Pivo jako lék z pohledu gynekologa

29. 5. 2001
Pivo jako lék z pohledu gynekologa
Před několika dny jsme uveřejnili článek o zařazení piva do pitného režimu moderní ženy. Dnes připojujeme další zajímavé informace.

Pivo jako lék z pohledu gynekologa

Před několika dny jsme uveřejnili článek o zařazení piva do pitného režimu moderní ženy. Dnes připojujeme další zajímavé informace.

Pozitivní účinky piva na ženský organismus jsou známy již tisíce let

  1. již v Egyptě se pivo využívalo v lékařské praxi. Díky svému bohatému

obsahu vitamínů a minerálů prospívá pivo ženám především ve věku produktivním a ženám v klimakteriu. Zejména ženy v klimakteriu, které prožívají řadu metabolických změn z nedostatku ženských hormonů, trpí nedostatkem vitamínů, minerálů a jiných potřebných látek. Následkem nedostatku těchto látek pak mohou být různé poruchy a onemocnění jako např. osteoporóza, ateroskleróza s rizikem zlomenin aj.

Prevence a léčba těchto poruch závisí na třech hlavních oblastech, které jsou vzájemně nezastupitelné:

1. Správná výživa - ta je postavena na vyváženosti bílkovin, tuků a cukrů, na dostatku vápníku, hořčíku, fosforu, stopových prvků, vitaminů, tzv. antioxidantů, ale i dostatku tekutin.
2. Pravidelný pohyb, zdravý životní styl a vyhýbání se stresu.
3. Léčba hormonální - estrogeny, pro případy, kdy ženy estrogeny užívat nemohou nebo nechtějí, máme alternativní způsoby léčby.

Pivo jako kvalitní isotonický roztok s dostatkem vápníku, hořčíku a dalších prvků, s antioxidačním účinkem, dostatkem celé škály vitaminů B, bez obsahu tuků, přitom s dostatečným energetickým potenciálem a s nízkým obsahem alkoholu může léčebně zasáhnout do všech těchto oblastí.

Je neuvěřitelné, že pivo, národní nápoj, kvůli kterému jsou neustále plné hospody, hučící až do pozdních nočních hodin, pivo často spojované s opilstvím a alkoholismem, může být lékem spojujícím řadu pozitivních vzájemně se citlivě doplňujících účinků.

Využití v medicíně tedy můžeme rozdělit následovně:

A. Prevence kardiovaskulárních nemocí
Pivo pozitivně ovlivňuje spektrum krevních tuků, snižuje hladiny cholesterolu, zvyšuje hladiny "hodného" cholesterolu o vysoké hustotě (HDL) a snižuje hladin "zlého" cholesterolu o nízké hustotě (LDL). Navíc jsou v něm obsaženy "proticholesterolově" působící polyfenoly, látky s antioxidačním účinkem. Cholesterol se mění v rizikový až oxidačním vlivem tzv. volných radikálů. To jsou ty nebezpečné plamínky, jak jsme je mohli nedávno vidět televizním šotu o správné výživě. O pivu se v něm bohužel nemluvilo. Je třeba říci, že na vzniku ischemické nemoci srdeční se abnormální lipidy v krvi dyslipidemie - podílí asi jednou třetinou.
Ostatní faktory rizika představují nedostatek tekutin, vitaminů, vápníku a dalších prvků, nesprávný životní styl a stresové situace. I tady má pivo co nabídnout - jednak tím, že obsahuje dostatek kvalitní vody a zabraňuje dehydrataci organismu, jednak obsahuje alkohol, který zde působí jako antistresový lék, rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh a snižuje tak riziko srdečních onemocnění. Pivo obsahuje řadu vitaminů, hlavně skupiny B, jako např. niacin, kyselinu panthotenovou, pyridoxin, riboflavin a kyselinu listovou. Z minerálů to je především vápník a hořčík, ale I zinek, železo, fluor a měď.

Kardiologové doporučují jako "léčebnou dávku" pravidelnou denní konzumaci 2 - 3 piv, pochopitelně bez cigaret. Ateroskleróza a riziko infarktu myokardu se u mužů objevuje asi o 10 let dříve než u žen, měli by proto s pitím piva začínat dříve, ve 20 - 30 letech, ženy pak asi ve 40. Pokud však začnou v 50 letech, ani pak není ještě pozdě.

B. Prevence osteoporózy
Je dána obsahem vápníku (1 litr piva představuje 7 % denní spotřeby vápníku) a hořčíku (1 litr = 40 % denní spotřeby).

C. Prevence Alzheimerovy nemoci
Může být pozitivně ovlivněna obsahem vitaminu B2, posilujícího nervovou aktivitu a obsahem křemíku, který brzdí absorpci hliníku v těle. O něm je známo, že podporuje vznik Alzheimerovy nemoci.

D. Lék "zelené medicíny"
Je známo, že chmel patří mezi 300 rostlin, které mohou být zdrojem přírodních látek s estrogenním účinkem (fytoestrogeny), nebo s účinkem hormonům podobným (fytohormony). V této kapitole zůstává ještě velmi mnoho neobjeveno a je možné, že současný trend hledání alternativ estrogenní léčby nás zavede až k chmelu, a tím i k pivu.

Doc. MUDr. Josef Donát, DrSc.
gynekolog

Zdroj: GCI

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jako jedni z málo se v práci nerozčilujete, protože si nechcete kazit den. Spíše nemáte na řešení něčích problémů náladu. Do konfliktu tentokrát nevstupujete. Na pracovišti bude dneska…

Nejčtenější články

Doporučujeme