Plešatých přibývá!

10. 7. 2006
Plešatých přibývá!
Lidí ohrožených vznikem pleše přibývá ve všech věkových kategoriích. 1,2 milionů mužů, kteří se zúčastnili internetového testu pravděpodobnosti vzniku pleše www.glatzen-rechner.de poskytlo nové poznatky týkající se rizika vzniku plešatosti.

Pro německé muže to ale nejsou žádné povzbudivé výsledky: vypadávání vlasů zůstává i nadále problémem, který se dokonce vyskytuje častěji, než se původně předpokládalo. Vyplynulo to z nejrozsáhlejší německé ankety týkající se vlasové problematiky, která proběhla v rámci internetového testu plešatosti. V rámci tohoto testu si nechalo 1,2 milionu mužů vypočítat podle vědeckých kritérií své osobní riziko vzniku plešatosti. Výsledky překvapily dokonce i znalce a přední výzkumníci ve vlasové oblasti okamžitě projevili zájem o souhrnné výsledky z této studie.

Dvě třetiny testovaných osob se v průběhu svého života velmi pravděpodobně setkají s vypadáváním vlasů – a to je více, než se až doposud v odborné literatuře uvádělo. Dříve platilo, že s vypadáváním vlasů se setká každý druhý muž. V rámci tohoto testu (www.Glatzenrechner.de) byl také vyvrácen předpoklad, že vypadávání vlasů je důležitým tématem pouze pro muže starší třiceti let. Ve virtuálním testu plešatosti převažovala nejmladší skupina mužů. 25 procent všech testovaných osob byli muži ve věku mezi 15 a 19 lety, nejmladšímu bylo dokonce 12 let a všichni propadali panice kvůli očekávanému vzniku plešatosti. 66 procent všech účastníků ankety uvádí dědičné zatížení. Ke strachu, který to vyvolává se ještě přidávají aktuální potíže s vypadáváním vlasů. 30 procent mužů mezi 15 a 19 lety již trpí vypadáváním vlasů, u 10 procent z nich se již dokonce jedná o velmi závažný problém, tzn., že je u nich již zřetelně viditelná pleš v oblasti čela a v zadní části hlavy. Velkou útěchou pro tuto skupinu nebude ani fakt, že mezi muži staršími 50-ti let se vyskytuje akutní vypadávání vlasů ještě mnohem častěji. V této skupině je každý druhý muž postižen silným vypadáváním vlasů a pokud proti tomu nějak rázně nezakročí, brzy se přesune do skupiny již plešatých.

Pro pouhou jednu třetinu testovaných osob dopadl test dobře a dostali dobrou zprávu: „Gratulujeme! Vlasometr vypočítal, že s největší pravděpodobností nebudete do stáří plešatý.“. Kromě těchto informací nám anketa přinesla i další zajímavé poznatky týkající se dnešních mužů. 75 procent z celého vzorku 1,2 milionu mužů je často vystaveno stresu, který se v průběhu života pouze těžko odbourává. Pouze během krátkého časového úseku, kdy je člověk v důchodu, se většina dotazovaných mužů cítí být uvolněná a v klidu. Jasně se také ukázalo, že mnoho mužů trpí dalšími problémy s pokožkou hlavy jako jsou lupy nebo mastné vlasy. Každý čtvrtý muž trpí lupy a přibližně každý pátý muž si stěžuje na mastné vlasy.

Letos byla zprovozněna česká podoba tohoto virtuálního test plešatosti. Prostřednictvím tohoto testu mohou nyní mohou i čeští muži na www.vlasometr.cz seriózně nahlédnout do budoucnosti a zjistit, zda a případně kdy jim hrozí plešatost. Testovaným osobám je položeno šest otázek týkajících se věku, množství vypadaných vlasů za den a současného stádia plešatosti. Další otázky se týkají momentálního stresu, stavu vlasové pokožky a genetické dispozice. Získané informace se kombinují s vědeckými poznatky o cyklech růstu vlasů a na závěr je vypočítáno riziko vzniku plešatosti. Aktuálně byly potom otázky ještě rozšířeny o témata, která jsou pro výzkum velmi důležitá: energetický stav organismu, dědičné zatížení a stres.

zdroj: Bílý Medvěd Public Relations

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Panny, nepodléhejte lenosti a zkuste se dokopat k lepším výsledkům. Právě na ně je nadřízený zvyklý, proto si vše raději dvakrát rozmyslete. V posledních dnech bojujete s únavou, ale…

Nejčtenější články

Doporučujeme