Plodné období končí... a co bude dál? Vše, co je dobré vědět o menopauze

Plodné období končí... a co bude dál? Vše, co je dobré vědět o menopauze
Období, kterým končí plodnost ženy, se nazývá menopauza. K ukončení fertility však nedojde ze dne na den.

Cykly bez ovulace, tj. bez uvolnění vajíčka z vaječníku, se začínají postupně objevovat už po 30. či 35. roce věku, to znamená více než deset let před začátkem klimakteria.

„Ve 45 letech je neplodných asi 80 procent žen a v 50 letech je šance na spontánní otěhotnění téměř nulová,“ říká úvodem prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologickoporodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Přechod či klimakterium jsou termíny označující období, během kterého u žen dochází k vyhasínání funkce vaječníků a ztrátě plodnosti. Přestože jde o fyziologický proces, doprovázet jej mohou nejrůznější potíže.

„Přechod“ nepřichází náhle, je to proces pozvolný a zpočátku i nenápadný. S jeho prvními příznaky se žena může setkat už po čtyřicítce. „Klimakterium trvá přibližně dva, ale protáhnout se může i na čtyři roky. Průměrný věk žen v klimakteriu je podle statistik 49 až 51 let. Čas menopauzy, tedy posledního menstruačního krvácení, přichází individuálně a ovlivňuje jej řada faktorů -nejvýrazněji celkové zdraví ženy a genetická predispozice.

Pokud matka ženy pravidelně menstruovala do 55 let, je předpoklad, že na tom ona jako její dcera bude obdobně a menopauza se u ní dostaví později, než uvádí věkový průměr. To samozřejmě platí i opačně. Pokud žena ví, že její maminka přestala menstruovat v 38 letech, je vyšší pravděpodobnost, že i u ní dojde k předčasnému nástupu menopauzy,“ popisuje profesor Calda.

Změny, které převrátí život

Během klimakteria organismus ženy prochází velkými, nevratnými změnami. Jejich příčinou je snížení počtu folikulů ve vaječnících a následná změna v produkci některých hormonů.

„Dívky se rodí s pevně daným počtem folikulů, jejich množství se v průběhu života nezvyšuje, ba naopak, s každým ovulačním cyklem dochází k jejich úbytku. Pokud jejich množství klesne pod tisícovku, začíná klimakterium. V návaznosti na snížení počtu folikulů dochází k úbytku tkáně vaječníků a ke změnám v hormonálních hladinách, zejména ke snížení hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. Všechny tyto procesy signalizují ukončení plodného období ženy,“ vysvětluje gynekolog.

„Klimakterium má u každé ženy trochu jiný průběh. Dojít může ke zkracování délky cyklu, ale naopak i k jeho prodlužování. Tyto nepravidelnosti vždy vedou k úplné zástavě cyklu,“ dodává lékař.

Návaly, nespavost i deprese

Přechod je doprovázen mnoha potížemi, které se souhrnně označují jako klimakterický syndrom. Mezi ženami nejčastěji zmiňované obtíže patří návaly horka a pocení. Jmenované příznaky vznikají v důsledku poklesu hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. Nejde o problémy, které by ženu přímo ohrožovaly na zdraví či životě, ale statistiky ukazují, že až ve 25% případů mohou být tak silné, že znemožňují běžný život. Návaly horka přicházejí v různé intenzitě i četnosti a trvají od pár vteřin do půl hodiny.

„Období návalů může být různě dlouhé, obvykle trvá několik let a začít může i deset let před klimakteriem, kdy se jejich frekvence a intenzita zvyšuje v době před nástupem menstruace a ženy je často vnímají jako součást premenstruačního syndromu,“ uvádí profesor Calda. Dalším častým problémem je nespavost, se kterou se v klimakteriu setkává až polovina žen.

„Potíže s usínáním a opakované časté buzení vedou ke zvýšené únavě během dne. Potíže s nespavostí samozřejmě zhoršují i návaly a pocení, které se dostavují nejen během dne, ale i během noci,“ doplňuje odborník. Ke jmenovaným příznakům přechodu patří rovněž psychická labilita a deprese. Ty se častěji objevují u žen, které mají obavy ze stárnutí, dále pak u žen chronicky nemocných a osamělých.

Ani pomyšlení na sex

Klimakterium často doprovází i snížení sexuální apetence. Téměř polovina žen po menopauze uvádí, že jsou méně sexuálně aktivní, snížení zájmu o sex se postupně prohlubuje a může vést až k úplnému odmítání sexu a sexuálních aktivit. „V důsledku poklesu estrogenů dochází ke zvýšení vaginální suchosti, což způsobuje snadnější zranitelnost sliznic, nepříjemné pocity pálení až bolesti během sexu, ale i častější výskyt poševních zánětů. To vše negativně ovlivňuje prožívání milostných aktivit.

Potíže může umocňovat i problém s únikem moči, který se spolu s častějšími záněty močových cest v tomto období také objevuje,“ dodává lékař.

Jak přechod poznat?

Většina žen začne uvažovat o tom, že přišel čas klimakteria, v okamžiku, kdy zpozoruje nepravidelnost v menstruačním cyklu. „Nepravidelnost ale nemusí vždy znamenat příchod klimakteria. I po čtyřicítce, pokud žena pravidelně menstruuje, může dojít ke spontánnímu otěhotnění, vynechání či nepravidelnost cyklu může souviset též s řadou onemocnění, takže pokud tato situace nastane, je namístě gynekologické vyšetření. To by mělo zahrnovat ultrazvukovou diagnostiku a laboratorní stanovení hormonálního profilu z krve ženy. Na základě získaných údajů je možné stanovit diagnózu a určit pravou příčinu potíží,“ uzavírá profesor Calda.

Jedním z nejnápadnějších projevů doprovázejících klimakterium je změna délky a pravidelnosti menstruačního cyklu.

Další zdravotní potíže

Menopauza je rizikovým faktorem z hlediska řady zdravotních potíží. Mezi nejčastější patří:

• pokles dělohy

• potíže s udržením moči, únik moči

• pocit nucení na močení

• snížení kvality kůže

• chronický zánět dásní

• osteoporóza

• kardiovaskulární choroby (dle statistik po menopauze 4x vyšší riziko vzniku)

• onemocnění žlučníku (dle statistik po menopauze 2,5x vyšší riziko vzniku)

Související termíny

Premenopauza: doba od 40. roku věku ženy do období nepravidelného menstruačního krvácení. Menopauza: poslední menstruační krvácení, v širším významu se výraz používá i pro označení období jeden rok před a jeden rok po poslední menstruaci.

Perimenopauza: jeden rok před a jeden rok po menopauze (v tomto období jsou menstruační cykly nepravidelné). Postmenopauza: začíná rok po poslední menstruaci, v tomto období prožijí současné ženy asi třetinu svého života. Senium (geripauza): je období po 65. roce věku ženy.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Budete velmi vynalézaví při sestavování víkendového rodinného programu, což vaši blízcí ocení. Nebudete se nudit ani chvilku. Přesto byste si měli vyšetřit nějaký čas sami pro sebe. Máte…

Nejčtenější články