Pihy na kráse. Kdy byste měla zpozornět?

29. 3. 2013
Pihy na kráse. Kdy byste měla zpozornět?
Lze je jednoduše definovat jako malé hnědé flíčky tvořené shluky pigmentu. Buňky, které produkují kožní barvivo melanin, ho prostě tvoří víc než obvykle. Větší a výraznější pigmentová znaménka jsou označována jako mateřská znaménka.

Některá mateřská znaménka máme od narození, jiná se objeví až v průběhu života. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Zároveň ale mohou vzniknout i jako následek spálení pokožky, zánětů, braní antikoncepce, hormonálního onemocnění či věku.

Přestože jsou mateřská znaménka z 95 % nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat. Sebevyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se zvětšují, mění barvu či se na nich neobjevují nějaké útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska nebo krvácející útvary. Pokud jedinec zaznamená jakoukoli změnu, pak by měl okamžitě navštívit odborníka.

Riziko zhoubného nádoru nelze podceňovat

Zhoubný nádor kůže, takzvaný melanom, je velmi nebezpečný, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní. Nejohroženější skupinou jsou ti, kteří mají na své pokožce velké množství znamének (50–90 znamének zvyšuje riziko maligního melanomu až dvojnásobně).

A pak také muži kolem 50 let, kteří nejvíce podceňují prevenci a na toto závažné onemocnění nejčastěji umírají. Velkou vinu za nárůst melanomů odborníci přičítají vysokému množství škodlivého UV záření, kterého se na zemský povrch ve střední Evropě dostává asi o 20–30 % víc, než tomu bylo před 40 lety. Je tedy nutné chránit tělo před tímto zářením i při běžném pobíhání venku, a ne jen při opalování. Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.

Důkladné vyšetření dermoskopem

Pokud máte podezření na špatné znaménko či vám nějaké nevyhovuje jenom z čistě kosmetických důvodů, navštivte zdravotnické zařízení, které má s léčbou kožních změn zkušenosti. Na základě vyšetření se dozvíte, zda je nutné radikální operační řešení nebo je možné kosmetické odstranění či pouze sledování znaménka.

V indikovaných případech by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření. Jde o podrobné zkontrolování mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Dermatoskopické vyšetření není možno podceňovat ani přeceňovat, a proto by mělo být pravidlem následné histologické vyšetření.

„Histologické vyšetření znamének a výrůstků provádíme pravidelně u všech výkonů s výjimkou drobných hyperpigmentací (stařeckých skvrn),“ dodává primář Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze, kde mimo jiné provádějí právě odborné odstraňování pih a mateřských znamének. I po nechirurgickém odstranění lze znaménko histologicky vyšetřit. Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky – nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru.

Výhodou radiofrekvenčního odstranění je možnost nechat odstraněný útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení. „Radikální přístup zpravidla doporučujeme, pokud pozorujete změny například povrchu, velikosti, tvaru a barvy,“ vysvětluje primář Ota Schütz a dodává: „Ve vzácných případech a případech spíše zanedbaných znamének a výrůstků, kde nebylo včasně provedeno náležité vyšetření, dochází ke zhoubné přeměně původně nezhoubných znamének a výrůstků.

V těchto případech je kosmetické řešení přímo vyloučené a je nutné radikální chirurgické odstranění znaménka a výrůstku – kdy je šířka, délka a hloubka vyříznutí závislá na stupni zanedbanosti. V případě pozitivního histologického nálezu poskytujeme následnou péči – sledování a další kontroly, včetně stanovení léčby.“

Mýtus: Poraněním mateřského znaménka dochází k většímu riziku vzniku rakoviny kůže.

Pravda: Tyto teorie nebyly nikdy prokázány. Když už se tak ale stalo, jednalo se o melanom, jenž byl v počátečním stadiu malého nádoru a již měl založena dceřiná ložiska v těle.

Mýtus: Solárium také ovlivní změny na kůži.

Pravda: Ano, solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí. Riziko rakoviny se zvyšuje až dvojnásobně.

Mýtus: Když je znaménko bezbarvé, není třeba se bát.

Pravda: Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost jako těm zabarveným, neboť i ta můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, navštivte lékaře.

Mýtus: Nebezpečná jsou jen znaménka vyrůstající nad okolní kůži.

Pravda: To je zčásti pravda, ale mnohdy jsou nebezpečnější právě plochá. Může se z nich vyvinout maligní melanom.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ke konci pracovní doby zjistíte, jak se vám dařilo. Doufáte, že se vaše úspěchy přenesou i do dalšího měsíce, protože máte vskutku velkolepé plány. V mrazivých dnech se vám nic moc nechce,…

Nejčtenější články

Doporučujeme