Jak se vyhnout pigmentovým skvrnám? Základem je prevence. Foto: iStockphoto.com

Jak se vyhnout pigmentovým skvrnám? Základem je prevence. Foto: iStockphoto.com

Trápí vás po létě pigmentové skvrny? Dermatolog vysvětluje, co je způsobuje a jak proti nim bojovat

I přes aktuální slunečné počasí a vysoké teploty si musíme přiznat, že léto je u konce, a tak nastává čas zkontrolovat, jak je na tom naše pleť. Spoustu žen i mužů trápí pigmentové skvrny, které se nejčastěji objevují na místech, jež jsou nejvíce vystavena přímému slunečnímu záření, tedy na tváři, dekoltu či hřbetu rukou. Jak s nimi bojovat, radí dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Znáte příčiny pigmentových skvrn?

Pigmentové skvrny vznikají nahromaděním hnědého pigmentu kůže – melaninu – v jejích různých vrstvách. Více náchylní jsou na ně jedinci s tmavším odstínem kůže, kteří v pokožce produkují více pigmentu. Na druhou stranu mají díky tomu lepší přirozenou ochranu proti slunečnímu záření.

Pigmentové skvrny se objevují, pokud není citlivá pokožka během jara a léta dostatečně chráněná kosmetikou s UV faktorem. Pokud tedy o sobě víte, že jste k pigmentovým skvrnám náchylní, chraňte se a používejte minimálně SPF 50. Vhodná není ani návštěva solárií. Další příčinou vzniku těchto skvrn je věk. Jak stárneme, mění se i fyziologické funkce kůže.

Choďte na kontroly: Melanom může vypadat jako plochá hnědá skvrnka

Pigmentové skvrny bývají problémem spíše z estetického hlediska, ale jak upozorňuje dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic, rozhodně bychom je neměli podceňovat. Kdykoliv zpozorujete nový pigmentový projev na pokožce, který mění barvu, tvar a mění se v čase, je nejlepší navštívit lékaře. Kožní melanom totiž může někdy vypadat jako plochá skvrnka hnědavé barvy. Nepodceňujte proto prevenci a jednou ročně se nechte vyšetřit dermatologem. I poučený laik totiž jen těžko rozpozná, zda jde o melanom, skvrnu pigmentovou či stařeckou.

Pozor si dejte i na parfémy a léky

Kromě sluníčka či hormonálních změn mohou skvrny způsobit i éterické silice obsažené v parfémech, které pak zanechají pigmentaci po stranách krku. Některé složky kosmetiky, jako jsou éterické oleje, mohou totiž zcitlivět pokožku na sluneční záření, a tím vyvolat vznik pigmentací na pokožce – v případě parfémů hlavně na krku. Jak se tomu vyhnout? Před plánovaným pobytem na sluníčku nenanášejte na pokožku parfém.

Nežádoucí pigmentace může vznikat i jako reakce na různé léky včetně těch nanášených na kůži, jako jsou například gely proti bolesti, které mohou pod vlivem slunečního záření způsobit podráždění se vznikem pigmentací.

Zkuste „bělicí“ dermokosmetiku

Základem léčby všech pigmentací je pečlivá ochrana před UV zářením. Pokud skvrny nejsou příliš výrazné, a nejsou tedy uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou dermokosmetiku s bělicím účinkem, která ovlivní tvorbu pigmentu. Kromě pleťových krémů jsou praktické i depigmentační produkty, jako jsou odličovací voda či séra. K dostání jsou i speciální pera, jimiž lze přesně zacílit na místa, která je zapotřebí šetrně zesvětlit.

Vhodné jsou také přípravky s kyselinou glykolovou. Ta přispívá k regeneračním procesům v pokožce a navrací jí ztracený jas. Ideální je na zmírnění jemnějších pigmentových skvrn. Nejlépe se aplikuje ve formě koncentrovaných sér.

Po létě pomůže chemický peeling i laser

Pokud se i vám na pleti objevila po létě nějaká pigmentová skvrna, je vhodným řešením chemický peeling. „Jde o lékařské ošetření pokožky za pomocí aplikace nejčastěji ovocných kyselin. Peeling odstraní povrchové vrstvy kůže, po níž následuje regenerace. Výsledkem pak je sjednocenější barevný odstín pleti, přičemž pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení,“ vysvětluje MUDr. Kučera. „Velmi účinným nástrojem na léčbu pigmentací je i frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru. Díky němu dochází k hloubkové regeneraci postižené kůže i k barevnému sjednocení a bonusem je odstranění jemných vrásek,“ dodává.

Doporučujeme

Články odjinud