Po 30 letech manželství se z mého muže najednou stal chorobný žárlivec

17. 7. 2013
Po 30 letech manželství se z mého muže najednou stal chorobný žárlivec
Poslední zhruba rok mám pocit, že mi snad někdo vyměnil manžela. Svého muže znám pětatřicet let, skoro 30 roků jsme manželé. Vždycky si mě hlídal, ale tak nějak hezky, byl v tom humor a obdiv a nic nenormálního. Jenže to se před nějakou dobou změnilo. Najednou je strašně žárlivý a soužití s ním začíná být téměř nesnesitelné.

I dnes si živě pamatuju počátky našeho chození. Byli jsme spolužáci z gymnázia, Vašek chodil o dva ročníky výš a dohromady jsme se dali, když mi bylo šestnáct a jemu osmnáct. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, žádné žárlivé scény se tehdy neodehrávaly. To spíš já jsem byla trochu stíhačka.

Vašek byl jeden z nejhezčích kluků ve škole a navíc měl mamiku-generála, která mu pořád chtěla ve městě hledat „vhodnou partii“. V jejích očích jsem asi dlouho byla jen obyčejná holka, která pro budoucího pan inženýra nebude dost dobrá. Ale když jsme spolu chodili už sedm let a měli se pořád stejně rádi, nakonec si mě oblíbila a celá ta léta až do její smrti jsme spolu vycházely bez problémů.

A stejně bezproblémové bylo i naše manželství. Narodily se nám dva krásní kluci, kteří nám dělali a dělají radost. Jezdili jsme na výlety, po revoluci začali objevovat i zahraničí a manžel si mě vždycky pyšně vodil a dělalo mu dobře že se po mámě od dvou dětí chlapi na pláži ohlížejí.

„Musím si tě hlídat, aby mi tě někdo nepřebral,“ smál se vždycky. Nevadilo mu, když jsem se opalovala nahoře bez nebo když jsem se usmála na číšníka v restauraci. Choval se zkrátka rozumně.

Z manžela je mrzout a žárlivec

Kdy se to změnilo? Zhruba v dobu, kdy se naši synové začali osamostatňovat a odstěhovali se. Netvrdím, že to s tím přímo souvisí, asi je to víc dohromady. Hlavně asi manžela chytla nějaká druhá míza nebo co. U něj se ovšem neprojevuje (což je samozřejmě dobře) naháněním mladých holek a nějakým dokazováním si, že je stále mladík. Spíš se z něj stal mrzout, kterého nic moc nebaví, ale zároveň je dost čilý na to, aby sledoval, jak si já užívám života.

Slyšela jsem totéž od více svých kamarádek, když jsme tohle téma probíraly. Zatímco my, padesátileté ženské, po odchodu dětí z domu ožíváme a vracíme se ke spoustě dřívějších zálib nebo objevujeme nové, naši chlapi „dědkovatí“ a jejich nejlepším kamarádem se stává televizní ovladač. Jenže zatímco jejich partneři se na kafíčka, hospůdky, výlety a aerobiky svých poloviček dívají shovívavě – možná i s úlevou, že se zabaví i bez nich, můj muž to má přesně naopak.

Vzal si do hlavy, že jsem nějaká moc aktivní a činorodá a že to určitě není jen tak. Nejdřív to ještě bylo humorné. „Co tě to napadlo chodit v padesáti na aerobik? V tom bude nějakej chlap,“ smál se mi. Jenže postupně už se nesmál a začal tyhle výroky myslet zcela vážně!

Ať se hnu kamkoli, je mu to podezřelé. Když si jdu sednout s kamarádkami, nejméně dvakrát mi volá, jestli tam pořád jsem a s kým. Na cvičení se mi nedovolá, a tak mi začal chodit naproti. Prý pro moji bezpečnost, abych nechodila večer domů sama. Ve skutečnosti ale šmíruje, kdo tam chodí.

Když zjistil, že tam, kde cvičím, je i posilovna plná chlapů, málem vyletěl z kůže. „Co tě má nějaký fracek co očumovat,“ skoro na mě křičel. Vysvětlovala jsem mu, pořád ještě s úsměvem, že kolem posilovny projdu hodně zpovzdálí. „A především, co by ti tam viděli na staré bábě, jako jsem já?“ Prý ať si nemyslím, že tyhle typy zná. Rádi si zvedají sebevědomí a balí starší ženské. To už mi přišlo docela trapné.

Soused je pro něj nepřítel číslo jedna

Vrchol ale nastal, když jsme dostali nové sousedy. Bydlíme v řadovce a máme společné ploty. Důchodci vedle nás domek prodali a odstěhovali se k dětem a místo nich se nastěhoval manželský pár asi o deset let mladší než my. Po pár dnech jsem se s pánem zapovídala na zahradě přes společný plot, diskutovali jsme čistě o zahrádkářských věcech.

Můj muž stál celou dobu za záclonou, a když jsem přišla dovnitř, ztropil mi hysterickou žárlivou scénu, jakou jsem do té doby znala leda z filmů. „Co to mělo znamenat? O čem ses s ním takovou dobu vybavovala? Připadám si jako úplnej pitomec!“ hulákal. Já jen v šoku zírala a nezmohla se na slovo, což si vyložil tak, že se cítím provinile a nevím, co říct.

Nakonec jsem se vzpamatovala, vynadala mu, aby se probral a radši se šel s novým sousedem seznámit. Ani ho to nenapadlo. Od toho dne ho nesnáší, a dokonce mu ani neodpovídá na pozdrav. Ten chudák přitom vůbec netuší proč.

A manželovo chování se pořád zhoršuje. Nechce se mnou nikam chodit, jednak je líný a jednak má pocit, že by mě snad každý chlap okukoval. V tomhle věku! Ale když si někam vyrazím sama – naštěstí jsem se od něj nenechala znechutit a odmítám se kvůli němu svých koníčků vzdát – je kvůli tomu hádka před odchodem i po něm.

Jsem celkem mírná povaha, takže jsem se naučila ho částečně nevnímat, nechám ho vykřičet a pak řeknu něco ve smyslu, že mě těší, že mě považuje za takovou atraktivní krasavici. Ale popravdě mě to čím dál víc štve a hlavně unavuje. Kdo má ty věčné výčitky a nářky a scény pořád poslouchat?

Když jsem se ho ptala, proč se takhle chová, nedokázal mi odpovědět. Opravdu mi to připadá, že má nějakou vlastní krizi padesátníka a tohle je jeden z jejích projevů. Je možnost, že ho to zas přejde? Přece takhle nebude vyvádět i v sedmdesáti. Jenže jak dlouho se tohle dá vydržet?

Štěpánka, 53 let

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte za sebou výbušnější období, ale to už je naštěstí minulostí. Rozhodli jste se nebrat věci osobně a problémům se prostě vyhýbat. O ničem hluboce nekonverzujete a do vášnivých debat se…

Nejčtenější články

Doporučujeme