Pigmentové skvrny. Kompletní výčet metod, jak na ně

21. 11. 2015
Vrásky a pupínky jsou na pořadu dne od nepaměti. Posledních pár let je ale téměř zastínil jiný, čím dál obvyklejší nešvar – pigmentové skvrny.

Jestli se tváře poseté pihami dříve považovaly za neobvyklé, dnes je tato „ozdoba“ běžná. Čím to je? Vzhledem k tomu, že se objevuje na částech těla na první pohled viditelných (čelo, tváře, nad horním rtem), je jasné, že viníkem číslo jedna bude UV záření – to má ostatně na svědomí celkem rozmanitou škálu neduhů. „Nejedná se přitom pouze o záměrné opalování, ale o jakýkoli pobyt na slunci, “ varuje MUDr. Marta Moidlová z kliniky LaserPlastic.

Často se například zapomíná, že přes sklo (v kanceláři, v autě) prochází značná část UV záření. Už několikaminutová expozice může u citlivých lidí způsobit vznik hyperpigmentace,“ upozorňuje dále lékařka. No a pak je tady také vliv těhotenství či přemíra stresu a s tím spojené hormonální výkyvy, stárnutí nebo i zvýšená péče o pleť. Ať chcete, nebo ne, ve všech těchto případech dostává nadměrná tvorba melaninu (kožního barviva) zelenou.

LEKCE KOREKCE

Proti UV záření se (nejen preventivně) můžete dobře bránit pomocí kvalitního krému s co nejvyšším SPF a dodržováním pravidel zdravého slunění. Proti všemu ostatnímu však mnoho nezmůžete. Takže pokud jste se neubránila a pigmentové skvrny se na vás již neblaze podepsaly, zajděte je zkonzultovat s dermatologem. Ten vám totiž nejlépe poradí, jak můžete vzniklou situaci řešit.

Možnosti jsou v zásadě dvě: prostřednictvím bělicích přípravků s obsahem hydroxykyselin a dalších účinných látek nebo některou z depigmentačních procedur (ideálně kombinací obojího). MUDr. Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl v této souvislosti doporučuje:

Ideální je začít po létě, protože po zákrocích je nutná fotoprotekce a navíc jde zpravidla o opakovaná ošetření. U chemického peelingu běžně provádíme čtyři ošetření v intervalu dvou až čtyř týdnů.“ Smiřte se jen s tím, že zde bohužel platí nepřímá úměra – jak rychle k hyperpigmentacím přijdete, tak rychle se jich NEzbavíte. Ba naopak! Návrat k dokonalosti bývá obtížný, zdlouhavý, vyžadující obrovskou disciplínu a ne vždycky je stoprocentně úspěšný. S každým vysvitnutím slunce mají totiž „mapky“ tendenci se zviditelnit. I poté proto stále platí maximální ochrana před UV zářením!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

NEJLEPŠÍ ZMIZÍK?

  • Chemický peeling : Postupně odloučí odumírající buňky z povrchu kůže, které nahradí mladistvě zářící pleť. Sjednotí barvu a povrch pokožky. Rozdíl mezi chemickým peelingem od dermatologa a kosmetičky je v intenzitě: kosmetičky používají látky s nízkými koncentracemi většinou jako součást celkové péče. Naopak lékař provádí samostatnou cílenou proceduru, při níž aplikuje látky a jejich kombinace vysoce koncentrované (až 70%) s nízkým pH.

Například na klinice LaserPlastic, www.laserplastic.cz

  • Laser: Rozmělní pigment na drobné částečky, a ty jsou pak pomocí buněčného systému odplaveny pryč,“ popisuje postup odstraňování pigmentací laserem MUDr. Jitka Chaloupecká z LC Anděl. Zákrok je mírně bolestivý a hojení probíhá přes povrchové stroupky přibližně 10 dní.

Například v Laserovém centru Anděl, www.lcandel.cz

  • IPL (intenzivní pulzní světlo) : Světlo se při styku s melaninem přemění na teplo, čímž dojde k zahřátí pigmentu a jeho následnému vypuzení z těla ven. Po zákroku je pokožka mírně zarudlá, ale po zhruba osdmi dnech začne pigment blednout. Ošetření lze po dvou týdnech zopakovat.

Například na Brandeis Clinic, www.brandeisclinic.cz

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Neuvážené jednání blízkého člověka vás docela naštve, ale neberte si to nijak osobně. Věci se dějí, voda plyne. Spíš se soustřeďte na to, co je třeba změnit ve vašem životě. Nastal čas…

Nejčtenější články