Poinsettie patří i do vašeho bytu

13. 12. 2006
Poinsettie patří i do vašeho bytu
Poinsettie,které se pěstují v mnoha barvách a velikostech, jsou předurčeny stát se ideální dekorací. Přinášíme vám druhou část fotoseriálu, ve kterém se můžete inspirovat pro nadcházející vánoční období.

Dekorace

Tradiční výrazně rudá poinsettie sluší každému stylu zařízení. Elegantní stříbrná mísa je naplněna několika středně velkými poinsettiemi. Luxusní dekorace rozzáří římsu nebo stůl ve vstupní hale.

Nemusí to být vždy jenom zlato! Slavnostní atmosféru vykouzlí i zářivě červená. Základem této živé dekorace jsou rudé poinsettie v keramických květináčích s lesklou glazurou. Barevně sladěné svíce, vázy a dekorativní jablíčka atmosféru ještě umocní.

Kombinací červené s bílou dosáhnete jistě velkého efektu. Jednoduché mělké misky z porcelánu jsou plné lesklých jablíček a měkkých bavlněných kuliček. Řezané poinsettie vydrží dlouho svěží, protože jsou umístěny v nádobkách s vodou.

Základem této kompozice je hra tvarů, barev a materiálů. Drobné poinsettie v tmavých keramických mísách jsou ozdobeny umělým kapradím (k dostání v hobby a zahradních centrech).

Poinsettie nemusí zdobit jen sváteční stůl nebo okenní parapet. Velmi netradičně působí miniaturní poinsettie zabalené v pruhu látky a zavěšené na rámu zrcadla. Každý pohled do zrcadla tak bude o něco veselejší a příjemnější než dřív.

Tradiční červená poinsettie zde kontrastuje s temně černou nádobou bohatě zdobenou ornamenty. Bohatá kompozice je doplněna vánoční dekorací v odstínech stříbrné a bílé, která barevně umocňuje půvab bujného keříku poinsettie.

I pracovní prostředí jako tato kuchyň může být zkrášleno červenou poinsettií. Svěží listy a zářivá barva nás stimulují, inspirují a probouzí v nás optimismus. Když je květina upravena kreativně a s fantazií, stejně kreativní bude i Vaše práce v kuchyni.

Na svátečním stole vždy dominují slavnostní barvy. Roztomilé minipoinsettie se zvlněnými listy jsou ozdobeny celou skořicí a miniaturními borovými šiškami. Další dekorace jako oříšky, svíčky a jablíčka nemohou na vánočním stole chybět.

Vánoční hvězdy přitahují pozornost samy od sebe. Efekt bude ještě posílen, když je umístíte do naleštěných kbelíků jako na této fotografii. Bujné keře doplňují vysoké větvičky nastříkané zlatou barvou. Takové aranžmá Vám bude dělat radost celou zimu.

Jídelní stůl vypadá nejlépe, když je ozdoben vlastnoručně vyrobenými doplňky. Toto aranžmá je tvořeno miniaturními poinsettiemi, jejichž tradiční zbarvení je hravé a působivé. Kořenáče jsou obaleny mušelínem, který byl předtím namočen v horkém vosku, právě proto je jejich vzhled tak jedinečný. Papír omotaný drátem drží celý „balíček“ pohromadě. Listy břečťanu, květy vánoční hvězdy, červená jablíčka, svíčky a ořechy – to vše doplňuje toto vánoční zátiší.

Zapomenuté předměty z půdy, sklepa nebo blešího trhu se mohou stát základem skvělé vánoční kompozice. Vidíme to na příkladu této staré pečicí formy. Barevně dominuje jasná červeň, kterou najdeme na všech prvcích této asambláže: červená jablka, sametové sáčky, větvičky šípku, svíčky a samozřejmě poinsettie.

Krok za krokem Hravá a moderní dekorace

U svého zahradníka si kupte kulatý blok aranžérské pěny o průměru zhruba 12 až 16 centimetrů (záleží na velikosti použité poinsettie). Z té vytvoříte základnu pro svou dekoraci. Seřízněte vrchní třetinu koule a kuchyňskou lžící opatrně vydloubejte její vnitřek.

Potom kouli ozdobte větvičkami jehličnanu. Větvičky zůstanou velmi dlouho čerstvé – nevyschnou, neztratí barvu ani neopadají. K aranžérské pěně je pevně přichyťte vázacím drátkem.

Nyní zohýbejte dekorativní drát (k dostání ve specializovaných obchodech) do tvaru dvojitých spirál. Ty pak upevněte kolem nádoby a mezi listy poinsettie

Meruňkově zbarvená poinsettie střední velikosti celou kompozici rozzáří. Dekoraci umístěte do dřevěné bedýnky a volná místa vyplňte vánočními ozdobami. Výsledkem je kreativní a moderní doplněk, který přivítá na Vašem stole či okenní římse magii Vánoc.

Adventní věnec s poinsettiemi

Vezměte hotový, ale neozdobený přírodní věnec, který zakoupíte v hobby prodejně nebo zahradnictví, a položte jej na keramický talíř odpovídající velikosti. Doprostřed věnce naaranžujte miniaturní poinsettie.

Za pomoci drátku mezi poinsettie opatrně upevněte skleněné ozdoby. Stejným drátkem mezi keříky připevněte také šišky. Ty mohou být přírodní nebo nastříkané zlatou barvou.

Zlatý provázek volně omotaný kolem věnce mu dodá sváteční vzhled. Nakonec k věnci připevněte čtyři červené svíčky. Ty by měly být zasazeny do vhodných držáků, které zajistí jejich stabilitu a zabrání vznícení věnce.

Tradiční adventní věnec k Vánocům neodmyslitelně patří. Jeho známý tvar lze podle nálady a potřeb upravovat – například právě kombinací s miniaturními poinsettiemi. Keříky obklopené zeleným chvojím dodají tradičnímu věnci živost.

Vánoční hvězda v zeleném kabátě

K vytvoření této neobvyklé kompozice budeme potřebovat dva kusy aranžérské pěny. Do každé z nich vyřízněte půlkruh. Do takto vzniklého otvoru nakonec umístíte květináč s poinsettií – výřez by tedy měl odpovídat rozměrům květináče. Oba kusy spojte pomocí dvou nebo tří dřevěných špejlí. Použít můžete také pletací jehlice.

Po spojení obou kusů aranžérské pěny přišpendlete okolo lesklé cesmínové lístky.

„Límec“ zeleného hávu vytvoříte z větviček tisu. Připevněte je kolem horního okraje pěnového bloku. K tomu můžete použít dekorační stuhu nebo šňůrku. Nyní do připraveného otvoru umístěte prázdný květináč. Na barvě a materiálu květináče nezáleží – bude celý překrytý zelenou dekorací. Jediné, co ještě schází, je osadit jej poinsettií.

Pevně svázaná zeleň a volně rostoucí červené listy tvoří harmonickou souhru barev a tvarů. Je to samozřejmě červená, která dodává této kompozici živost. Červenými listy poinsettie probleskují béžové odstíny, které kontrastují s tmavě zelenými listy cesmíny. Tuto efektní dekoraci přitom můžete bez problémů vytvořit sami doma.

Zdroj:dbm.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Mezinárodní den růžové barvy je pro vás spíše kuriózní. Přesto byste měli zvolit růžový oděv či doplněk, zlepšíte si díky této maličko náladu. Růžová barva je uklidňující a dokáže…