Komentáře k článku zpět na článek

Dasa52 22. 11. 2014 | 23:15

Skvělá práce! Špiclovat vlastní dítě, diktovat mu, s kým se má stýkat a s kým ne, zakazovat mu dělat věci, kterými se baví jeho vrstevníci, posuzovat člověka podle drbů z ulice... To vám brzy došly výchovné argumenty. Měli byste se za sebe stydět. Nemůže si najít horšího "gaunera", než jste vy. Buďte v klidu. A jen pro vaší informaci: souložit se dá i ve dne

helza 15. 11. 2014 | 16:34

Anna+++: Po pravdě řečeno, mám skvělého (druhého) muže, jsme spolu přes 35 let. Když jsme se seznámili bylo mu přes 30 a myslím si, že tenkrát nebyl ten typ, který by se líbil matkám a určitě se s budoucí tchýní nemínil seznamovat. Mé rodiče poznal až po svatbě. Můj první muž byl na první pohled kultivovaný dvacetileý mladý pán, všemi obdivovaný, s rodiči se seznámila byl "schválen všemi deseti". A vyklubal se z něj pěkný žárlivec, despota, tyran a vztekloun.

Anna+++ 13. 11. 2014 | 09:57
ivca001 12. 11. 2014 | 14:05

Pletete si bič sami na sebe. V patnácti je normální se zamilovat třebas úplně hloupě. To k tomu zkrátka patří, ona sama si musí projít nějakým tím nevhodným vztahem, aby potom mohla najít to pravé. Vůbec se jejímu chování nedivím, s prominutím jí čmucháte za zadkem a chcete je rozeštvat, o to víc bude za svůj vztah bojovat. Měla by jste být ráda, že se Vám svěřuje a i Vám ho představila. Co čekáte? že v 15 se bude nadšeně vybavovat s rodiči své holky, myslím, že je úspěch že vůbec přišel. Já neměla vůbec touhu svého prvního domů chodit ukazovat. Samozřejmě i mě časem došlo, že to rozhodně není někdo s kým bych chtěla ztrávit nějaký čas natož život, stjné to bude s dcerou, nechte jí čas a prostor.

hančour 12. 11. 2014 | 13:58

Helza - plně se ztotožňuji s vaším názorem, i dospělé děti mohou v roli rodičů nám, prarodičům působit dost velkou bolest a ta bezmoc, dívat se na to a nemožnost nic dělat, brrrrrr

helza 10. 11. 2014 | 12:17

Navíc, jak píše Elynor. Nic nevědí a dítě za své rodiče nemůže. Když byli mé děti v pubertě, měli pár spolužáků i sousedů, jejichž rodinné zázemí bylo děsné. A mnoho z nich, snad i právě díky tomu, bylo velice zodpovědných a vpodstatě rozumějších, moudřejších a poctivějších, než puberťáci z fajnovejch rodin. Ano, vyrůstali na ulici a možná neměly takové vychování co se týče etiky, ale byli to převážně bezva kluci. Navíc si uměli hodně vážit dobrých vztahů a pro případnou lásku by udělali cokoliv. A tetování? Vždyť to dnes má kde kdo, to se snad ani nedá brát jako nějaká charakterová vada.

helza 10. 11. 2014 | 12:07

Vlastně je to totéž, jako s nemocema. Čím více ochrany, čím méně styku s nemocnými, viry a bacily, tím méně je vytrénovaný imunitní systém. A tím častěji a více je dítě nemocné, tím hůře se uzdravuje.
_______________________________________________________________A Ale zpět téma: Horší je, že čím později se dítko z onoho rodičovského poklopu osvobodí, a ono se jednou osvobodí, s tím závažnějšími grázlovstvími se setká a to zcela nepřipravené. Tudíž naprosto bezbranné. Nebude umět grázlovství identifikovat a když už je rozpozná, nebude umět říci NE, nebude se umět bránit. To všechno se bude teprve bolestně učit. Dnešní doba je tvrdá, svět je plný lumpů a nejrůznějších šmejdů a dítě je třeba vystavit této realitě již ve školce, v době, kdy je pomoc rodičů po ruce. V době, kdy se jednak rychle a snadno, jednak postupně a s přibývajícími nároky naučí, jak se v této džungli orientovat a jak v ní poctivě a slušně žít. (Koneckonců příkladem jsou i senioři, kteří se ve svém věku už opravdu těžko učí a přitom na současný svět nejsou připraveni)

