Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Pohled do mísy: Co o vás prozradí barva a konzistence stolice?

Podíváte se občas před spláchnutím, co po vás na toaletě zůstalo? Měla byste. Barva, struktura, tvar i odér stolice totiž ukážou, jak jste na tom se zdravím a co vám momentálně chybí.

Kdy jít k lékaři?

Barva a konzistence stolice se mohou dočasně změnit v závislosti na tom, co jste jedli, ale pokud zjistíte, že změna trvá týden nebo déle a nedokážete ji vysledovat k žádné nedávné změně stravy, jděte k lékaři.

Jak si podpořit trávení? Mrkněte na video:

Pokračování 2 / 11

Co je normální a co už ne

Zdravý člověk může chodit na stolici dvakrát denně. Za normální se považuje také frekvence jednou denně nebo jednou za dva dny v závislosti na tom, kolik a jakého jídla sníme. Některé projde trávicím traktem rychleji, jiné, jako například maso, pomaleji.

Frekvenci vyprazdňování ovlivňuje také množství tekutin, které vypijete. Platí přímá úměra, že se s množstvím vypité tekutiny také snižuje frekvence chození na záchod.

Pokračování 3 / 11

Krev ve stolici

Pokud máte pocit, že ve stolici máte krev, neváhejte a jděte k lékaři, obzvlášť pokud je promíchaná se stolicí nebo je přímo v ní. Pokud se ale z ničeho nic krev objeví, nemusí jít o nic vážného. Většinou jde o krev z anální trhlinky nebo hemoroidů.

Poznáte ji tak, že je jasně červená a objevíte ji většinou na povrchu exkrementu, na toaletním papíru nebo v míse. V tomhle případě stačí koupit v lékárně mast nebo anální čípky a ke gastroenterologovi se objednat, jen když problém nezmizí. Červenou stolici můžete mít také po požití většího množství rajčat nebo červené řepy.

Pokračování 4 / 11

Hnědá

Zdravé exkrementy jsou středně hnědé, hladké a pomalu klesají ke dnu toaletní mísy. Za hnědou barvu „mohou“ odumřelé bakterie z tlustého střeva a také žluč. Pokud je s naším zdravím všechno v pořádku, neměla by stolice zanechávat na stěnách mísy stopy, které se budou špatně omývat.

Pokračování 5 / 11

Černá

Příčinou černé stolice bývá krvácení v jícnu, žaludku nebo tenkém střevě. Pokud jste tedy nepolykali živočišné uhlí nebo jídlo a potravinové doplňky s vyšším obsahem železa nebo i aspirin, popřípadě borůvky nebo lékořici, a máte černou stolici, urychleně vyhledejte doktora.

Pokračování 6 / 11

Světlá až bílá

Stolice, která má našedlou, světlou, jílovitou a mastnou konzistenci, silně zapáchá (zápach způsobují nestrávené tuky z jídla) a objevují se okolo ní v míse mastné skvrny, znamená, že můžete mít potíže se žlučníkem, žlučovody, žloutenku, chronický zánět slinivky nebo problémy s játry. Mohou ji zavinit také léky snižující kyselost žaludku.

Pokračování 7 / 11

Nažloutlá

Takovou stolici mají lidé s podrážděným tračníkem nebo ti, jejichž zažívacím traktem procházejí potraviny hodně rychle. Žlutou barvu způsobuje malá produkce žlučové soli z jater nebo bakteriální infekce ve střevech. Za nažloutlou barvu může také některé koření, jako je například kari, šafrán nebo kurkuma. Pokud jste je předtím jedli, nemusíte mít z nažloutlé stolice žádný strach.

Pokračování 8 / 11

Zelená

Zelená stolice se objeví, pokud máme problémy s játry – zelená barva je způsobená přebytkem žluči. Může být ale způsobená i tím, že jsme jedli hodně zelené listové zeleniny, třeba špenátu.

Pokračování 9 / 11

Tenká jako provázek

Pokud máme moc tenkou stolici, může být příčinou skutečnost, že průchodu stolice střevem brání nějaká překážka. Může to být polyp nebo i nádor. Pokud ji takovou máte dlouhodobě a ještě máte pocit neúplného vyprázdnění, střídá se vám průjem se zácpou a bolestí, rychle jděte k lékaři.

Pokračování 10 / 11

Těžká

V případě, že málo pijeme a nejíme téměř žádnou vlákninu nebo chodíme na WC jednou za několik dní, máme tuhou těžkou stolici. Exkrementy pak zůstávají v těle déle a zatuhnou. Střevu to škodí, potrava v něm zahnívá a tvoří se více toxinů. V ideálním případě by stolice měla projít tlustým střevem během 72 hodin.

Pokračování 11 / 11

Plave

Pokud se drží na hladině, znamená to, že jsme jedli hodně vlákniny. Houbovitá stolice, která ale neklesá ani po chvíli, signalizuje blížící se průjem, infekční choroby, cizopasníky ve střevě nebo to, že vaše tělo špatně absorbuje tuky.

Pokud k tomu ještě silně zapáchá a je objemnější, mohlo by to signalizovat špatnou činnost slinivky – a to už byste měli neprodleně navštívit lékaře – tedy v případě, že je toto častý jev. Stejně totiž mohou exkrementy vypadat, pokud jste se přejedli salátů, luštěnin a podobně.

Doporučujeme

Články odjinud