Peking: ráj shopaholiků i milovníků pamětihodností

4. 9. 2009
Peking: ráj shopaholiků i milovníků pamětihodností
Peking neboli Severní hlavní město, jedno z nejmodernějších asijských měst, leží na severovýchodě Číny. Tato sedmnáctimiliónová metropole je centrem obchodu, módy a kulinářství. Turisté sem přilétají jednak proto, aby si prohlédli Zakázané město a navštívili náměstí Nebeského klidu, ale také proto, aby si nakoupili značkové oblečení za velmi výhodné ceny.

Klepněte pro větší obrázek

Rájem sportovců snadno a rychle
V loňském roce se stal Peking na několik týdnů mekkou sportu. Slétli se sem sportovci z celého světa, aby se zde zúčastnili kontroverzně přijímané 29. letní olympiády. Zahajovacímu ceremoniálu olympijských her předcházelo několik let intenzivního budování a modernizace budov, sportovišť a infrastruktury. A nejen díky tomu se Peking zařadil mezi nejmodernější města světa.
Peking tak nejen díky olympiádě, ale i díky velkému hospodářskému růstu čínské ekonomiky, výrazně změnil svou tvář.

Klepněte pro větší obrázek

Dříve pro Peking tolik typické úzké uličky lemované nízkou zástavbou postupem času ustoupily výškovým budovám ze skla a oceli. Velké obchodní, hotelové a administrativní komplexy zde vyrůstaly doslova jako houby po dešti. Nejedná se však o překotnou a vkus postrádající výstavbu, nýbrž o architektonicky zajímavé budovy, jež podtrhují střet dvou civilizací. Té tradiční s tou novodobou.
 Klepněte pro větší obrázek

Zakázané město už není zakázané
Peking je doslova rájem cestovatelů. Město má bohatou historii, proslulou zoologickou zahradu, celou řadu galerií a muzeí. K důkladnému prozkoumání města vám rozhodně nepostačí jediný den, pravděpodobně ani jeden týden. Ať už v Pekingu strávíte dva nebo rovnou čtrnáct dní, vězte, že se stále máte na co těšit. Vzhledem k obrovské rozloze města (16 800 m2) využijte při poznávání Pekingu nabídku taxislužeb, autopůjčoven nebo metra.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z hlavních turistických lákadel je tzv. Zakázané město, které leží v centru města a bezprostředně sousedí s proslulým náměstím Nebeského klidu. Pod označením Zakázané město se skrývá císařský palác (Gugong), kterému se tak začalo přezdívat hlavně proto, že do něj měli prostí lidé vstup zakázán. Palác mohli navštěvovat pouze vysocí hodnostáři, členové císařské rodiny a jejich služebnictvo. Císařský palác založil třetí císař z dynastie Ming.

Klepněte pro větší obrázek
Císařský palác se skládá z 9999 pokojů a dosahuje rozlohy malého města, proto se mu tak brzy začalo přezdívat. Celý komplex se rozprostírá na ploše 74 hektarů, má tvar obdélníku a je lemován vysokou zdí a několik desítek metrů širokým příkopem. Zakázané město je i přes svou více než pětisetletou historii zachovalé a i nadále zůstává jedinečnou ukázkou tradiční čínské architektury. K nejvýznamnějším objektům v paláci patří tři velké síně či Brána nebeské čistoty. Od roku 1987 se Zakázané město pyšní titulem světového kulturního dědictví UNESCO.
 Klepněte pro větší obrázek

Za méně peněz více muziky
Nejen historií je člověk živ. Kromě pekingských pamětihodností si pozornost zaslouží také nepřeberné množství obchodů, hypermarketů a nákupních center, kde je možné nakoupit oblečení, elektroniku či hodinky zvučných jmen za zlomek evropských cen. Nákupní horečka do Pekingu ročně přiláká několik set tisíc turistů, zejména ze západní Evropy a USA. K nejvýznamnějším nákupním galeriím v Pekingu patří Oriental Plaza.
Kromě oblečení západního a evropského stylu si v Číně můžete pořídit tradiční oblečení z brokátu či pravého hedvábí, toto oblečení je současně významným vývozním artiklem, dále též bambusové vějíře, hůlky na jídlo, draky v různých formách či krásný čínský porcelán. Velkým lákadlem pro západní turisty jsou svetry z pravého kašmíru, které v Pekingu a v Číně vůbec pořídíte za překvapivě příznivé ceny.
Nakupovat v Pekingu můžete nejen v čínské měně (jüan), ale i v dolarech. Kurz jednoho jüanu ke koruně se pohybuje kolem 2,7. V obchodních domech můžete platit jak v hotovosti, tak i kreditní kartou. Vybrat peníze z automatu je možné v každém větším nákupním centru, na tržištích je však i nadále nezbytná hotovost. Také čínská cenová specifika bývají pro západního, respektive evropského návštěvníka dosti záludná. Na tržišti se vám rozhodně vyplatí smlouvat, v nákupních galeriích to raději nezkoušejte.
Klepněte pro větší obrázek  

Do Pekingu vzduchem, po vodě i po souši
Do Číny se můžete dostat třemi způsoby: vzduchem, po vodě i po souši. Pokud se nechcete trmácet několik dní vlakem nebo odolávat mořské nemoci na velkém zaoceánském parníku, je pro vás tím nejlepším řešením rozhodně letecká doprava. Z České republiky do Pekingu nelétají přímé spoje, vždy byste měli počítat s mezipřistáním na některém z velkých světových letišť, jako je Amsterdam, Londýn, Moskva, Frankfurt nad Mohanem či Istanbul.
Cena za zpáteční letenku začíná na deseti tisících a končí na několika desítkách tisíc korun. Výše ceny je závislá na zvoleném leteckém přepravci, zvolené trase a termínu odletu a příletu. Například na webu Poctiveletenky.cz koupíte nejlevnější zpáteční letenku za necelých osmnáct tisíc, tu nejdražší bezmála za devadesát tisíc korun. Do Pekingu se můžete vypravit i s CK Condor. Letecký zájezd do Pekingu (22. – 27. října) s nákupy a prohlídkami památek vás přijde na 25 900 Kč.
Cesta vlakem do Pekingu trvá několik dní. Což například znamená, že pokud vyrazíte 20. července v půl dvanácté z nádraží Holešovice v Praze, dorazíte do Pekingu 1. srpna (naštěstí téhož roku) v půl druhé ráno. Těšit se můžete také na čtyři přesedání. Pozor, jen některé z vlaků nabízejí možnost rezervace místenky v lůžkovém nebo lehátkovém vozu. V opačném případě si své místo musíte bedlivě hlídat. Cesta po souši slibuje nezapomenutelné zážitky. Vlak jede po tzv. transsibiřské magistrále, která vede přes Rusko a Mongolsko až do Číny.
Do Pekingu se dostanete také po vodě. Na palubě některé ze zaoceánských lodí doplujete do velkých čínských přístavů, jako jsou Šanghaj, Kuang-Čou nebo Sin-Kang, nejlépe však do přístavu Tiencin, odkud je to do Pekingu už pouhých dvě stě kilometrů po souši.

autor: http2007

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Váš život je nyní veselý a plný barev. Hádky s partnerem a příbuznými nejsou na programu dne, a proto jste spokojení. Nesedíte doma u televize, naopak pracujete kolem domu a na zahradě a…

Nejčtenější články

Doporučujeme