Vinnetou a jeho věrný přítel Old Shatterhand ČSFD.cz/Česká televize

Vinnetou a jeho věrný přítel Old Shatterhand ČSFD.cz/Česká televize

Pierre Brice ve své nejslavnější roli indiána Vinnetou ČSFD.cz/Česká televize
Pierre Brice nejprve o nějaké roli apačského indiána nechtěl ani slyšet Profimedia
Myslel si, že film o indiánovi Vinnetou bude propadák Profimedia
Pierre Brice před natáčením vůbec neuměl jezdit na koni ČSFD.cz/Česká televize
11
Fotogalerie

Pierre Brice: Nejslavnější indián Vinnetou byl hrdina i ve skutečnosti. Co dokázal?

Také si neumíte představit dětství bez apačského náčelníka Vinnetoua? Jeho představitel, herec Pierre Brice, nejprve o nějaké roli apačského indiána nechtěl ani slyšet. Karla Maye a jeho knihy vůbec neznal, ve scénáři měl Vinnetou málo textu, a navíc měl jezdit na koni, což vůbec neuměl. Kromě toho se domníval, že film bude propadák, a do toho jít nechtěl. Opak se stal pravdou.

Jako dítě byl v odboji

Narodil se v roce 1929 ve Francii v rodině, která pocházela ze starého šlechtického rodu. Jeho celé jméno znělo Pierre-Louis baron de Bris. Jeho otec sloužil za války u námořnictva a Pierra zřejmě silně ovlivnil, protože ke konci války pomáhal při vyprošťování zraněných. Bylo mu třináct let, když se zapojil do odboje a po nocích pašoval šifrované zprávy. Už tenkrát měl v sobě odvahu a taky touhu po spravedlnosti. Kdyby tak tušil, že právě tyhle vlastnosti ho budou provázet i v jeho filmových rolích.

Pokračování 2 / 4

Viděl umírat kamarády ve válce

V devatenácti bojoval v severní Africe, Alžírsku a Indočíně. Zažil spoustu nebezpečných situací, ale vždycky z nich vyvázl. Díky tomu obdržel tři vyznamenání za statečnost, ovšem přinesl si taky nepříjemné vzpomínky na válku. Viděl umírat kamarády, a to prý v člověku zůstane navždy. Možná i kvůli utrpení, které viděl, začal věřit v Boha. A možná i proto v armádě nakonec nezůstal a vrhl se na herectví.

Předpoklady k tomu měl, jenže charismatická tvář zpočátku nestačila. Trvalo deset let, než se dostal k pořádné roli. Živil se jako model či řidič a večer chodil na hodiny herectví. Měl tak trochu smůlu, i když byl velmi přitažlivý, všechny trumfy měl tenkrát herec Alain Delon. Jenže pak přišel rok 1962. Filmový producent Horst Wendlandt se zamiloval do knih Karla Maye a začalo se s přípravou natáčení Pokladu na Stříbrném jezeře. Najít toho pravého představitele Vinnetoua ale nebylo snadné. Až si producent Pierra všiml na festivalu v Berlíně a bylo rozhodnuto. Prý si ho představil s dlouhými vlasy a bylo to hned jasné.

Pokračování 3 / 4

Nechtěl hrát Vinnetoua

Jenže Pierre Brice nejprve o nějaké roli apačského indiána nechtěl ani slyšet. Měl k tomu spoustu důvodů. Karla Maye a jeho knihy vůbec neznal, ve scénáři měl Vinnetou málo textu, a navíc měl jezdit na koni, což vůbec neuměl. Kromě toho se domníval, že film bude propadák, a do toho jít nechtěl. Naštěstí ho jeho agent přemluvil a zrodila se hvězda. Spolu s hereckým kolegou Lexem Barkerem, který ztvárnil roli Old Shatterhanda, vytvořili nezapomenutelnou dvojici, a to nejen na plátně, ale i v realitě, oba herci se velmi spřátelili.

Filmové mayovky se staly hitem zejména v zemích východní Evropy, v Německu i Československu je zbožňovaly tisíce fanynek a kluci chtěli vypadat jako Vinnetou. Jeden z autorů životopisu Karla Maye dokonce prohlásil, že jediný Vinnetou byl a bude Pierre Brice. „On to nehrál, on takový ve skutečnosti byl,“ řekl o něm i režisér mayovek.

Pokračování 4 / 4

Byl také dobrý zpěvák

Pierre Brice se tak na začátku kariéry spojil s rolí, která ho už provázela celým životem. Dala mu slávu, ale taky byla jeho prokletím. Postavu indiánského náčelníka ztvárnil nejen ve filmu, ale i na divadelních prknech. Kromě toho natočil v Německu i seriál o Vinnetouovi. Díky hrdinovi s dlouhými černými vlasy se stal nesmrtelným. Když se ho později zeptali, jaký film měl nejraději, odpověděl, že právě ten poslední – Poslední výstřel, v němž Vinnetou zemřel.

Kromě herectví byl Pierre Brice taky dobrým zpěvákem, a dokonce se jeden čas držel v hitparádě Bravo na třetím místě za Rolling Stones a Beatles! On sám ale říkal, že ke zpěvu byl spíše donucen.

Miloval červené víno a tvrdil, že dvě deci za den je pro jeho srdce lék. Evidentně měl pravdu, dožil se úctyhodných šestaosmdesáti let! Zemřel 6. června 2015 na zápal plic, padesát let od poslední klapky poslední mayovky, kterou natočil.

Doporučujeme

Články odjinud