Pět Tibeňanů

26. 10. 2000
Za devaterými horami a devaterými lesy....kdesi v tajuplné říši zvané Tibet, žilo, bylo, v neznámém klášteře asi tak 12 pohádkových dědečků / vlastně mužů středně neurčitého věku /, kteří objevili tajemství "elixíru mládí".

Pět Tibeťanů

Za devaterými horami a devaterými lesy....kdesi v tajuplné říši zvané Tibet, žilo, bylo, v neznámém klášteře asi tak 12 pohádkových dědečků / vlastně mužů středně neurčitého věku /, kteří objevili tajemství �elixíru mládí�.
Ano, toho elixíru, po kterém se pídili všichni mudrci od okamžiku, kdy zjistili,že člověk stárne, začínají se mu dělat vrásky, bolet klouby a v moderním kožichu z leoparda vypadá směšně. 
A tu je navštívil jiný kouzelný dědeček, říkejme mu třeba plukovník Bradford, jenž od nich toto tajemství převzal, zázračně omládl a náhodou potkal autora knihy �Pět Tibeťanů, kterému se svěřil se svým tajemstvím. /Co by za to dal svého času pekařův císař!/

 

Takhle nějak začíná příběh o cvičení �Pět Tibeťanů�, které se náhle, jako famózní prostředek proti stárnutí objevilo na stránkách stejnojmenné knihy, jež se stala po svém druhém, přepracovaném vydání populární v celé světě. Jakby ne! Tipuji, že omládnout by chtělo nejméně 70% populace nad 40 let, z toho 120% žen.

 

Ťvodní příběh není až tak důležitý, podstatné je, s čím nás seznamuje. Tak tedy: zasvěcuje nás do tajemství cvičení �Pěti Tibeťanů�, jehož účinek je popsán jako omlazující. O co tedy jde ? 

 

Dovolte mi sdělit vám svůj názor člověka, který před pár desítkami let /doslova/ byl osloven jogou a přijal ji jako způsob bytí, který mu �pasuje do života�. Proto také považuji �Pět Tibeťanů� za jogové cvičení / slovo cvičení skřípe,ale budiž /, v čemž se vlastně shoduji s autorem předmětné knihy.

 

Pět Tibeťanů je zcela jistě cvičení, které má vliv na zpomalení procesu stárnutí našeho organismu, stejně jako jiná, vyvážená jogová cvičení,/ např.�pozdrav slunci�,harmonisační orgánová sestava, Rišikéšská sestava, apod./ provádí-li se podle určitých, realisací prověřených zásad jogy.

 

Řekl bych však, že Pět Tibeťanů zaujímá mezi těmito sestavami zvlášť výsadní postavení a svou vyvážeností a svým působením je nejúčinnější.Ostatně jsem se o tom sám praxí Pěti Tibeťanů přesvědčil.

 

Zásady jogy považuji za velmi důležité pro úspěšné cvičení Pěti Tibeťanů, neboť bez nich by účinek cvičení byl na úrovni gymnastické rozcvičky. Navíc, budete-li dbát těchto zásad, snadněji přejdete eventuelní počáteční �neohrabanost�,účinky půjdou víc do hloubky a vydáte méně energie, než když �na to vlítnete� po radě kolegyně z fitka, která vypadá o p r a v d u d o b ř e.

 

Dovolte tedy několik doporučení,která vám cvičení Pěti Tibeťanů usnadní /hlavně začátečníkům/ a jak vám přeji-přinesou kýžený výsledek:

