Po čem muži touží ( a holky taky)!

19. 10. 2010
Po čem muži touží ( a holky taky)!
Vždycky jsem si přála mít sondu, kterou bych pronikla do mužské hlavy, abych konečně pochopila, jak tento zvláštní „živočišný druh“ uvažuje. Časem jsem zjistila, že je někdy možná lepší nic nevědět. Ale stejně – láká vás také poznat, co chlapi vlastně chtějí?

Možná že ten pocit občas přepadá i vás. Najednou se mi začne zdát, že je v našem vztahu něco špatně. Stačí mi k tomu pár indicií. Třeba to, že mi můj miláček tři večery po sobě nepošle SMS s přáním dobré noci.

Na týden se odjede válet k mamince a nenamáhá se mi to dopředu říct, natož aby se zeptal, jestli náhodou nechci jet s ním. A ve finále si bez jediného slova ode mě odnese své triko na spaní!

Po čtrnácti dnech trápení, kdy trávím večery bezesným převalováním se v posteli, kamarádky ničím polohysterickými výlevy a záchvaty pláče střídá sebevědomé prohlášení, že žádného chlapa k životu nepotřebuju a už vůbec ne TAKOVÉHO osla, to vše ve frekvenci po pěti minutách, na něj konečně udeřím.

Na můj dotaz: „Děje se něco?“ nebo razantnější „Nechtěl bys mi něco říct?“ očekávám, že kápne božskou a přizná, že mě v jeho srdci vystřídala o 5 let mladší a 10 kg hubenější blondýna, mě odmění nehraným a naprosto nefalšovaně udiveným pohledem.

On si ničeho nevšiml a nic neřeší: „Vše je o. k.“ a „To tričko jsem si vzal vyprat k sobě, když sis stěžovala, že toho teď máš tak hodně.“ Plesk! Je mi trapně a slibuji si, že příště už nebudu taková hysterka, co za vším něco hledá. Vydrží mi to do doby, než zapomene na můj svátek…

Krajky, podvazky a tanga

Pochopit tak mužské myšlenkové procesy. Zjistit, co je doopravdy vzrušuje a co jim připadá sexy, abych se podle toho mohla zařídit, nebo taky ne… (Buďte v klidu, oni mají s námi úplně stejný problém.) Alespoň částečné rozhřešení jsem našla ve výzkumné studii, kterou letos v červnu zpracovala firma Confess Research s.r.o. pro značku Carte Noire, kávu ve znamení touhy.

Ta se pokusila definovat touhu ve vztahu mezi mužem a ženou pomocí průzkumu mezi Čechy a Češkami ve věku od 25 do 45 let. Výsledky jsou místy očekávané (no jasně, chlapi zhusta zmiňují sex), občas ale i velmi překvapivé. Zvlášť když se jedná o naše ženské předpoklady – tedy když respondentky odpovídaly na otázku, co si ony myslí, že muži chtějí.

Milé dámy, průzkum ukázal, že občas střílíme hodně mimo a chlapy až tak přečtené nemáme. Nebo je v jistých záležitostech přeceňujeme – třeba když si myslíme, že dokážou nějak významně rozlišovat barvu a materiál našeho spodního prádla. Studie prokázala, že my ženy si myslíme, že je pro muže barva (nejlépe černá) a materiál (nejlépe krajky) prádla, to vše doplněné vysokými podpatky, popřípadě punčochami a korzetem, mnohem důležitější, než tomu je ve skutečnosti.

Ano, muži připouštějí, že na ně nejvíc fungují tanga, ale jestli jsou krajková nebo bavlněná, je až tak netrápí. A vlastně to ani nemusejí být tanga… Klasické kalhotky, které my odsuzujeme coby asexuální hrůzu, nejenže vůbec nevadí, ale dokonce jim připadají víc sexy než samotné punčochy! A barva? Černá je fajn, ale červená ani bílá nejsou k zahození, vlastně na barvě nesejde. No, já osobně si tedy hezké prádlo budu kupovat dál, ale spíš jen pro vlastní dobrý pocit než pro naivní představu, že to můj drahý nějak zvlášť ocení.

Chlap? Je barvoslepý!

„Zjednodušeně řečeno, muži jsou barvoslepí a krajně nevnímaví k pro ně nepodstatným detailům, když jdou na věc,“ usmívá se partnerská terapeutka PhDr. Jana Tomačáková. „Problém nastává v okamžiku, kdy to, co je pro muže nepodstatný detail, je pro ženu zásadní věc. Průšvih to může být, pokud jde o pohled na péči o děti či na pořádek v domácnosti. Když se jedná „jen“ o spodní prádlo, nemá smysl se na ně zlobit.

Vybavila je tak příroda. Sledují vás a důkladně skenují před tím, než dojde k akci. Když už vás ale vyhodnotí jako objekt, který jim stojí za námahu, pak už takové prkotiny typu materiál nebo barva spodního prádla skutečně nevnímá. Jistě, kdybyste měla na sobě nějaké extrémně příšerné bombarďáky po prababičce, tak to pravděpodobně zaregistrují, ale to, co je pro ně v normě přijatelnosti, je nijak netrápí,“ vysvětluje s patřičnou dávkou nadhledu psycholožka.

