PETRA (45): Je sňatek s bratrancem životní chyba?

35 komentářů

Jarda
18. září 2022 • 21:44

Cirkevní sňatek možný je, mám takové známé.

SandraN
24. srpna 2022 • 15:27

Kim, to je moc hezké. Že jsou snachy, co udělají pro nemocnou tchýni vše potřebné.
Já takto dobrovolně pomáhala bývalému tchánovi. Dva a půl roku jsem mu na víkendy vařila. Přes týden mu vozili obědy. Poklidila jsem mu, když jsem tam byla a nakoupila, kposledku už nevycházel. Vlítla jsem tam jako komando, dědo, teď se někam posaďte, ať se nesmeknete, a drbala podlahy. Byl rád a dokonce mi začal tykat. Nakonec jsme si deset let po rozvodu začali rozumět. A ráda bych mu upekla něco dobrého. Kdyby tu byl.

Jenda
24. srpna 2022 • 8:37

Pro nás nic k řešení. Sňatek bratrance se sestřenicí česká legislativa neumožňuje.

Bojovnicek
24. srpna 2022 • 18:32

@Jenda: A můžete mi citovat příslušný zákon?

SandraN
24. srpna 2022 • 0:30

Kim, může být. Až budou rodiče staří, švagrová Vašemu muži s péčí o ně asi těžko pomůže. Jde o to, zda i potom, až to na krku budete mít Vy, budete říkat, že je to stejně fajn, jako bylo zpočátku.

Kim
24. srpna 2022 • 7:30

@SandraN: Chápu jak to myslíte, ale starání se o manžela rodiče u nás do budoucna nehrozí. Jelikož tchyně je bohužel už 4 roky po smrti. Zemřela na rakovinu se kterou statečně bojovala 11 let. Ke konci už se konec bohužel dal očekávat. A já se o ni starala a pomáhala ji, naprosto dobrovolně a ráda. Ona byla totiž skvělá, měly jsme super vztah, byla pro mne jako druhá máma. Poslední 4 měsíce byly pro ni hrozné. Já měla tehdy 3 malé děti (6 let, 2,5 roku a syn měl sotva týden) a hned po příchodu z porodnice jsem vždy naložila syna do autosedačky, vzala dcery a šli jsme k ní. Bydleli jsme v paneláku patro nad sebou takže jen sejít schody. Syna v autosedačce jsem posadila ke tcyni na postel, dcery si u ní hrály (zvládla se zvednout a hrát třeba pexeso) a já umyla nádobí, podlahy, vyluxovala, vyprala a tak dále. Ona mi furt říkala vyprdni se na to, jsi po porodu ale já měla porod v pohodě, už ze sálu jsem odešla po svých, byla jsem bez poranění. A svědomí by mi nedovolilo se na to vykašlat. Manžel totiž chodil do práce a taky psychicky nezvládat pohled na mámu která se ztrácí před očima. Co mi dalo práce do ní dostat aspoň trochu jídla... Vařila jsem to co měla ráda, kupovala přesnídávky a tak. A na manžela to nebylo a nedivím se mu. Mámu měl moc rád a prostě to nezvládal. Celou dobu byla doma, jinak bych to ani nedovolila. V nemocnici pouze poslední 2 dny před smrtí, už v agónii. No a tchán, ten jí ještě nadával a radši šel do hospody chlastat a nahánět ženské. Byl špatný manžel i otec. Mému manželovi ani švagrové nikdy nic nedal (myšleno dárek k narozeninám např), naopak jim ještě bral. Mému manželovi sebral a prodal horské kolo co manžel dostal od babičky, jen aby měl na chlast a automaty. Vybral jim i vkladní knížky. Takže manžel řekl několikrát, že o něj se starat nebude.