tercikkk 10. 11. 2014 | 09:28

No já před lety rodičům taky dost slušně zamotala hlavy - hodná holka a našla jsem si taky pár "grázlíků"..myslím, že nejhorší byly ty zákazy - žádná hospoda, žádný večer tam a tam atd..jsem horká hlava a kvůli tomu jsme se hádali v mé vrcholné pubertě asi nejvíc a dnes si myslím, že to bylo zbytečné..v 18 letech těsně před maturitou jsem si našla opravdu takového blbce grázlíka, nic extra, ale ty hádky o to, abych mohla jít s ním ven..až po maturitě mě s ním pustili na jednu noc..přitom naprosto zbytečně..jakmile jsem konečně měla čas ho poznat, tak jsem se s ním rozešla a přitom zrovna on se ke mně choval moc hezky oproti těm "hodným"..myslím, že mě lákalo nepoznané - hospody, žádné zákazy, cigarety, zběsilé večírky..ted je mi 24, mám fajn práci, ještě lepšího přítele, který pochází ze stejné rodiny jako já a všichni jsme spokojený..akorát od puberty jsem se přestala se vším svěřovat doma..sama doufám, že nebudu opakovat chyby na svých dětech..takže přeju hodně štěstí a vytrvat..ono jí to přejde :)

Elynor 9. 11. 2014 | 20:09

j66: jak píše helza, šturc je poklop, z němčiny = der Sturz. Pod skleněným poklopem, přeneseně u slečny to znamená, že byla pod stálou ochranou milujících rodičů, tedy pod jakýmsi imaginárním poklopem oddělujícím ji od světa jejích vrstevníků.

helza 9. 11. 2014 | 19:26

j66, moučka: Výzam slova šturc je ale skleněný poklop. Například se pod něj dávaly pamětihodné předměty, figury svatých a podobně, nebo potraviny jako zrající sýry.

moučka 9. 11. 2014 | 18:11
j66 9. 11. 2014 | 16:46
j66 9. 11. 2014 | 16:40

Neviděla bych to zase tak růžově. Ono těch holek , který takhle skončily naháčkovaný na E55 , resp. obdobné štaci v zahraničí není tak zase tak málo.

Anna+++ 9. 11. 2014 | 15:51

Nedělala bych z toho tragédii. Až mu holka dá tak se na ní vykašle a budou mít mazánka zase jen pro sebe. Jen aby se jim holka nenamnožila.

moučka 9. 11. 2014 | 13:33
Elynor 9. 11. 2014 | 09:48

Navíc jak to tak čtu - oni rodičové opravdu nic konkrétního nevědí, v podstatě jen drby, co se povídá. A to zdaleka nemusí být pravda. Lidi mají velice bujnou fantazii a rádi si přimyslí k tomu, co někde zaslechli, a hned to zatepla dají dál, a pak kolují neuvěřitelné zkazky. Vsadila bych se, že kluk ve skutečnosti zas takový grázl není, spíš maminka má velké oči a nechala se vyplašit od kolegyň a jiných slípek.

monada 9. 11. 2014 | 09:23

Myslím, že první krok byl navštívit s dcerou gynekologa a pořídit ji antikoncepci . To , že nesmí být s klukem přes noc je správné , ale sex můžou provozovat i na rande. Já mám 3 dcery vedli jsme je důvěrou a když jsem zjistila , že začaly randit tak jen jsem se poptala jaké bylo a v té době už mohly mít antikoncepci . Do kroužků je nikdo nevozili od 10 let jezdily samy a byly zodpovědné v té době mobily nebyly takže dohodnuto v kolik dorazí . Prostě děti potřebují určitou volnost , aby byly zodpovědné i když jak se chytí party tak člověk nic nezmůže.
Diskotékou to nebylo mohla ho potkat kdekoli. A kluk za rodiče nemůže i když výchova ovlivní a na to tetováni bych se poptala dcery jesti vůbec ví co to znamená a proč si to nechal udělat.
hezký den

helza 9. 11. 2014 | 01:58

Už to tady holky psaly. On postesk, že jste udělali chybu, když jste ji pustili na diskotéku, to, že tatínek hlídkoval, že dcerka má koníčky a zájmy a vy byste jí přáli někoho... to mluví z vše. Nejdůležitější je, naučit dítě být za sebe zodpovědným a to se naučí pouze tím, že ji včas sami odpoutáte od dohledu rodiny a "pustíte ji do světa". I z rizikem, že si natluče. Ale to je rodičovství. Koneckonců mnoho přesně takto chráněných dětí nakonec skončí na drogách.A mohu dodat, i dospělé děti, děti v roli rodičů, nám mnohdy přináší velikou bolest tím, že žijí jinak, než jsme schopni přijmout. Ale nám nezbývá nic jiného, než mlčet a své dítě tiše milovat. A doufat, že nakonec z něj bude dobrý člověk

celestýna 9. 11. 2014 | 00:01

Taky nás to potkalo, holka šestnáct, on dvacet. Když s námi doma začal cvičit po svém a my ho nechtěli poslouchat, naváděl holku proti nám. Tak to trvalo až do jejích dvacetin, kdy už se obrátila úplně proti nám. Aby ji před námi ochránil, vycestovali na dovolenou do Chicaga, kde s ním žila půl třetího roku. Odkopl ji až se jí projevila v plné síle vážná nemoc, která nebyla zavčas diagnostikovaná a léčena. ....

