Péče o vlasy - s MUDr. Pavlem Koňaříkem

15. 3. 2002
Péče o vlasy - s MUDr. Pavlem Koňaříkem
k správně pečovat o vlasy? Co je hydratace vlasů? Jaký je rozdíl mezi hydratací kůže a hydratací vlasů? Proč je důležité vlasy hydratovat? Je kondicionér pro vlasy důležitý?

Péče o vlasy - s MUDr. Pavlem Koňaříkem

l . Jak správně pečovat o vlasy?
Z čistě fysiologického hlediska je nutno si uvědomit, jaká je vlastně původní funkce srsti a tedy i vlasů. Povrch kůže řady savců je cele či parciálně pokryt srstí. Její jistě prvotní a nejdůležitější úlohou byla a je ochrana kůže a podkoží. A to jak mechanicky, tak zejména v oblasti termoregulace, tj. zachovávání tepelného optima organismu. Známe například fenomén husí kůže, který je způsoben stahem napřimovače vlasu či chlupu - tímto mechanismem se zvýší izolační vrstva srsti se zlepšením jejích tepelných parametrů. Samotná vlasová bílkovina keratin je pak výbornou ochranou před infra i UV zářením. Při každém vlasovém stvolu je přítomna žláza produkující maz. Jeho úlohou je pokrývat tenkým filmem vlas tak, aby byl na své vnitřní straně náležitě hydratován a zároveň z vnějšku vodu odpuzoval. Maz pak obsahuje také protibakteriální a protiplísňové ingredience. Z uvedeného vyplývá, že pro správnou funkci srsti a vlasů je nutný přiměřený mazotok s následným promaštěním vlasových partií. Bohužel tukové částice velmi rády kumulují nečistoty z okolí. Výsledkem je fysiologicky řádně promaštěný vlas, což je ale stav v našem kulturním prostředí vnímaný značně negativně.

2. Co je hydratace vlasů?
Hydratací vlasů se zřejmě rozumí obsah vody v sušině, který se má pohybovat okolo 14-16 procent. Za fysiologických podmínek je udržován přiměřenou vrstvou mazového filmu. Za méně fysiologických podmínek, např. po umytí šamponem, je hydratace vlasů dána kvalitou použitých kosmetických ingrediencí.

3. Jaký je rozdíl mezi hydratací kůže a hydratací vlasů?
Hydratace kůže je dána celkovým stavem organismu a lokálními kožními parametry. Povrchní partie kůže tvořena cca 15 vrstvami ,,mrtvých,, buněk obsahujících keratin spojených lipidy. Tato síň tvoří barieru proti pronikání antigenů kůží. Při zvýšené hydrataci těchto vrstev pronikají částice hluboko do podkoží. Každý den se z uvedených l5 vrstev jedna ,,slupuje,, a jedna se obnoví. Lipidy mezi nimi zabraňují dehydrataci spodních živých buněk - keratinocytů. Fysiologické faktory ovlivňující hydrataci kůže jsou odvislé od obsahu vody a tuku ve stratum corneum, okolní vlhkosti, teplotě a rychlosti deskvamace, tzn. olupování.

4. Jaký je rozdíl mezi hydratovaným a dehydratovaným-suchým vlasem?
Vlas dehydrovaný-suchý je bez lesku, ztrácí pružnost a na konečcích se snadněji láme.Vlas normálně hydratovaný je objemnější, lesklý, snadno se rozčesává, neelektrizuje, nabývá na pružnosti a pevnosti.

5. Proč je důležité vlasy hydratovat?
Při kontaktu s vodou záleží zejména na vlastnostech vlasového mazu, zda pokrývá cele stvol, zda je vůbec přítomen a na délce expozice vůči vodnímu prostředí. Je znám fakt, že suché vlasy snadno jímají vodu a rychleji ji ztrácejí při sušení. Je to dáno právě nepřítomností ochranných struktur na povrchu stvolu.

6. Stárnutí vlasů a hydratace.
Tak jako jiné organely i vlasy v průběhu života postupně ztrácejí vodu, tzv. velusové vlásky již neobsahují dřeň, jsou sušší i tenčí, méně pigmentované a vzhledem k úbytku drobných kapilár kolem vlasové cibulky dochází i k útlumu tvorby mazu a tím pádem i k tendenci k další dehydrataci vlasů.

7. Lze vlasy hydratovat mlékem ?
Obecně se kosmetický průmysl zabývá vývojem kosmetických látek s podobnými vlastnostmi jako má přirozený kožní maz, splní-li tyto vlastnosti vehikulum v podobě ,,mléka", proč ne.

8.Může hydratace mlékem pomoci v boji proti lupům?
Pokud mléko obsahuje antimykotické látky, pak ano .

9. Je kondicionér pro vlasy důležitý?
Kondicionéry jsou vhodné pro všechny typy vlasů zbavené primárně či sekundárně ochranného filmu. Je samozřejmě vhodné, když obsahují ingredience co nejvíce šetrné ke kůži a vlasu (pH, hydrofilie, hypoalergenie).

Odborná spolupráce: MUDr. Pavel Koňařík, Inter Clinic Praha

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na jednu stranu jste moc rádi, že je tady konec pracovního týdne, protože vám začínají docházet síly. Už nejste tak výkonní a obezřetní. Je možné, že chybujete a ani o tom nevíte. Neberte…

Nejčtenější články

Doporučujeme