Když je necháte pnout se po plotě, pergole nebo jiné opoře, obklopíte se krásou a ještě vytvoříte zástěnu nebo úchvatné loubí. Zahrada díky tomu dostane zajímavý ráz.
Popínavé růže jsou velice oblíbené. Během let zmohutní, dají se řezat do vázy, pěkně voní a v poslední době je také velký výběr různě barevných kultivarů. Pokud pěstujete kupříkladu půdopokryvné nebo keřové růže bez větších problémů, bude se u vás dařit i těm pnoucím.
Laura Poláková
4. května 2024
Popínavé růže potřebují prostor
Nabídka růží je bohatá, důležité ale je nepodlehnout úžasným obrázkům z katalogů a nakupovat u osvědčených zahradníků, kteří zaručí, že sazenice jsou silné a životaschopné. Pro výsadbu růží je kromě podzimu ideálním obdobím i jaro, ovšem ještě předtím, než začnou pořádně rašit. Při nákupu se zajímejte o to, do jaké výšky růže vyroste, kolik tedy chce mít prostoru.
Popínavé růže mají své nároky – časem se rozrostou do šířky i výšky, proto už dopředu počítejte s dostatkem místa. Neměly by se sázet ani příliš blízko k hraně záhonu, aby později výhony nepřesahovaly do cestiček. Růže se sice dají i přesadit, ale když jim vyberete vhodné stanoviště hned, ušetříte si práci a rostlině určité trauma. Od počátku myslete také na to, že časem bude růže potřebovat pevnou oporu. Mýlil by se ten, kdo by si pnoucí růže představoval jako liánu, která se sama intenzivně uchytává na opěře.
Výhony růží je dobré vyvazovat i vodorovně, do prostoru.
Zakořeňují do hloubky
Méně zkušení zahrádkáři se domnívají, že růže vyžaduje po celý den plné slunce, ale není tomu tak, stačí jí dostatečně světlé a osluněné stanoviště, celodenní úpal by jí neprospěl. Vyžaduje také dostatek vzduchu, tedy ne například místo uzavřené domem, hustým porostem a tak dále. Co se týče půdy, pnoucí růže mají rády tu hlinitopísčitou, ne příliš kyselou. Nepohrdnou kompostem. Pro růže je třeba vždy vyhloubit hlubší jámu, pro „popínavku“ zhruba čtyřicet centimetrů hlubokou, rostlina potřebuje dostatek prostoru pro kořeny. Proto se kontejnerované růže prodávají ve vysokých úzkých nádobách. Vzhledem k hlubokým kořenům jim v létě vyhovuje větší zálivka ob jeden nebo dva dny.
Rostliny pravidelně kontrolujte, zda nejsou napadeny mšicemi nebo jestli je netrápí kupříkladu černá skvrnitost nebo padlí. Účinné prostředky na choroby poradí zkušený odborník.
Popínavé růže s pevnějšími šlahouny dlouho kvetou, bývají v květu celé léto až do podzimu a jsou v našich zahradách častější.
Liánovité růže neboli ramblery mají výhony ohebnější a pružnější a dorůstají někdy úctyhodných výšek. Kvetou ovšem jen jednou v roce. Výhonům se často musí pomoci, aby se uchytily na větev stromu, u kterého růže roste. Pokud byste chtěli vidět opravdu krasavce jménem 'Bobbie James' , zajděte před létem do zahradnictví u Krulichů v Praze-Břevnově. Popíná se po vysokém stromě a má několik metrů do výšky i šířky. Když pak rozkvete, je to rajská podívaná i vůně.