Perte chytře – soutěž o prémiový balíček pracích prostředků. VÝHERCI!

Perte chytře – soutěž o prémiový balíček pracích prostředků. VÝHERCI!

Prací prostředky prošly velkým vývojem a díky inovacím si dnes můžeme vybírat mezi prášky, gely, kapslemi či tabletami. Ty se prodávají v různě velikých baleních s odlišným dávkováním, proto porovnávání velikosti a ceny za kilogram, litr či kus již není vypovídající. Objektivní metodu pro porovnání ceny nabízí prací dávka. Pokud se jí budete při výběru pracích prostředků řídit, výrazně ušetříte.

VÝHERCI: Jaroslava D. (Česká Lípa) Alena P. (Halenkovice) Barbora P. (Kutná Hora) Tereza B. (Brandýs nad Labem) Ilona T. (Mnichovo Hradiště) Jana M. (Žatec) Radka Z. (Ostrava) Petr K. (Opařany) Hana D. (Chrastava-Mníšek) Pavel H. (Karviná)


Prací dávka je stanovená jako množství pracího prostředku potřebného na vyprání standardního množství středně znečištěného prádla, a to při praní ve středně tvrdé vodě v průměrně velké pračce o velikosti bubnu pro 4,5 kg prádla. Mnoho z nás však prací dávky nesleduje, a posuzuje tak velikost a cenu balení nesprávným způsobem,“ říká Hana Novotná, mluvčí iniciativy "Pereme chytře" Českého sdružení pro značkové výrobky (ČSZV), která si klade za cíl změnit nákupní zvyklosti spotřebitelů při výběru pracích prostředků. Toto tvrzení potvrzuje i průzkum, který byl pro ČSZV v České republice realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury IPSOS.

Na velikosti nezáleží

Z průzkumu ČSZV vyplynulo, že 57 % spotřebitelek se při posuzování užitné hodnoty pracího prostředku orientuje podle litrů či kilogramů. To však znemožňuje porovnávat prací prostředky mezi sebou, protože litry nelze porovnávat s kilogramy, a už vůbec ne s jednotlivými kusy tablet nebo kapslí. Transparentní měrnou jednotkou je prací dávka, která udává, na kolik praní je dané balení určeno. Téměř polovina Češek (49 %) však neví, kolik pracích dávek obsahuje jejich nejčastěji kupovaný prací prostředek a pouze 28 % oslovených českých žen srovnává velikost balení podle počtu pracích dávek.

Klepněte pro větší obrázek

Pereme dráž, než musíme

Naprostá většina dotazovaných (84, 3 %) se při výběru orientuje podle ceny za kilogram, litr nebo celé balení. Tento způsob však může jen stěží poskytnout objektivní cenové srovnání, protože každý typ pracího prostředku vyžaduje jiné dávkování. Dalších 8 % respondentů se při nákupu pracích prostředků neorientuje podle ceny vůbec.

Více než 90 % českých žen tak pere dráž, než musí, protože nedokáže objektivně porovnat jednotlivá balení. Proto až příště půjdete nakupovat prací prostředek, nenechte se na první pohled zmást velikostí pracího prostředku a sledujte ikonu s počtem pracích dávek na obalu. Kromě toho hledejte na regálu také cenu za jednu prací dávku, pomůže vám uspořit nemalé peníze. To potvrzuje i Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů: „Zatím prací dávku na regálech uvádí jen několik obchodníků, věříme však, že i díky kampani "Pereme chytře" budou obchodníci na situaci na trhu reagovat a cenu za prací dávku uvádět. Spotřebitelé tak ušetří mnohem víc.“

10 z vás se může těšit na balíček s kapslemi na praní. Vyhrává ten, jehož správná odpověď dorazí jako 40., 80., 120., 160., 200., 240., 280., 320., 360. a 400. v pořadí.

Nápovědu naleznete na www.peremechytre.cz.

Soutěž končí 29.6.2014 o půlnoci.

Doporučujeme

Články odjinud