Katka
23. srpna 2022 • 22:21

Takze Hankina teta je zaroven jej svokra a ak ma zenich brata, je to jej bratranec a zaroven svagor. Sestry su zaroven svatky a na svadbu nemuseli pozyvat dve rodiny. Ako docela je to sranda. Pribuzenske krizenie narobilo uz vela postihnutych jedincov. Nemusi sa to prejavit hned, taka Sisi bola v mladosti relativne normalna a neskor zosalela. V Starom Egypte to bolo este horsie. Dost neprijemne dopadla napr. Anchesenamon. Este ked bola dieta, vydali ju za svojho vlastneho otca. Po jeho smrti ju vydali za svojho nevlastneho brata Tutanchamona. A ked zomrel aj ten, bola prinutena zobrat si svojho vlastneho dedka. Z ani jedneho manzelstva nemala dieta, ktore by prezilo. Tutanchamon bol tazko postihnuty, jeho rodicia boli brat a sestra.

Zapletalka
23. srpna 2022 • 21:33

Nic proti lásce, ale znám tři případy manželství mezi bratranci a sestřenicemi a bohužel, všichni mají totálně blbé děti, ona příbuzenská plemenitba prostě dobrotu nedělá, to už se přesvědčily královské rody dávno, ještě ve starověkém Egyptě...

SandraN
23. srpna 2022 • 18:59

Jo ten cizinec žije tady...od té druhé známé. Domů za oceán se podívá jednou za x let.

SandraN
23. srpna 2022 • 18:57

Vzpomněla jsem si na jednu známou. Měla známost po dvacítce s klukem od moře, docela blízko, v Evropě. Poznali se na dovolené, navštěvovali se, začali spolu chodit. Měla rozumné rodiče. Nechali ji klidně odjet, aby si to tam vyzkoušela. Kluk měl fajn rodinu, měli ji rádi. Za pár měsíců to na ní sedlo. Povídala mi. Celý dny jsem jen řvala. Domů a domů. Nedalo se to,nešlo to. Kluk nešťastnej . Ona taky. Jeho rodiče ji přemlouvali. Že přece domů může jezdit kdykoli. Nedala to.
Naopak jiná známá si vzala cizince zdaleka. Jsou spolu 40 let. A klape to.
Za sebe, a nemusí tu se mnou nikdo souhlasit, říkám, jsem doma tady. Někam jet na týden, měsíc, klidně. Rychle si zvyknu. Trvale žít jinde nechci

SandraN
23. srpna 2022 • 18:51

Ale Heleno, může si ho vzít,ať si ho vezme. Jenomže to může být minus hned do začátku. Kde budou žít? Jeden se trvale bude muset vzdát svého domova. Jejich děti budou mít blízko jen jedny prarodiče. Jeden z nich musí žít v zemi, v domovině toho partnera. S touhle devízou já bych do toho už dopředu nešla. Když se vezmou dva z jednoho města, z jedné země, jsou relativně pořád tak nějak doma. Neumím si představit trvale opustit svůj domov, na celý život se vzdát toho, nač jsem zvyklá. Někdo potřebuje doma cizince, aby lidi koukali. Aby vrstevnice záviděly. Za sebe říkám, do toho jít je větší riziko. To se hned nemusíte ohánět a dohadovat. Pokud doma cizince máte, budiž Vám to přáno.

Kim
23. srpna 2022 • 20:34

@SandraN: No vidíte. Moje švagrová se odstěhovala do Anglie a tam se po pá letech poznala s Rumunem. Dali se dohromady, mají 2 děti, žijí v Anglii. Jedni prarodiče tedy v ČR, druzí v Rumunsku. Nikdo jim nekecá do výchovy (jak tu kolikrát čtu příběhy o tchyních nebo rodinách obecně), celkově si vše jedou podle sebe, do obou zemí letí jednou až dvakrát ročně a jsou spokojeni.

Kim
23. srpna 2022 • 13:24

Bóže, nic nelegálního nedělají tak co je komu po tom? Tohle by mi nevadilo. Lepší čestný bratranec, než nepříbuzný ožrala, gambler, násilník a tak dále. A že neměli svatbu v kostele? A kdo ji dneska má? To ti všichni, co uzavřeli pouze civilní sňatek, by raději neměli mit děti nebo co to je za názory? My se s mužem vzali na radnici a v té době jsme už spolu měli 3 děti. Se divím, že do nás nepraštil blesk když jsme takový hříšníci...