Peníze nestačí

Odvěká snaha aspoň se přiblížit na „nepřátelské území“ láká spisovatele i filmaře, kteří vymýšlejí nejrůznější zápletky, jak má dojít k onomu zázraku, kdy najednou muž pochopí, co žena doopravdy chce. Pánové, pokud se vám čirým omylem dostala do rukou Juicy, když jste na návštěvě u své přítelkyně nevěděli co si vzít s sebou k rannímu posezení na toaletě, velebte nebesa. Ten zázrak je tady! Vězte, že české ženy nejčastěji ve vztahu touží po lásce, na druhém místě po porozumění a hned poté po spolehlivosti a důvěře. Zatímco vy jste přesvědčeni o tom, že toužíme v první řadě především po penězích, respektive po finančním zajištění!

Sex až na prvním místě

Obě pohlaví se naopak vzácně shodují na tom, že muži nejvíce touží ve vztahu se ženou po sexu. Ano, sami pánové přiznávají, že je to pro ně prostě to nejdůležitější. Na druhém místě ale chtějí mít muži ve vztahu lásku, na třetím pak porozumění, spolehlivost a důvěru. V tomto ohledu ženy chlapy trochu podceňují, myslí si totiž, že hned po sexu je pro ně důležitý klid, tolerance a kus žvance! Kupodivu, tuhle „svatou“ trojici, naši muži vůbec nezmiňovali. Ano, bylo by to jistě fajn, ale přece jenom, víc než řízek je pro ně důležitá důvěra a klídek lásku nenahradí.

No, nejsou tak špatní, ty kluci český… Ale mají svoje limity, a kvůli nim vznikají nejčastější partnerské hádky. Jsou prostě jiní a chceme-li harmonii, měly bychom to přijmout a respektovat jako fakt, s nímž je třeba se naučit žít. „Muži se skutečně pohybují v jiných myšlenkových mapách a nemá smysl se na ně v tomto ohledu zlobit. Naše očekávání, že sami vycítí, co nás trápí a pochopí, co od nich chceme bez toho, abychom jim to jasně řekly, je nereálné.

Muž prostě není a ani nemůže být (tedy pokud to není například zvlášť empatický gay) vaše kamarádka, se kterou semelete páté přes deváté a vám je dobře už jen proto, že jste se vymluvila. Muž když slyší problém, snaží se okamžitě hledat řešení. A mnohdy velmi urputně. I když vám tím leze na nervy, protože vy se potřebujete jen vypovídat. Pokud máte na muže nějaký požadavek, předneste mu jej v krátkých, jasných, dobře srozumitelných větách. To není myšleno nijak urážlivě, mužský mozek je nastaven na přijímání jednoznačných informací a ženské promluvy v hádankách a jinotajích ho v lepším případě matou, v tom horším přivádějí k nepříčetnosti,“ vysvětluje PhDr. Jana Tomačáková.

Co nám chybí ve vztahu

Nejčastěji jsme si ve výzkumné studii stěžovaly na to, že nám ve vztahu scházejí nové podněty, a to výrazně častěji než pánům. Zkrátka se nudíme. Zatímco pánům domácí pohoda na gauči a sledování sportovních přenosů připadá jako dostatečně atraktivní program, nám chybějí výlety, romantika, zábava… A co naopak ve vztahu nejvíc chybí mužům? Asi nebudete překvapené – je to opět sex. Ženy vedle nudy nejčastěji žehrají na nedostatek důvěry a sexu (proboha, tak proč si nevyhovíme?), schází nám spontánnost, ale i klid a pohoda. Pánové hned vedle nedostatku sexuálního vyžití zmiňují rovněž nudu, tedy absenci nových podnětů a jaksi mají pocit, že jejich drahé polovičky o sebe málo dbají – prý máme málo fyzické kondice a dopřáváme jim rovněž méně svobody než by chtěli.

Vžitá klišé nefungují

Ještě že to mezi námi dokáže tak jiskřit, protože po tom všem se člověku hrne do mysli otázka, proč vůbec dva takto odlišné živočišné druhy spolu zkoušejí žít. Touhu v muži spolehlivě vzbudíte svým úsměvem, musíte mít však také hezkou postavu a celkové charisma. Možná se budete divit, ale rozhodně jim není jedno, jestli máte v hlavě vymeteno, chtějí partnerku inteligentní, s níž si můžou jít sednout na kafe bez toho, aby omdlévali hrůzou, jakou „perlu“ pronese. A absence upřímnosti? To vás rovnou diskvalifikuje.

Zato vžitá klišé, která jsme už stokrát slyšely a jsou nám neustále předávány jako zaručené recepty na to, jak zaujmout chlapa, v reálu moc nefungují. Zdánlivá nedostupnost, zahrávání si i předstíraná bezbrannost a nejistota mají v dnešní době spíše negativní účinky na mužské libido. Nejvyšší čas přestat si hrát na zoufalou chudinku, stejně jako na tajemnou Matu Hari. Není-li to ve vás upřímně, budete působit spíš jako špatný komik než femme fatale.

Na něčem se ale shodneme všichni. Ať už máme v kolonce pohlaví v občanském průkazu napsáno muž nebo žena, nejvíc ze všeho toužíme po harmonii, lásce a vztahu a potom… POŘÁDNĚ SE VYSPAT. Takže když už nic jiného, hezky se dneska večer vyspěte!

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Juicy.

ČTĚTE TAKÉ:
Obujte své děti do pohodlí!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Citovou spřízněnost provází větší vášeň, takže se ocitáte na vrcholu blaha, vaří se ve vás přemíra krásných emocí. Dnešní den je velmi vhodný pro sdílení společných zájmů či koníčků,…

Nejčtenější články

Články odjinud