 1. Především si uvědomte sami sebe, jako originální lidskou bytost, se všemi svými přednostmi i nedostatky, řekněte si proč vlastně chcete Pět Tibeťanů cvičit a slibte si,že budete respektovat limity svého těla - je to váš nejlepší kamarád. Joga není závodní dráha s někým jiným, ani se sebou samým! Uvidíte, že s postupným pravidelným cvičením se budou vaše limity posouvat a vy to laskavým přístupem ke své bytosti dříve,či později vnitřně prožijete a pochopíte.
 2. Těšte se! Ano těšte se z toho, že pro sebe něco uděláte, že něco pozitivně změníte, že vejdete do hlubšího dialogu se svým tělem, že zlepšíte svoji kondici,že..Těšení se na něco pozitivního přinese úžasný příval energie, pocit že na to máte, že neexistuje žádná překážka ve vašem odhodlání cvičit.
 3. Je dobré cvičit v příjemném prostředí s optimální teplotou,tlumeným světlem,bez hluku, kde vás nikdo neruší / ani rodinní příslušníci stylem �nenech se rušit, já si jen hodím kolo na balkon� /, aby jste mohli odpoutat smysly od vnějších vlivů. / PRATJAHARA /
  Samozřejmě nejlepší je najít si takové místo ve volné přírodě - to je ideál, pak dlouho nic a za ním teprve příjemná místnost. V přírodě jsme v přímém kontaktu s universální energií, na kterou se snažíme napojit při cvičení./ viz dále /
 4. Krátkou meditací, zklidněním a dýcháním páteří se napojíme na universální energii, která je vlastně všude kolem nás.Meditací se jí otevřeme a dovolíme, aby vstoupila do naší bytosti.
 5. Představíme si v klidu cvik nejprve mentálně-se zavřenýma očima na své �vnitřní obrazovce�.Je to podobné, jako když chceme postavit dům: nejdříve potřebujeme nákres-půdorys,bokorys....atd., a pak víme,jak máme dům postavit.Zrovna tak,po naší mentální představě lépe �postavíme� tu kterou pozici.
 6. Při cvičení podřídíme pohyb rytmu svého dechu / na který jsme se napojili při meditaci / a ne naopak. Při nádechu si představíme, že nabíráme universální energii / chcete-li sílu / a s její pomocí provádíme silovou část cviku - přecházíme do pozice. Při výdechu se z pozice vracíme a co je důležité - po výdechu provádíme bleskové uvolnění, než se opět nadechneme. Svaly tak nebudou v permanentním napětí a neunavíme se tolik.
  Můžeme cvičit systémem - nádech / výdech = vstup do... / výstup z...pozice,
  nebo setrvat v jedné pozici RITU několik dechů a přejít do druhé a tak opakovat.
 7. Cvičení provádíme s plným vědomím a jemnou pozorností, soustředěnou na přítomný okamžik - teď a tady, zažíváme každou buňkou svého těla přímou skutečnost-vlastní prožitek. A to je zásadní fakt, kterým se liší jogové cvičení od tělocviku, totiž mentální introspekcí - vnitřním prožíváním a uvědomováním si sebe sama v každém přítomném okamžiku.

 

Pak také můžeme v tomto námi řízeném a naším vědomím kontrolovaném pohybu zapínat jen nejnutnější skupiny svalů a vydávat jen minimální množství energie potřebné k určitému RITU.To se nám hodí i do života.Samotný �omlazující� účinek Pěti Tibeťanů lze vysvětlit takto:
Cviky působí pozitivně na energetické pole člověka- především na sedm hlavních energetických center - čaker / nebo chcete-li čakramů / ,které se nalézají v těle podél páteře a jsou �transformátory� vesmírné energie, kterou naše tělo přijímá zpracovává a vydává. 
Podle této teorie se pravidelným cvičením Pěti Tibeťanů harmonisuje činnost všech sedmi čaker, které přímo ovlivňují sedm žláz s vnitřní sekrecí. / hypofýza, šišinka mozková,štítná žláza,brzlík,slinivka břišní,nadledvinky,pohlavní žlázy /. Ty zase souvisejí s jednotlivými tělesnými orgány. 
Činnosti tělesných orgánů jsou pak přiřazeny určité myšlenkové vzory. Tak s poznáním,že �vše souvisí se vším� a naše bytost je kompaktní celek těla a ducha, se projevuje dvojí účinek Pěti Tibeťanů.

 

Příště si povíme něco k praktickému provádění Pěti Tibeťanů.
Přeji vám hodně zdraví, radost ze života a �věčné mládí� !

Váš Richard Holický

Nezapomeňte, že na Dámě najdete Poradnu JÓGY pod názvem JÓGA a Okolí. Tam se můžete na cokoli zeptat.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Příjemné strávení nedělního dne je doslova na spadnutí. Samou radostí dobře fungující domácnosti nevíte, co svým blízkým více nabídnout. Vsaďte na sportovní aktivity anebo na relaxační…

Nejčtenější články

Doporučujeme