Helena
23. srpna 2022 • 12:55

U nás na vesnici se vzali už asi před 80lety bratránek a sestřenice žili spolu celý život měli zdravé kluky a i vnoučata byla zdravá. Ted asi 10 lety se znovu vzali zase bratránek a sestřenice a mají krásné zdravé holčičky. Tak že nic na tom hrozného nevidím.

Radna
23. srpna 2022 • 11:48

No, teoreticky mi to nevadí, ale když si to představím na své rodině, kde ty lidi znám, tak je mi to tedy také proti srsti. Kdyby si mé sestry syn vzal mou dceru...no nedovedu si to představit. Ale pisatelku úplně nechápu, dvojice spolu chodí od patnácti a po pěti letech se vzali, co čekala? To už si buď mohla zvyknout, nebo to nepodporovat dříve. A že pisatelka napíše, že se dcera "s bratrancem" snaží o miminko....snad s manželem, když už to došlo tak daleko. Teď už jde jen o to, a by se se situací pisatelka (ať už fiktivní, nebo ne) sama vyrovnala. Pokud to nezvládne sama, tak klidně s nějakou pomocí, jinak se bude zbytečně stresovat, stejně to neovlivní.

Věra Diblíková
23. srpna 2022 • 10:40

Dnes spousta manželství nevydrží, miminko taky není dnes na počkání, a genetické poradny jsou pomalu na každém kroku, jen je potřeba vybrat velkou a kvalitní. S vašimi názory na boží pomoc ale byste narazila, protože někdy se chyba projeví až během těhotenství a je lépe těhotenství ukončit. Přeju vám zdravá vnoučátka.

Jana
23. srpna 2022 • 9:46

Moji rodiče byli bratranec a sestřenice, jsme dva sourozenci a oba máme střední vzdělání s maturitou.Je nám už přes 70 let.

Martin 19
23. srpna 2022 • 9:22

Kolikrát si vezme holka bráchu z otcovi strany a ani o tom neví.
Riziko to moc velké není co se týče potomků a fráterníci ať si trhnou nohou.

Kim
23. srpna 2022 • 13:24
SandraN
23. srpna 2022 • 9:09

Vždycky, když slyším o sňatku s příbuzným nebo cizincem, napadne mě jediné.....copak není dost normálních chlapů? Ty ženy jsou asi málo nápadité, málo průbojné. Jinak si to neumím vysvětlit. Je radost přece potkat někde při sportu, kultuře, výletu na první pohled cizího chlapa, běžného Čecha, se kterým si sednu natolik, že uvažuji o trvalém vztahu. A nemusím jít do rizika příbuzný a cizinec. To ty holky mají fakt tak omezený výběr? To se pohybují jen v rodině a nebo padnou na tu úžasnou lásku, kterou si nedají vymluvit, na dovolené? Mně to přijde takové chudé a omezené. Na světě, chci říct u nás, je přece tolik fajn chlapů....

Iveta
25. srpna 2022 • 18:15

@SandraN: A proc ne? To jsou na svete jen cesi nebo co?
Ne vsichni jsou omezeni jako ty.

Helena
23. srpna 2022 • 12:59

@SandraN: No každý nemusí mít názor jak vy, nevím proč by si nemohl holka vzít cizince.Vaše starosti bych chtěla mít. Až si vezmete Čecha který bude od rána do večera pít v hospodě,budete ráda když si vezmete cizince který do hospody nechodí.

mambule
23. srpna 2022 • 8:21

Západní církve (včetně římskokatolické) povolují sňatek brantrance a sestřenice na základě dispensu (v římskokatolické církvi ho může udělit příslušný biskup).Ale chtěla bych vidět lékaře, který předem u takové dvojice vyloučil možnost dědičného postižení potomků. Některé dědičné poruchy se dají zjistit během těhotenství, jiné až po porodu. Předem se dá určit jen míra rizika, a u dvojice bratranec - sestřenice je obecně dost vysoká. Přesněji určit míru rizika u konkrétní dvojice by dokázala genetická poradna po vyšetření rodičů a dalších příbuzných této dvojice.

