Pokojové rostliny na jaro

Pokojové rostliny na jaro

Pokojové rostliny na jaro

Módy se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vracejí. Platí to v oblékání, bytové architektuře, designu, hudbě i dalších oblastech a platí to i o rostlinách.

Pokojové rostliny na jaro
Comeback, klasika i odvaz v bytě

Módy se mění někdy až zběsilou rychlostí a se stejnou vášní se po určité době vracejí. Platí to v oblékání, bytové architektuře, designu, hudbě i dalších oblastech a platí to i o rostlinách.

Rostlina, která v současnosti prodělává svůj comeback, je parožnatka (Platycerium bifurcatum). U nás byla velmi populární na začátku osmdesátých let, kdy patřila společně s monsterou, asparagusem či tchýniným jazykem k nejčastějším rostlinám v domácnostech. Pak o ní nebylo dlouho slyšet a v poslední době se s ní začínáme setkávat opět i v květinářstvích.

Parožnatka má masivní, rozvětvené listy, které bývají až 1 metr dlouhé. Tím se velmi dobře maskuje, a proto jenom znalci vědí, že je to vlastně kapradina. Potřebuje sice dostatečné množství světla, avšak nemá ráda přímé sluneční paprsky. Jako každá kapradina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, a proto jí prospívá pravidelné rosení. Je ji možné pěstovat v květináči na okně nebo ji zavěsit v ozdobném košíčku ze stropu. Aby její listy byly skutečnou dominantou, je dobré jednou týdně ponořit květináč na půl hodiny do odražené vody. Lázeň může obsahovat také živiny.

Možná se někomu bude zdát, že je třeba jí věnovat mnoho péče, ale radost, kterou z ní máme, když nám dobře poroste, je nepřekonatelná. Navíc nám dá ještě něco - vnitřní klid a harmonii, kterou si díky rostlinám můžeme udržet.


Mezi vůbec nejoblíbenější pokojové rostliny patří fíkusy. Jako každá správná klasika nikdy nevyjdou z módy. Lze je koupit po celý rok, a proto se staly doslova stálicemi domácností. Existuje totiž několik druhů, které mají mnoho odrůd a nejsou náročné na pěstování. Fíkusy mohou být převislé, popínavé, stromkovité s velkými či drobnými listy. Z velkolistých jsou bezesporu nejznámější F. elastica a F. lyrata. Z malolistých vítězí F. benjamina.

Tento druh je opravdu výjimečný, velmi dobře se hodí, pokud má dostatečně impozantní vzrůst, do hal či obývacích pokojů. F. benjamina je také možné pěstovat na kmínku nebo může být kmínek propletený. Vzhledem k tomu, že je možné zakoupit i exempláře, které měří pouze 30 cm, mohou se stát i první rostlinou pro děti, o kterou se budou ve svém pokoji starat. Pokud se, nejen dětem, podaří vytvořit tomuto fíkusu, ideální podmínky, je možné, že se poměrně značně rozroste.

F. benjamina má drobné oválné listy, které se na konci zužují, jsou lesklé a zelené, často na okraji zvlněné. Vyhovuje mu pokojová teplota. Stejně jako ostatní fíkusy má i tento druh rád hodně světla, avšak ne přímé slunce. Vyžaduje bohatou zálivku, ale mezi jednotlivými zálivkami je dobré nechat povrch zeminy v květináči proschnout. Doporučujeme použití vlažné vody. Aby fíkusu brzy nezačaly opadávat listy, je vhodné pravidelné rosení. Ve vegetačním období je dobré ho každé dva týdny přihnojit. Pokud je to možné, rostlinu nepřenášíme, protože by jí mohly opadávat listy.

Tento druh má velké množství zajímavých odrůd, které se liší zejména sytostí zelené barvy listů. Některé mají panašované lístky, například odrůdy ´Betty´ či ´Starlight´, které mají okraje lístků bílé.

Jak se odvázat se můžeme poučit na severu Evropy. Skandinávské interiéry jsou pro nás v poslední době silnou inspirací. Jsou velmi odlišné od těch našich. Interiér ve skandinávském stylu je postaven na světlých barvách, které se kombinují s přírodními zemitými barvami a pro oživení se přidávají například červené odstíny. Použité materiály, třeba látky, ale i různé drobné doplňky, mají rovněž osobitý design.

Kouzlo takových interiérů vychází z jejich harmonie a možná je to i proto, že jejich neodmyslitelnou součástí jsou rostliny. Jednou z těch, která se ke skandinávskému stylu velmi dobře hodí, je juka (Yucca elephantipes). Charakterizuje ji silný hnědý kmen a bohatý chochol zelenostříbrných listů.

 

Pokud nahlédneme designérům "pod prsty", zjistíme, že zajímavým prvkem, který používají, bývá symetrické umístění rostlin v interiéru. Pokud se rozhodneme, že si interiér obývacího pokoje vyzdobíme například jukou, zvolíme si stálý bod, z kterého se na obývací pokoj díváme, tedy například ze vstupní chodby. A pak symetricky umístíme v obývacím pokoji juky dvě.

 

Juka je víceméně nenáročnou rostlinou. Vyžaduje dostatek světla, v létě se jí nejlépe daří venku na slunečné terase, v zimě preferuje teplotu okolo 10 °C. Během léta by se měla pravidelně hnojit.


Výška této rostliny závisí na délce kmínku. Může se pohybovat od 15 do 120 cm. Růžice listů má v průměru 25 cm. S postupujícím věkem se zvětšuje pouze růžice listů, kmínek již neroste.


zdroj: Ewing

Doporučujeme

Články odjinud