Počasí se vymklo kontrole! Letos očekáváme globální katastrofu, varují vědci

21. 8. 2015
Počasí se vymklo kontrole! Letos očekáváme globální katastrofu, varují vědci
Oceánské proudy El Niño a La Niña v následujících letech získají na intenzitě. V kombinaci s globálním oteplováním mohou působit obrovské škody!

Vědce stále více znepokojuje zvyšování emisí skleníkových plynů. Globální oteplování má velký vliv na cyklické přírodní procesy. Vědecká studie publikovaná v časopise Nature uvádí, že pokud se lidstvu nepodaří snížit objem skleníkových plynů, bude dopad na počasí na planetě katastrofální!

El Niño a La Niña jsou běžné přírodní jevy, které se pravidelně opakují. Kvůli změnám klimatu však hrozí, že se jejich chování radikálně vychýlí a důsledky budou nedozírné.

Vědci hovoří o „meterologickém dramatu“. Varují před intenzivními záplavami i silnými, dlouhými obdobími sucha. Naposled si svou daň mimořádně silný El Niño vybral v letech 1997 až 1998. V Kalifornii a Mexiku způsobil ničivé záplavy. Filipíny a Ekvádor postihla extrémní sucha, Brazílii sužovala vlna veder, USA mrazy a sněhové vánice.

Další silný El Niño očekávají klimatologové letos. Meteorologické modely předpovídají, že Filipíny opět zažijí mimořádné sucho, se stejným problémem se bude potýkat i Indonésie a Austrálie.

Evropa kvůli El Niñu zažije velmi horké a suché léto, které vystřídají intenzivní lijáky, a poté přijde mrazivá a suchá zima.

Zdroj: TN.cz

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nečekaná návštěva vám zpříjemní vcelku nudný den. Pokud jste naopak bez nálady a nikoho nečekáte, vyrazte si s rodinou někam do přírody nebo do aquaparku. Na další pracovní týden naberete…

Nejčtenější články

Doporučujeme