Podle čeho se řídit při výběru dětské autosedačky?

30. 5. 2006
Podle čeho se řídit při výběru dětské autosedačky?
Blíží se platnost nových pravidel silničního provozu, ve kterých je obsažena povinnost používání dětských autosedaček. Dá se očekávat, že se v různých nabídkách a akcích objeví hodně „výhodných“ autosedaček, které učiní novým pravidlům zadost za pár peněz. Takovéto řešení vás ochrání před pokutami, ale nemusí v případě nehody ochránit vaše dítě a o to jde především.

Jak vybrat správnou autosedačku? Je dobré podívat se na výsledky crash testů například u německého automotoklubu ADAC. Všechny kvalitní sedačky bývají vždy pouze evropského původu. Nejlépe bývají hodnocené německé značky Concord a Römer. Pro každý věk dítěte je vhodné jiné provedení autosedačky.

Od narození do cca 13kg je nejvýhodnější používat skořepinovou autosedačku, která také může posloužit jako nosítko, lehátko na krmení, houpačka a lze ji také připevnit na některé kočárky.

Dítě je upoutáno v sedačce tříbodovými pásy. Tyto sedačky se upoutávají pásy z auta vždy proti směru jízdy. To umožňuje lepší ochranu dítěte. Při čelním nárazu je lépe chráněna hlava dítěte, krční páteř a celá zadní část tělíčka. Počet těžkých zranění díky tomu klesá.

Když potřebujete na dítě vidět a umístíte ho na přední sedadlo, je nutné deaktivovat čelní airbag, který by byl v případě nehody pro dítě velkým nebezpečím. V této sedačce dítě můžete převážet dokud nedosáhne limitní váhy povolené výrobcem. Většinou dítě dříve přeroste sedačku a nožičkami naráží na opěradlo sedačky v autě.

V této kategorii patří mezi nejlépe hodnocené Chicco Autofix (3363,-) a Römer Babysafe (3506,-). Ekonomicky výhodná (1614,-Kč) a při tom dostatečně bezpečná je Chicco Synthesis (ceny uvedené na www.dino.cz). Také je možno zakoupit sedačku, která slouží od narození do 4 let, jako například Concord Ultimat (6261,-), Chicco Vector (3039,-). Vždy je ale lepší mít autosedačku určenou pro daný věk, než kompromisní řešení. Tyto sedačky sice obsáhnou delší období, ale většinou poskytují výrazně menší úroveň ochrany.

Od 9 kg se již používají sedačky, které se upoutávají pouze po směru jízdy. Sedačky mají vlastní pětibodové pásy k upoutání dítěte a do vozu se připoutávají pásy z auta nebo úchyty Isofix, pokud jsou jimi sedačka i auto vybaveny.

Sedačky většinou bývají polohovací, takže je v případě potřeby můžete upravit více do lehu, což jistě oceníte zvláště, když dítě usne.

U této kategorie je také velice důležité, aby autosedačka měla vysunuté bočnice a poskytovala tak dostatečnou ochranu proti bočnímu nárazu. Na trhu je hodně sedaček s homologací, které tuto ochranu nemají! Při bočním nárazu pak sedačka dítě neochrání.

V testech této kategorie bývají nejlépe hodnocené Römer Duo Plus (ISOFIX) (7211,-), Römer King TS Plus (4931,-), Concord Trimax (3791,-) a Chicco Key 1 (4000,-).

Sedačky této kategorie se používají do 18kg váhy dítěte (cca do 4 let) nebo dokud dítě nepřesáhne hlavou okraj sedačky. I když některé z těchto sedaček jsou určeny až do váhy 36kg, musí se u nich po dosažení váhy 18kg odmontovat opěradlo a do 36kg pak slouží pouze sedák.

Praktičtější a bezpečnější je sedačku po dosažení 18kg prodat a zakoupit sedák s opěradlem z další kategorie 15-36kg.

Důležité je, aby opěrka hlavy, ve které bývá autopás uchycen, byla posuvná a dala se přestavovat podle aktuální výšky dítěte. Když se pás nedá výškově přestavit, může být sedačka pro dítě i nebezpečná. Pás vedený přes krk dítěte představuje vážné nebezpečí.

Také u této řady sedaček věnujte pozornost tomu, jakou boční ochranu dítěti poskytuje a z jakého materiálu je vyrobena. Určitě se vyhněte autosedačkám z polystyrénu.

V této kategorii patří mezi nejlépe hodnocené Concord Lift Evo (3221,-), Concord Lift Protect (2936,-), Römer Vip (2651,-) a Römer Kid (3221,-).

Všechna zmíněná provedení autosedaček můžete shlédnout na www.dino.cz, odtud jsou čerpány i uvedené ceny. Dítě vozte v autosedačce stále a to i na velmi krátké vzdálenosti. Zvykne si na to, nebude mu to vadit a také lépe uvidí ven z vozu. Šťastnou a bezpečnou cestu.

Zdroje: TSC/Emmen, www.concord.de, www.britax-romer.de

Soutěž s obchodem Dino.cz

Nyní můžete vyhrát v soutěži s obchodem Dino.cz autosedačku Chicco Quasar nebo originální nákrčník a hračku na pás Concord - dle výběru výherce.

Otázka zní: Kolik kusů autosedaček má shop Dino.cz přímo na prodejně? Nápovědu hledejte na stránkách www.Dino.cz.

Soutěž je ukončena. Správná odpověď je 60kusů. Vyhrává čtenářka: JMyska

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Přelom týdne proběhne bez větších komplikací. Ke všem kolegům se chováte slušně a nenadřazujete se. Vaše schopnosti jsou totiž aktuálně mnohem lepší. I přes pomalejší pracovní tempo si…