Elynor
23. srpna 2022 • 8:58

@mambule: Ona není tak daleko v minulosti doba, kdy se často ženili a vdávali lidi mezi sebou v rámci jedné vesnice. Po dlouhou řadu generací, takže nakonec byli příbuzní všichni se všemi, a ano, v každé vesnici pak byl nějaký ten postižený jedinec. V době, kdy Jenik zpíval Mařence, že přišel "zdaleka, až od moravských hranic", bylo běžné, že člověk nevytáhl paty ze vsi a nemohl tudíž poznat jinou nevěstu, která by nebyla jeho sestřenicí, ale už od její prababičky, takže se vskutku pozorováním mohlo zjistit, že to není dobré. Jenže tohle se už posledních sto let jaksi neděje. Lidi běžně žijí i stovky kilometrů od místa, kde se narodili, bylo rušné dvacáté století, kdy se přesunovaly doslova davy lidí sem a tam po celé Evropě i za oceán, Takže ta míra možné příbuznosti není zas tak dramatická. Ostatně kdyby se to mělo řídit církví, tak je celé lidstvo jeden velký incest - potomci Adama a Evy, tedy sourozenci.

mambule
23. srpna 2022 • 9:07

@Elynor: Nicméně u této konkrétní dvojice je stupeň příbuznosti jasný. A když už chvátají na svatbu, nemuseli by chvátat na potomstvo, vždyť jsou (v dnešní době) na rodičovství nesmírně mladí. Třeba jim to spolu nebude klapat a brzy se rozvedou ;-)

Elynor
23. srpna 2022 • 12:21

@mambule: Právě že u této dvojice je stupeň příbuzenství jasný, a navíc se v článku píše, že byli u nějakého blíže nespecifikovaného lékaře se poradit, a to ještě před tím, než oficiálně rodičům oznámili záměr se vzít, tak mi to přijde jako dost zodpovědný přístup. Výhrady v článku popsané jsou především jiného charakteru - oni si neslíbili lásku před bohem, jejda. A proto je jejich láska nějak méně relevantní? Méně kvalitní? Taková "nesprávná" láska? Je to legální sňatek, ale miminko, hm, to snad radši ne... šmarjá, a proč by se jinak brali, kdyby nechtěli mít děti, rodinu, a naplnit tímto svůj život? Na to žádného boha nepotřebujou. A jak Petra pořád omílá, že to "posvětila" a teď z toho má špatné svědomí? To má blbé. Ale je to jen její osobní problém, ne těch mladých lidí, kteří patrně mají víc rozumu, než jejich rodiče.

mambule
23. srpna 2022 • 19:01

@Elynor: Kdybych si chtěla vzít bratrance, tak se rozhodně nepůjdu radit k "nějakému" lékaři, ale na hodně důkladné vyšetření do genetické poradny. Notabene když to hradí zdravotní pojišťovny.Tedy to je problém, který bych měla já na místě Petry - čistě zdravotní, nenáboženský. Že se jí do toho motají ještě nějaká náboženská pravidla je druhá věc a pokud si s tím vším sama neví rady, měla by jít za farářem, když už je teda věřící.

Elynor
23. srpna 2022 • 8:13

Tohle je z Polska? Nebo jiné končiny podobně postižené náboženským fanatismem, který do 21.století nepatří?

kaaj
23. srpna 2022 • 8:06

Tak proti přírodě takový sňatek určitě není. V přírodě totiž k takovému spojení dochází běžně. A v lidské společnosti i incestní vztahy - sňatky jsou v některých zemích povoleny, což nepropaguji a neoslavuji, ale tak to prostě je. Takže sňatek mezi bratrancem a sestřenicí není nic proti ničemu.

1 2

Doporučujeme

Články odjinud