Pohovor? Nepodceňujte přípravu!

Pohovor? Nepodceňujte přípravu!

A je to tady… Již nějakou dobu reagujete na inzerované nabídky práce a teď se vám konečně vysněná firma ozvala a pozvala vás na pohovor. Možná si myslíte, že právě vy jste tím ideálním kandidátem na obsazovanou pozici. Stejný pocit ale má i řada dalších, kteří prošli prvním kolem výběrového řízení a byli pozváni k osobnímu pohovoru. Vy musíte personalitu přesvědčit, že tím ideálem jste právě vy. Jak na to?www.prace.cz

 • Je-li pozice obsazována znovu, z jakého důvodu se uvolnila?
 • Jaká jsou klíčová kritéria úspěšné práce na této pozici?
 • Jaké jsou pro tuto pozici pravomoce a zodpovědnosti?
 • Jaké jsou možnosti postupu a vzdělávání?
 • Jak pro tuto pozici probíhá hodnocení?
 • Kdy je předpokládaný nástup?
 • Kdo bude vaším nadřízeným?

 • Proč se ucházíte právě o danou pozici a právě u nás?
 • Co očekáváte od změny místa?
 • Proč odcházíte (byl/a jste propuštěn/a)?
 • Jaká byla vaše pracovní náplň a zodpovědnosti v posledním zaměstnání?
 • Jak vypadal váš typický pracovní den?
 • Co vidíte jako svůj největší přínos pro naši společnost?
 • Proč byste právě vy měl/a být vybrán/a na tuto pozici?
 • Uveďte tři své vlastnosti, které považujete za kladné, a tři, které byste rád/a změnil/a
 • Jaké máte profesní cíle v horizontu 1 roku a 5 popř. 10 let?
 • Kdy byste eventuálně mohl/a nastoupit?

Na každou z těchto otázek si zkuste doma v klidu odpovědět, ať při rozhovoru s personalistou nepůsobíte nejistě. Mluvte pravdu, pořekadlo o lži, která má krátké nohy, platí v pracovním procesu na sto procent.

Na pohovoru nepůsobíte jen slovy
Máte pocit, že jste udělali maximum pro přípravu na pohovor? Neusněte na vavřínech. Na personalistu totiž nepůsobí pouze vyřčená slova, ale i to, jak jste oblečeni, upraveni, jak se tváříte, gestikulujete..., zkrátka i posunky na sebe můžete kolikrát prozradit víc než slovy. Oblečení je specifická část, budeme se jí podrobněji věnovat v příštím článku, nicméně základní pravidla jsou dvě: přizpůsobit své oblečení stylu firmy a nepřehánět to s barvami, výstřihy, délkou sukně, apod. Co se ostatního týče, zde je pár tipů, jak se na pohovoru chovat či nechovat:
Přijďte včas
Dochvilnost je výsadou králů. Přijdete-li pozdě, získáváte trestné body ještě před tím, než otevřete ústa, a to je škoda. Nechte si dostatečnou časovou rezervu na cestu.

NEvykejte osobě, kterou znáte a běžně si s ní jinak tykáte
Pokud někoho z účastníků pohovoru na straně firmy znáte osobně, je na této osobě, aby s touto skutečností seznámila ostatní. Snaha to zatajit není namístě.

NEnechte zapnutý mobilní telefon
Vyřizování „neodkladných“ pracovních záležitostí během pohovoru bude personalista vnímat jako nezdvořilost.

NEžvýkejte

NEbuďte žoviální
Pokud personalista zahájí pohovor spíše společenskou konverzací, krátce odpovězte, ale nerozvádějte svou odpověď do zbytečných detailů. Takový úvod vám má pomoci se uvolnit, konzultant není zvědavý na vaše osobní zážitky a problémy.

NEzasahujte do vedení pohovoru
Vést pohovor má konzultant. Vy buďte aktivní ve chvíli, kdy vám to konzultant nabídne. Nepřebírejte iniciativu ani z rozpaků. Ukončit pohovor z vaší strany větou: „Tak si myslím, že už jste mi řekl(a) všechno a můžu jít” je krajně nevhodné.

NEdávejte najevo svou nadřazenost
Konzultant je ten, kdo je v této společenské situaci výše postavenou osobou. I když máte ve společnosti osobní kontakty, jste starší než konzultant nebo profesně zkušenější, není důvod chovat se vůči němu dominantně – nehledě na to, že vám to může značně uškodit.

NEmějte pocit, že musíte vyplnit mlčení slovy.
Pokud jste odpověděli relevantně na dotaz a druhá strana mlčí, nesnažte se vyplnit tuto mezeru. Zbytečně sklouznete k jinému tématu a odpoutáte pozornost od podstatného.

NEpodléhejte nervozitě
Strach a nervozita mají za následek ztrátu soustředění a zmatkování. Trik: soustřeďte se na pravidelné a hluboké nádechy, před pohovorem (např. na toaletě si můžete udělat několik dřepů, zazpívat si, zadupat, abyste ze sebe napětí setřásli).

Chovejte se přirozeně
Přirozeností si personalistu nejvíc nakloníte a hlavně i vy budete psychicky více v pohodě.

Chcete se dozvědět více o přípravě na pohovory a jejich samotném průběhu? Podívejte se na http://www.prace.cz">www.prace.cz do sekce Poradna.

Doporučujeme

Články odjinud