul (neboli cibulku). Někdy se na poruchách mohou podílet i mikroorganismy jako např. Pityrosporum ovale. Tyto mikroorganismy se ale spíše vyskytují ve formě komplikace s vlasy (tvorba lupů apod.).

Nadměrné maštění vlasů je způsobeno mnoha faktory. Mezi ně patří například hormonální změny, projevující se v době dospívání, během měsíčního cyklu a v době klimakteria. Na počet mazových žláz má vliv i kouření, špatná životospráva, stres nebo tučná a kořeněná strava. Důležitý je i způsob péče o vlasy. Horký vzduch při fénování nejen dráždí mazové žlázky u kořínků vlasů, ale navíc vysušuje konečky.

Promaštění vlasů je možné korigovat správnou zevní péčí, tedy šampony a kondicionéry se správným složením ve správné koncentraci (např. dřevité dehty, piroctone olamine, kyselina salicylová aj.). Neznamená to však dramatické odmašňování vlasů, které naopak paradoxně drážděním zvyšuje tvorbu mazu. Nesprávně použitý šampon může situaci ještě zhoršit, proto je třeba vyhledat odborníka a poradit se. Lze ovlivnit i hormonální vlivy a to především u dívek či žen snížením účinků androgenů (neboli mužských pohlavních hormonů). Ťčinek se snižuje antikoncepcí či antiandrogeny nebo jejich kombinací (ovšem pouze u těžkých případů, kdy je porucha způsobena hormonální nerovnoměrností a je provázena dalšími problémy např. akné).
Na řešení problému se musí podílet kožní lékař ve spolupráci s trichologem či kadeřníkem.

Z toho všeho je patrné, že prvním krokem v péči o mastné a smíšené vlasy je správná volba šamponu pro daný typ vlasů. Mastné nebo smíšené vlasy je nutno umývat podle potřeby, někdy i každý den. Při umývání vlasů se šampon nanáší pouze u kořínků, zbytek vlasů stačí propláchnout vytvořenou pěnou. Pokožka hlavy by měla být umývána velmi jemně, aby nebyly drážděny mazové žlázky, které se pak "brání" zvýšenou činností. Kondicionér se na vlasy nanáší od středu vlasů až ke konečkům. Po krátkém působení se z vlasů vypláchne.

Jednou z možností, jak vzhled vlasů vylepšit, je aplikace lehké trvalé. Zásahy do struktury vlasů je však vždy vhodné konzultovat se zkušenou kadeřnicí.

Zdroj: AMI Communications

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Kolegové se diví, že jste nevrlí a sklíčení. Vždyť plníte svou práci stále dobře, jen pomaleji. Radí vám, ať se tolik nestresujete. Mají pravdu. Zvýšený stres má na svědomí nevhodné…

Nejčtenější články

Doporučujeme