Podzimní rovnodennost je nejen astronomický jev, ale i období hlubokého spojení s přírodou, naším vnitřním světem a celkovým cyklem života. Je to doba, kdy můžeme slavit úspěchy a připravit se na období klidu a regenerace, které nás čeká s příchodem dlouhých zimních nocí.
Co je podzimní rovnodennost a kdy začíná
Podzimní rovnodennost v roce 2024 připadá na neděli 22. září: přesně ve 14.43 vstoupí Slunce do znamení Vah. Tento okamžik symbolizuje vyrovnání dne a noci – čas, kdy světlo i tma mají stejnou délku. Rovnodennost je každoročním astronomickým jevem, který nastává dvakrát do roka: na jaře, kdy astronomická zima přechází v astronomické jaro, a na podzim, kdy astronomické léto vystřídá astronomický podzim.
Nastává období, kdy dny budou kratší a noci delší, a to až do zimního slunovratu, kdy noční období dosáhne svého vrcholu.
Mabon: Keltové a jejich oslavy podzimní rovnodennosti
V minulosti byla podzimní rovnodennost oslavována jako významný čas sklizně a přechodu. Ve starověké keltské tradici se tento den nazýval Mabon, svátek úrody a díků za hojnost přírody. Mabon byl mladý bůh světla a syn Matky Země. V keltské mytologii byl tento svátek chápán jako čas, kdy se Mabon stává zajatcem temnoty a příroda se začíná ponořovat do období klidu a ticha.
Jak vnímali podzimní rovnodennost naši předkové a jak se na přicházející podzim naladit? Podívejte se na video:
Během Mabonu lidé děkovali za sklizeň, přinášeli oběti bohům, pořádali hostiny a slavnosti, kde se sdílely plody pole a sadů. Oslavy rovnodennosti měly zajišťovat rovnováhu mezi světlem a tmou, ale i mezi lidskými činnostmi a rytmem přírody. Zemědělci se loučili s aktivní sezónou a připravovali se na nadcházející zimní odpočinek.
Co je rovnodennost?
Rovnodennost (latinsky aequinoctium) znamená stejnou noc. Během tohoto období je zemská osa kolmá na sluneční paprsky, což způsobuje, že den i noc jsou přibližně stejně dlouhé. Na podzim rovnodennost označuje okamžik, kdy se Slunce nachází přímo nad rovníkem a postupně se přesouvá na jižní polokouli. Tím začíná období, kdy dny budou kratší a noci delší, a to až do zimního slunovratu, kdy noční období dosáhne svého vrcholu.
Jak byla podzimní rovnodennost chápána v historii?
Mnoho starověkých kultur vnímalo rovnodennost jako důležitý přechodový moment. V římské tradici byl podzimní svátek zasvěcen bohyni Pomoně, ochránkyni plodů a sadů. Starověcí Egypťané rovnodennost spojovali s návratem boha světla Hóra a Indové ji vnímali jako oslavu harmonie mezi mužskou a ženskou energií. V Japonsku se rovnodennost slaví jako Shūbun no Hi, kdy rodiny navštěvují hroby svých předků a připomínají si důležitost rovnováhy mezi přírodou a životem.
Kdy je 1. podzimní den
Astronomicky začíná podzim právě s podzimní rovnodenností, tedy 22. září 2024. Od tohoto okamžiku se dny budou postupně zkracovat a noci prodlužovat, což přináší i zřetelné změny v počasí. Stromy začnou ztrácet své listí, příroda se připraví na odpočinek a příchod zimy.
Jiřina Sivcová
19. září 2024
Jak přivítat podzim?
Podzimní rovnodennost můžeme pojmout jako příležitost k tomu, abychom si uvědomili cykly přírody a harmonii mezi světlem a tmou v našem životě. Pokud se vám stále nechce rozloučit s létem, zkuste dát podzimu šanci jedním z následujících tipů:
-
Oslavte ho hojností: Uspořádejte malou hostinu z lokálních podzimních plodů, jako jsou jablka, dýně, ořechy či kořenová zelenina. Sdílení jídla s přáteli a rodinou je symbolickým aktem vděčnosti za úrodu.
-
Vychutnejte si přírodu: Udělejte si procházku v lese nebo parku a vnímejte proměny přírody kolem sebe. Podzim nabízí jedinečnou krásu, kterou můžete zachytit i fotografiemi, malbami nebo sbíráním podzimních plodů.
-
Vneste podzim do svého domova: Z procházky si přineste barevné listy, žaludy, šišky, šípky a další přírodniny typické pro nastávající roční období. Přidejte dýně, okrasné trávy či cokoliv, co máte v oblibě. Vyberte místo, kam vše naaranžujete, a doplňte je o svíčky v teplých podzimních barvách. Pohled na toto zátiší vám bude připomínat, že i období klidu a tmy má svůj význam.
-
Reflektujte a plánujte: Podzimní rovnodennost je vhodným časem k zamyšlení. Využijte rovnováhy dne a noci k reflexi toho, co se vám v uplynulé části roku podařilo, a promyslete, co byste ještě rádi zvládli do konce roku. Podzim je také časem plánování a přípravy na zimní období.
-
Díky za přítomnost: Zkuste si zapsat vše, zač jste vděční, a pravidelně svůj seznam rozšiřujte. Rovnodennost nám připomíná, že je důležité najít rovnováhu mezi dary, které dostáváme, a tím, co nabízíme.
Anežka Arnsteinová
17. září 2024