Elaa 8. 11. 2014 | 22:04

naprosto stejný začátek jak u dcery našich známých...naivní puboška a "starší" zkušený kluk a když se na něho někde zeptali, tak slyšeli spíš horší informace ....jenže, jak se říká - na každém šprochu pravdy trochu..... pravda, ne všichni potetovaní jsou gauneři nefachčenka a uživalé drog..... paní se mohla zeptat, co symbolizuje jeho tetování, možná by se i něco zajímavého o klukovi dozvěděla. Ale pochybuji - viz. vytáhnutí cigaret na první návštěvě a údiv, že se v bytě nekouří.... to už taky svědčí o něčem....
Děvče našich známých její přítel časem stáhnul až na samé dno, i když první dva roky jejich vztah vypadal jakž takž. HOlka dodělala školu, začala i pracovat. Pak se bohužel natrvalo přestěhovala k milému, teda ne k němu, ale táhli se z jednoho podnájmu do druhého. Alkohol a drogy, nedostatek peněz, dluhová past...kolikrát od něho odešla za pomoci rodičů, ale vždy se vrátila za ním zpět. stále se na ni lepil, sliboval hory doly... byl a je jako koule na noze, která ji táhne níž a níž...když jsem je náhodou potkali v obchodě, jen koukal jak vrah a ani nezabučel...naprostý primitiv...Její otec říká, že na ni nebyli dost tvrdí, snažili se o kompromis, netlačili na dcerku, protože byla v blbém věku -nácti.....prý kdyby tohle všechno věděl na začátku, tak by ji snad i přizabil, aby ji od něho dostal a nohy přelámel, aby nemohla za ním.... Teď už nezmůžou rodiče nic, jen doufat, že dcera jednou dostane rozum a bude natolik odolná a při smyslech že od něho dokáže odejít.
Pokud se vám ten kluk nelíbí - a Vy víte, proč se vám nelíbí - pouvažujte, co je v životě pro vás a hlavně vaši dceru prioritní. Ono opravdu někdy nestačí být trpělivá a tolerantní matka a snažit se udržovat dceřinu důvěru a potajmu doufat, že holka časem pochopí, kdo o ni projevuje zájem....Třeba ji dát na půl roku na rok studovat jinam, nebo se na čas přestěhovat k příbuzným, nebo ke kamarádce na druhý konec republiky nebo do jiného státu a dceru vzít sebou.... vím, je to extrémní řešení, a ne každý si toto může dovolit...ale...možná tím dceři zachráníte nejenom její budoucnost ale i život....

Elynor 8. 11. 2014 | 19:30

Slečna je jedináček, a dosud se rodičům dařilo udržet ji "pod šturcem" a ohlídat, aby měla jen ty žádoucí a ušlechtilé zájmy. A ona teď zjistila, že svět je daleko větší a barvitější, než co zatím znala, a že mládež v jejím věku dělává i jiné věci než si po večerech doma kreslit To bude mít maminka ještě fůru bezesných nocí. Ovšem zavinila si to sama. Mně je teda víc líto té dívčiny, než její matky, bohužel je vysoká pravděpodobnost, že doplatí na dosavadní výchovu.

jalone 8. 11. 2014 | 18:39

Vím, čím si procházíte a chápu Vaše obavy. To všechno jsem si sama před lety prožila. Dcera začala lhát, vymýšlela si různé výmluvy, aby měla ode mě pokoj. Dobře to nedopadlo a dnes se ke mně vůbec nehlásí.

lebahu 8. 11. 2014 | 17:16

Opravdu máte pouze informace "jedna paní povídala", to že je někdo potetovaný nebo že kouří neznamená, že je to gauner. Chápu strach o holku, sama mám dceru, ale představa, že by mi v patnácti letech musela hlásit každou vtrřinu svého času a to, jestli může jít na rande bylo vázáno na školní prospěch? To je síla. Jste na nejlepší cestě ztratit ji a přehnanou péčí a kontrolou vehnat "natruc" do nějakýho maléru. Přestane vám důvěřovat, svěřovat se, začne lhát aby od vás měla pokoj. Sakra vám nikdy nebylo patnáct? A nebo jste v tom věku byla vzorná holčička drnkající na to piano a 100% se snažící dělat rodičům jen a jen radost?

Mata69 7. 11. 2014 | 19:02

Na rovinu - nevím....jen jedno je mi jasné: přísnými zákazy holku k tomu klukovi jen ještě víc naženete, nebo nedejboha k němu uteče.
Asi fakt se snažit udržet si její důvěru, mluvit s ní - hlavně o antikoncepci a doufat, že na to, co je hoch zač přijde sama.
Nezávidím vám to.

Přečtěte si také

Horoskopy

Už delší dobu prahnete po lepší pracovní pozici a samozřejmě také po zvýšení platu, ale zatím se vám to…

Nejčtenější články

Doporučujeme