Pečujte o dětské zoubky

27. 9. 2001
Pečujte o dětské zoubky
Jedním z důležitých hygienických návyků, které bychom měli u našich dětí pěstovat od raného věku, je péče o zuby. 

Pečujte o dětské zoubky

Jedním z důležitých hygienických návyků, které bychom měli u našich dětí pěstovat od raného věku, je péče o zuby. 

Vývoj silných zubů, které budou odolávat kazu, závisí nejen na péči o ně, ale také na stravě.  První zuby se dítěti tvořily již v těhotenství, tudíž bylo důležité, jak se matka stravuje. Pro růst silných a zdravých zubů, které vyrostou později, je důležitá správná výživa dítěte a péče o stávající první chrup.

Nezastupitelnou roli hraje ve výživě dostatek vápníku a vitaminu D, neboň jsou nezbytné pro růst kostí a zubů ( také pro správnou funkci svalů a srážlivost krve). Vápník naleznete v chlebu a jiných obilovinách, avšak koncentrovanějším zdrojem je mléko. Půl litru denně zajistí potřebný vápník. Dítě často tolik mléka nevypije, ale mléko může být součástí i jiných pokrmů ( bramborová kaše, omáčky, sýry...). Jestliže se stravujete jako vegetariáni, vaše děcko nedostává mléko, vejce, ani jiné mléčné výrobky, poraďte se s lékařem, který vám může doporučit jako doplněk výživy některé minerální látky a vitamíny. Vitamín D je obsažen ve vhodné koncentraci ve vaječných žloutcích a rybím tuku, v těle se vitamin D tvoří působením slunečního světla. 

Zjistěte, zda voda u vás doma obsahuje dostatek fluoru. Fluor posiluje zubní sklovinu, zvyšuje odolnost vůči kazu a dětský nebo zubní lékař vám může předepsat fluorid v tabletkách.

Naučte dítě si pravidelně čistit zuby, alespoň dvakrát denně, zejména, když se již prořízly stoličky, na kterých ulpívá snadno potrava. Rozhodně čistěte zuby dítěti před spaním a vždy používejte pastu s fluoridem. Jestliže dítě konzumovalo sladkosti, cukr zůstává dlouho na zubech a vytváří kyselé prostředí, které napomáhá vzniku zubního kazu. Nejlepší je dát dítěti napít vody, aby se ústa vypláchla. 

Kdy navštívit poprvé zubního lékaře? Tuto návštěvu neodkládejte příliš dlouho, mělo by k ní dojít ještě před druhými narozeninami dítěte. Taková návštěva není ztrátou času, i když první zuby stejně vypadají. Zdravé mléčné zuby a jejich poloha jsou mimořádně důležité pro trvalý chrup.

Autor: Dana Alsherová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozhodí vás pracovní povinnosti, které vám uloží šéf proto, aby vám ukázal, že nad vámi má navrch. Dlouho se už ale vytahovat nebude. Urychlit jeho odchod můžete i vy, když se objednáte u…

Nejčtenější články