Perla Jadranu

30. 3. 2010
Perla Jadranu
Dubrovník v sobě ukrývá romantiku Paříže, majestát Moskvy i historickou atmosféru Prahy. Přitom je půvabně prostý, milý a velmi přátelský. Na víc než tisíc let staré dubrovnické hradby se dá vystoupit na několika místech.

Někde se vyklenou ve strážní věž, jinde vyrostou v nedobytnou pevnost nebo příkrým útesem spadají do moře. Cesta na ně je strmá a dlouhá fronta výletníků s fotoaparáty začíná hned za městskou branou a teprve za pokladním okénkem se trochu rozmělní. Do týla mi praží středomořské slunce, brašna nepříjemně pálí na ramenou a opalovací krém se smísil s potem - při výhledu na město však na tohle vše rychle zapomínám a kochám se nezapomenutelným výhledem.

1. DEN

Mozaika červených střech připomíná dětskou skládačku a při pohledu svrchu se zdá, že ji kamenné hradby zadržují jen silou vůle - jako by se pohádkové stavby měly každou chvíli vysypat rovnou do moře. Domů, kostelů, chrámů a paláců je tu zkrátka moc. Tisíce a tisíce stavení, zídek, věží, oken a střech se tísní na malé ploše skalnatého poloostrova, protkány bezpočtem křivolakých uliček, které jsou místy tak úzké, že statnějším mužům dělá problém rozpažit. Celý Dubrovník je jako zakonzervovaný v čase. Z hradeb je možné nahlédnout do klidného života místních: hospodyně v prostých kuchyňkách vaří večeře a v podkroví se šňůry prohýbají pod sušícím se prádlem. Za osvěžením však musíte jinam - k jednomu z východů v hradebních zdech, kterým tu nikdo neřekne jinak než „díry“. Tam si můžete dopřát koupel v otevřeném moři.

Procházet se po hradbách a sledovat mumraj ve středu města je fascinující. Dodnes mi stačí jediný pohled na fotku Dubrovníku a vybaví se mi vůně ryb, šum vln a vlahý vánek. Ne nadarmo je jadranská perla rájem turistů zapsaným na seznam UNESCO. Republika Dubrovnik se už ve 14. století těšila obrovskému bohatství a obyvatelé mohli využívat komfort na tu dobu nevídaný: fungoval zde odvoz odpadků a vodovodní i kanalizační systém, byly zde zřizovány nemocnice, starobince, lékárny a lazarety. Její největší rozkvět nastal na přelomu 15. a 16. století, kdy směle konkurovala i proslulým Benátkám. O slávu Dubrovník připravily až zámořské objevy, které přenesly centrum obchodu ze Středozemí na oceán. Pak následovaly morové rány a roku 1667 ničivé zemětřesení. Byť byl Dubrovník překrásně obnoven, návratu svého někdejšího vlivu se už nikdy nedočkal.

Toulám se hlavní ulicí Stradun, z níž co chvíli odbočím mezi domy na úzké, křivolaké cesty vinoucí se k hradbám. Nebýt neonových poutačů, připadala bych si jako na výletě časem. Dubrovník se od přestavby po již zmiňovaném zemětřesení takřka nezměnil a předvádí se v celé své kráse; se středověkými pevnostmi, kostely a chrámy snad všech slohů, úchvatnými paláci, kašnami i sochami, z nichž každá má svůj vlastní příběh.

Zastavuji se u Ronaldova sloupu, který zde podle některých teorií nechal postavit Zikmund Lucemburský, český a uherský král, navštívím honosný Knížecí palác, v němž dnes sídlí muzeum, a nahlédnu do mořského akvária. Pokochám se nesmírným bohatstvím katedrály Nanebevzetí Panny Marie a navštívím i jednu z nejstarších synagog v jihovýchodní Evropě. Nakonec neodolám a na místě někdejšího slovanského sídliště Dubrava si vyhlédnu stylovou vinárničku. V Chorvatsku jsou známé jako konoby a jedno umějí dokonale: odtrhnou člověka od každodenních problémů a přivítají ho do zcela jiného světa.

Více o Jadranu se dočtete zde

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy„

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S nadřízeným si nerozumíte podle představ a opravdu vás to znervózňuje. Za svými nápady si stojíte, ale on o ně neprojevuje zájem. Tak moc se snažíte, až můžete svou krasojízdu za úspěchem…

Nejčtenější články

Doporučujeme