Počet onemocnění černým kašlem v ČR dramaticky roste

Počet onemocnění černým kašlem v ČR dramaticky roste

Černý kašel (dávivý kašel, pertuse) může postihnout každého z nás. V roce 2012 bylo v ČR zaznamenáno 738 případů onemocnění, tedy více než dvojnásobný nárůst počtu hlášených případů oproti roku 2011. Dosavadní údaje naznačují, že v letošním roce dojde k překročení počtu nemocných z roku 2012.

Nejvíce nemocných a hospitalizovaných je dlouhodobě registrováno u dětí a dospívajících do dvaceti let věku. Počet nemocných černým kašlem však narůstá i u populace produktivního věku a u seniorů. Onemocnění se tak nevyhýbá ani těm nejstarším z nás: v roce 2010 byl nejstarším potvrzeným případem černého kašle dokonce 99letý pacient.

Právě adolescenti a dospělí jsou hlavním zdrojem onemocnění pro nejmenší, dosud neočkované děti. Pro tyto děti může být průběh onemocnění černým kašlem nejzávažnější: od roku 2005 zemřely v ČR v souvislosti s černým kašlem již 4 neočkované děti ve věku do čtyř měsíců. Právě nejbližší rodina (matka, otec, sourozenci a prarodiče) bývá nejčastějším zdrojem onemocnění pro nejmenší děti. Novorozenec se tak může černým kašlem nakazit již v porodnici například od své maminky či jiných osob ve své blízkosti.

Očkování proti černému kašli ani prožité onemocnění sice nikoho z nás dlouhodobě neochrání před možností onemocnět; po očkování u většiny populace totiž vydrží ochranné protilátky asi 3 – 5 let, ale zůstává tak jedinou a nejlepší prevencí onemocnění.


Zdroj: přednáška MUDr. Kateřiny Fabiánové, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí, CEM, Státní zdravotní ústav

Doporučujeme

Články odjinud